VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Loutky v nemocnici pomáhají dětem už deset let

Praha - Divadelníci, muzikanti i terapeutové navštěvují pod hlavičkou neziskové organizace Loutky v nemocnici již deset let dětské pacienty hospitalizované v nemocnicích a léčebnách po celé České republice. U příležitosti kulatého výročí připravují album s původními písničkami z představení, která hrají dětem v nemocnicích.

12.5.2015
SDÍLEJ:

Již deset let navštěvují dětské pacienty hospitalizované v nemocnicích a léčebnách po celé České republice různí hudebníci, umělci, terapeuti a to pod hlavičkou neziskové organizace Loutky v nemocnici.Foto: www.loutkyvnemocnici.cz

Nahrávání CD začalo ve studiu Sono Records. Výsledné album bude, stejně jako samotné návštěvy Loutek v nemocnici, dělat především radost nemocným dětem. K dostání však bude i pro ostatní zájemce. Při přípravě alba spolupracují Loutky s hudebním vydavatelstvím Bonton.

„V našich představeních rádi pracujeme s hudbou. Hrajeme si s dětmi, zpíváme, rozdáváme jim různé hudební nástroje, aby s námi mohly muzicírovat. Hudba vždycky uvolní atmosféru a díky ní se dostaneme k dětem ještě blíž. A tak jsme si řekli, že by bylo fajn, kdyby kousek z té atmosféry zůstal dětem i když odejdeme. Naše CD si budou moci pustit v postýlce třeba do sluchátek a bavit se dál." vysvětlila Marka Míková, předsedkyně spolku Loutky v nemocnici.

Benefiční koncert

Slavnostní křest CD se uskuteční 23. května odpoledne během Dne Loutek v divadle Minor. Už od 14 hodin se návštěvníkům otevřou brány divadla a oni spolu s herci a muzikanty z Loutek v nemocnici budou procházet zákoutími divadla.

Potkají se s loutkami z divadelních představení, které Loutky hrají v nemocnicích, vyřádí se ve výtvarných, hudebních i pohybových dílnách a celé odpoledne završí benefiční koncert Loutkobandu, a kapel Zuby nehty a Tornado Lue. Vstupné pro všechny je dobrovolné. Výtěžek bude použit na činnost Loutek v nemocnici.

Radost pro pacienty

V České republice je ročně hospitalizování přibližně 180 tisíc dětských pacientů. Těm se snaží Loutky v nemocnici přinést radost svými divadelními představeními a písničkami.

„Není to však obyčejné přestavení. Hrajeme s dětmi a pro děti. Nabízíme bezprostřední komunikaci a děti se zapojují do hry: napovídají, pomáhají, vymýšlejí příběhy, hrají s loutkami a často se svěří i se svým trápením. Loutky dokáží u nemocných dětí často víc než pilulky vykouzlit úsměv, zaplašit stesk po domově, pomoci na chvíli zapomenout na bolest a trápení." doplnila Marka Míková.

280 návštěv ročně

Již deset let navštěvují dětské pacienty hospitalizované v nemocnicích a léčebnách po celé České republice různí hudebníci, umělci, terapeuti a to pod hlavičkou neziskové organizace Loutky v nemocnici.Zpočátku malé sdružení nárazově navštěvovalo několik dětských oddělení pražské Fakultní nemocnice v Motole. Za 10 let se působení Loutek v nemocnici rozšířilo na úctyhodných 6 nemocnic v Praze a dalších 19 nemocnic a léčebných ústavů po celé republice. Během roku tak odehrají v rámci 280 návštěv více než tisíc divadelních představení a odzpívají tisíce písniček.

Tým Loutek se rozrostl z původních 4 členů na 13 a v roce 2010 vzniklo na Slovensku také sesterské sdružení Bábky v nemocnici. Za první dekádu vzniklo více než deset malých inscenací, připravených přímo pro hospitalizované děti. Nedílnou součástí návštěv dětských pacientů je i živá hudba.

Marka Míková vzpomíná na uplynulých deset let?„Máme v paměti nesčetné příběhy, kdy po naší návštěvě dítě začalo zase mluvit a smát se, nebo dokonce jíst, nebo se podařilo díky žabákovi zjistit, že dítě je schopné chodit. Vzpomínám si, jak Kašpárek dokázal zjistit, že dítě rozeznává barvy. Také jsme s většími dětmi probrali mnohou nelehkou zkušenost z jejich života. Mám v paměti dívenku, kterou kamarád při hře strčil pod auto. Seděla se zlomenou nohou v posteli a pořád opakovala, že mu to nikdy neodpustí. Chvíli jsme rozebírali, jak mu asi je a jak těžké je omluvit se a přiznat chybu, když jsme odcházeli, řekla, že mu dá šanci. Jsou to nezapomenutelné chvíle, které v nemocnici s dětmi prožíváme. Někdy je nám z toho opravdu těžko u srdce, protože děti by neměly být vážně nemocné, měly by běhat venku a hrát si, ale na druhou stranu pokaždé zažíváme malý zázrak a když odcházíme, víme, že naše práce byla opravdu užitečná."

Více o aktivitách Loutek v nemocnici naleznete na www.loutkyvnemocnici.cz.

Kamila Matějková

Autor: Redakce

12.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení