Pražské gorily se staly fenoménem. Přestože Moja a loňské mládě Tano už dávno nejsou členy pražské tlupy a vydali se do světa, jejich obdivovatelé jim prostřednictvím sociálních sítí posílají denně stovky ohlasů.

Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek připouští, že popularita, které se pražské gorily těší v České republice, nemá v zahraničí obdoby.

„Zájem veřejnosti se vymyká všemu, co je jinde ve světě. Gorily jsou populární i jinde, ale zdaleka ne v takovém rozsahu,“ potvrdil Deníku ředitel Bobek.

Co je podle něj důvodem? „O popularitu se postarala do značné míry Moja, protože byla prvním odchovaným gorilím mládětem v České republice. Její příběh zaujal i děti v Africe, protože se tam četly pohádky o Moje. Děti dokonce žádaly, abychom k nim Moju přivezli. Další vlnu zájmu vyvolala reality show Odhalení, kterou jsme nejdříve zamýšleli jako parodii na tehdejší reality show Velký bratr a Vyvolení,“ zdůvodnil ředitel Zoo Praha nárůst zájmu veřejnosti. Poté se příznivci gorilí skupiny shlukli na sociální síti Facebook.

„Lidé posílali dokonce dopisy jednotlivým členům pražské tlupy. Jedna autorka napsala, že samec Richard předčí jejího manžela ve všech směrech. Poté, co Bikira odmítla Tana, oslovila nás jedna čtenářka, že klidně bude Tana kojit,“ vyjmenoval Bobek kuriózní ohlasy veřejnosti.

Proč zrovna gorily jsou ze všech savců tak oblíbené?

Jejich společenský život v tlupě je fascinující. „Tanoušek je náš šikula. Je naprosto boží,“ napsala na Facebooku jeden z několika stovek ohlasů Jarka Lustigová.

V reakcích, které čtenáři na sociální síť píší, převažují jako autorky ženy.

Podle psychologa Karla Humhala podhled na jakékoli mládě vyvolává v ženách mateřský pud.

„I když se v současnosti mění hodně jejich chování a zdá se, že mateřské pudy mizí ve prospěch jakési proměny v „robotky“. Ale tohle je důkazem, že mateřský pud neztratily,“ domnívá se Karel Humhal.

A Miroslav Bobek přidává: Gorilí mládě má velké oči, je podobné lidskému. Když jsme převáželi Tana do Stuttgartu, byl oblečený do teplého kabátku a čepičky, vypadal přímo jako mimino, navíc exotické,“ vzpomněl Bobek. To vše podle něj na člověka působí. Jak se mají pražské gorily v zahraničí nyní?

Moja si užívá venkovního výběhu ve španělském parku Cabárceno. Její začlenění do skupiny proběhlo nad očekávání všech odborníků. Zapojila se rychle do nové rodiny a neutrpěla při tom ani žádné šrámy. Malý Tano váží skoro čtyři kila, začínají se mu prořezávat zoubky.

A novinkou je, že má od minulého týdne kamaráda. Z Velké Británie za ním do Stuttgartu přicestoval devítiměsíční sameček Okanda, o kterého se jeho matka přestala starat.

Chovatelé pražské zoo zatím neplánují, že by se tlupa rozrostla o dospělé jedince. Ředitel Bobek by gorilám chtěl vybudovat bahenní lázně ze současného vodního příkopu. „Viděl jsem v Africe, jak gorily nížinné bahenní koupele milují, snad by se to líbilo, i těm našim,“ plánuje Bobek s tím, že bude náročné bahno udržovat, aby nehnilo a bylo bezpečné pro mláďata.