VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Magistrát chce konečně vyřešit péči o zvířata v Praze

Praha - Hodlá propojit městská a soukromá zařízení, která se o opuštěná a zraněná zvířata starají, a konečně vytvořit fungující systém.

27.1.2009
SDÍLEJ:

DOČKAJÍ SE? Pražský magistrát slibuje změnu systému útulků už několik let, ale zatím se od slov a návrhů neposunul příliš daleko. (Na snímku vlk z jinonické stanice.)Foto: DENÍK/Milan Jaroš

Hlavní město chce v letošním roce vyřešit problém s handicapovanými, opuštěnými či ztracenými zvířaty, jež žijí volně v přírodě.

Magistrát hodlá propojit městská i soukromá zařízení, která se o tato zvířata starají, a chce vytvořit systém, který by město dotovalo a který bude schopen se o zvířata dobře postarat.

Peníze pro malé útulky

Podle radního Petra Štěpánka (SZ) by letos měl být rozsah péče o handicapovaná zvířata zhruba stejný jako loni a péče by měla probíhat v rámci ročního zkušebního provozu.

Zhruba 1,5 milionu korun bude letos Praha investovat do činnosti zastřešujících organizací a o další jeden milion korun se mají podělit specializované útulky pro trvale handicapovaná zvířata a malé stanice a malé útulky.

Tři tisíce zvířat ročně

„Odhadované množství volně žijících zvířat dodaných do lidské péče na území hlavního města činí zhruba tři tisíce kusů ročně, z toho 10 až 14 procent je živočichů trvale handicapovaných. Tento počet roste. V současnosti má Praha dva útulky, zejména pro psy a kočky, které provozuje městská policie. Ostatní útulky, stanice pro handicapované živočichy, pohotovostní záchranná zařízení, specializovaná zařízení a odchovny vzácných druhů živočichů jsou provozovány pod záštitou Českého svazu ochránců zvířat,“ vysvětlil radní Petr Štěpánek.

Tento svaz provozuje i specializovanou stanici pro handicapovaná zvířata, která je ve spoluvlastnictví hlavního města Prahy.

„Za tím vším je obrovská spousta práce a péče, ale již o něco méně efektivity a koordinace, proto jsme v odborné skupině navrhli vytvořit ucelený systém péče v hlavním městě, který bude zahrnovat tři pilíře – dva centrální dispečinky, sběrné místo, které zajistí dočasné umístění všech přijatých zvířat, a místa péče,“ uvedl dále Štěpánek.

Centrální dispečinky

Jak radní dále vysvětlil, základem systému tedy budou centrální dispečinky, z nichž jeden budou provozovat organizace ochrany přírody a druhý městská policie, která provozuje útulky v Troji a Dolních Měcholupech. Oba dispečinky budou mít stejné úkoly, tedy poskytovat nepřetržitě informace o možném umístění zvířat, zajišťovat odchyt a odvoz a předávat zvířata na sběrné místo nebo přímo do zařízení, která se o ně postarají. Dispečink provozovaný městskou policií bude poskytovat i primární ošetření.

Jinak zajistí základní a nezbytné lékařské ošetření takzvané sběrné místo, které bude provozovat ochrana přírody, a to také rozhodne o definitivním umístění zvířat. Sběrné místo bude mít přehled o všech zařízeních, kde lze péči o zvířata zajistit, jejich aktuální volné kapacitě a povede i evidenci o svěřencích.

Začlenit do systému

O zvířata se potom budou starat zařízení městská i soukromá počínaje útulky, chovnými stanicemi, záchrannou stanicí ČSOP v Jinonicích, případně i jednotliví občané, kteří se do systému zapojí na základě uzavřených smluv.

„Téměř všechna uvedená zařízení v Praze již v podstatě existují, jde o to začlenit je do dobudovaného systému a zajistit v nich trvale standardy. A naopak zajistit těmto zařízením rozumnou míru finanční jistoty,“ dodal Štěpánek.

Autor: Lukáš Marek

27.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Koncert Robbieho Williamse, Letňany, 19.8.2017
8

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

Robbie Williams.

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení