VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Likvidace dejvického parku? Nesmysl, dušuje se TSK

Dejvice - Občanské sdružení Arnika varuje: Náhradní výsadbu bude možno beztrestně odstranit.

11.3.2011 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Radim Havlík

Park v dejvické Thákurově ulici má být likvidován. Brzy padne více než třetina (12) vzrostlých stromů. Správce zanedbal péči o osmdesátileté lípy a vykácením se chce zbavit odpovědnosti.

Takto ostré je čerstvé prohlášení sdružení Arnika na adresu Technické správy komunikaci (TSK). „Dokonce hrozí, že park může během několika let zmizet a změnit se na parkoviště,“ upozorňuje ve svém tiskovém prohlášení Arnika. TSK však ústy svého mluvčího Tomáše Mrázka mírní emoce a zprávu vesměs dementuje. „Místo starých a nebezpečných stromů vysadíme nové. Park samozřejmě likvidovat nebudeme. Teze o parkovišti je nesmyslná,“ ohrazuje se za TSK Mrázek.

Obrat o 180 stupňů

Místní lidé spolu s aktivisty z občanských sdružení jsou ale přesto obezřetní. Varovným faktem pro ně je pravomocné rozhodnutí vydané v únoru tohoto roku odborem životního prostředí Prahy 6, které TSK umožňuje vykácet 40 procent zdejších stromů. „Ještě před dvěma lety přitom radnice prohlásila, že v parku dovolí vykácet jen tři stromy,“ připomíná Arnika.

Za otočením kormidla o 180 stupňů je zřejmě několik odborných dendrologických studií. To potvrzuje i Mrázek. „Podle studií, zpracovaných renomovanými odborníky je stav těchto osmdesátiletých stromů značně neutěšený. Doporučují kácení,“ zdůrazňuje mluvčí TSK. Argumentuje především bezpečností. „Představte si, že některý z těch stařičkých stromů spadne komukoliv na hlavu, nebo zničí něčí majetek. Budeme to my (TSK – pozn. red.), nikoliv Arnika, kdo ponese odpovědnost,“ vysvětluje dále Mrázek. Zároveň dodává, že TSK má ze zákona povinnost místo každého pokáceného stromu vysadit nový. Popírá tak sdělení sdružení Arnika o neochotě vysázet v Thákurově ulici nové stromořadí.

Přežije lipová alej?

„V posledních čtyřech letech se v parku vykácelo celkem sedm stromů. Nebýt intervence České inspekce životního prostředí (ČIŽP), TSK by místo nich nic nevysadila,“ tvrdí mluvčí Arniky Zora Kasiková. Připomíná též existenci studie, zpracované v roce 2005 na žádost radnice. Ta počítá s odstraněním dvou vnějších stromořadí, na jejichž místě by mohla vzniknout nová parkovací místa. „Náhradní výsadba za pokácené stromy vzniká ad hoc. Neexistuje záruka, že aleje v Thákurově ulici zůstanou,“ podtrhuje Kasiková. Mrázek ale trvá na tom, že TSK vysázet nové stromy jednoduše musí. „Ukládá nám to zákon,“ opakuje Mrázek.

Podle Arniky původně TSK prosazovala plošné vykácení celého parku až na jediný strom. Správní řízení trvá už tři roky a za tu dobu vzniklo rekordních třináct znaleckých posudků. Ty, jež si nechala vypracovat TSK už Tomáš Mrázek zmínil. Naprostou většinu stromů shledávají starými a nemocnými a doporučují je vykácet. Naproti tomu občanská sdružení disponují posudky, které se kloní spíše k zachování stromů s výjimkou několika napadených a usychajících kusů. „Ani přes enormní úsilí kapacit v oboru dendrologie se kauza nevyvíjí dobrým směrem,“ konstatuje Arnika a přikládá vyjádření Agentury ochrany přírody a krajiny z roku 2008. V něm se uvádí, že ekologická újma, která by vznikla vykácením oněch předmětných dvanácti stromů, by činila více než osm milionů korun.

Posudek: Problém je špatná údržba

Na čí straně je chyba? Lidé z Arniky mají jasno. „Několik odborných posudků, včetně těch zpracovaných na žádost radnice nebo TSK, uvedlo jako důvod horšího stavu některých stromů dlouhodobé zanedbání péče o ně,“ uvádí tisková zpráva občanského sdružení.

Ustály orkány Kyrill i Emma

TSK opakovaně zdůrazňuje, že stromy, k jejichž vykácení už drží pravomocné rozhodnutí příslušného úřadu, jsou zdravé a majetku nebezpečné. „Jejich vyvrácení hrozí například při silné vichřici,“ uvádí mluvčí TSK. Vychází při tom zřejmě z jedné ze studií, kterou si TSK nechala zpracovat vloni. Tento argument ale zpochybňuje Marie Jelínková z místního občanského sdružení Tilia Thákurova.

„Stromy bez újmy odolaly i orkánům Kyrill v roce 2007 a Emma v roce 2008. Tento argument měl sloužit ke zdůvodnění teze, že stromy v ulici jsou nebezpečné a měly by se preventivně pokácet,“ říká Marie Jelínková a dodává: „Těžko pak lze uvěřit tomu, že TSK nesměřuje k přípravě půdy pro zbytečný, nákladný a před lidmi utajovaný projekt proměny parku ve velkou stavební akci“.

Mrázek se ale proti takovému nařčení ostře ohradil: „Park zůstane zachován. Na jeho místě se nebude stavět parkoviště ani nic jiného.“ Obavu občanských sdružení ale stále sytí údajně nahodilá a nekoncepční výsadba mladých stromů na místě pokácených. „Mladým stromům
i po pěti letech povinné péče o náhradní výsadbu hrozí beztrestné odstranění, neboť obvod jejich kmenů nebude dosahovat 80 centimetrů,“ dodávají zástupci Arniky.

Čtěte také: Praha 2: Kácení stromů ničí historický ráz Albertova

Autor: Jakub Krupka

11.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení