VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé z Nuslí ztrácejí trpělivost s narkomany ve svém okolí

Praha - Malá chvilka může zásadně změnit život celé rodině. Opravdu jediný okamžik - doslova než by řekl „švec". Nebo „pích"… Jediná vteřinka - a následují dlouhé měsíce obav n nejistoty. Měsíce spojené se zoufalstvím - a současně s nadějí, že nakonec bude všechno v pořádku.

17.6.2014 1 AKTUALIZOVÁNO 18.6.2014
SDÍLEJ:

Strážníci pražské městské policie při sběru injekčních stříkaček.Foto: Městská policie Praha

Přesně tohle prožívá matka, jejíž syn se před měsícem v parku Na Fidlovačce v pražských Nuslích píchl o jehlu odhozené injekční stříkačky. O pozůstatek po pobytu narkomanů.

„Nyní syna čekají ještě dva odběry krve na infekčním oddělení - a já jen doufám, že se syn nenakazil ani žloutenkou typu C ani onemocněním AIDS," svěřila se maminka. „Představy těchto nemocí jsou teď moje noční můra. Syn má nyní rýmu a kašel - a mně se hned vybaví, že chřipkové stavy jsou první příznaky žloutenky…"

Zvěsti o tom, že hrozí píchnutí o použitou jehlu narkomanem někde odhozenou - nebo dokonce přímo nastraženou; třeba do sedaček v městské hromadné dopravě - slyšel snad každý. „Myslela jsem, že to jsou jen nějaké fámy," říká žena, kterou až nyní šokují informace o tom, jak pražští strážníci sbírají v okolí stanic metra, v parcích i na dětských hřištích pozůstatky po narkomanech - a to při každé podobné akci po desítkách a stovkách kusů.

Tolik lidí jen na jednom infekčním oddělení

„A minulý týden při našem druhém odběru krve mě vyděsila slova zdravotní sestřičky, která hledala naši kartu ve svazku dalších asi 15 karet - a pak prohlásila, že to jsou všechno lidé, kteří se píchli o stříkačku. Za námi stojící paní jen špitla, že se také napíchla na injekční stříkačku, když sáhla do trávy. Pro mě to byl totální šok: tolik lidí jen na jednom infekčním oddělení," říká žena.

Tu vlivem osobní zkušenosti informace o excesech drogově závislých osob šokují víc a víc. A to i z bezprostředního okolí: narkomani píchající si drogu do žil před zraky lidí na náměstí bratří Synků nebo právě Na Fidlovačce, ranní rvačka uživatelů drog v Táborské ulici, která se odehrála v době, kdy chodí děti do školy…

Takhle to dál nejde, zvlášť když se zdá, že se situace nelepší, lze slyšet z problémových míst. Na tyto lokality (stejně jako na místa, která se stávají místem kšeftování se subutexem vydávaným k substituční léčbě, který ale někteří narkomani zneužívají tím, že si ho píchají do žil) se sice zaměřují policisté i strážníci, radnice zajišťuje nadstandardní úklid - každou drogově závislou osobu ale uhlídat nelze. To je ale pro lidi v okolí slabá útěcha.

Možná by pomohla také zakazující vyhláška

Proto se právě v Nuslích už v roce 2012 zrodila petice odmítající centra pro narkomany v okolí škol a dětských zařízení a požadující kontrolu dodržování substituční léčby i větší dohled nad lékaři, kteří ji předepisují. A prý by možná pomohla i vyhláška zakazující si píchat cokoli na ulici nebo v cizím domě - podobně jako v Praze platí zákaz popíjení alkoholu na veřejných místech - byť třeba diabetici by na tenhle požadavek jistě měli názor poněkud odlišný.

Petice proti drogám vedle škol a školských zařízení již byla předána představitelům radnice Prahy 4 i magistrátu; zaslána byla i premiéru Bohuslavu Sobotkovi a jeho ministrům školství Marcelu Chládkovi a zdravotnictví Svatopluku Němečkovi, připomněla Soňa Podušková z petičního výboru. Mezi více než tisícovkou podpisů nechybí podle jejích slov ani taková jména jako Tereza Kostková, Petr Rychlý či Jan Hrušínský.

Lidé, kteří ve svém sousedství narkomany nechtějí, se ale s předáním petice nespokojují. Chtějí být vidět a slyšet, aby jejich požadavky na odstranění center pro narkomany měly váhu. Na čtvrtek proto v Nuslích chystají společné odpoledne pro rodiče a děti s hrami hudbou, malováním na obličej a dalším zábavným programem, které se uskuteční od 15 do 18 hodin na náměstí Generála Kutlvašra. „V parku před ZŠ Táborská," upřesnila Šárka Jarošová z petičního výboru. „V 16 hodin vyzveme premiéra Bohuslava Sobotku, aby se zasadil o realizaci bodů v naší petici, bez zbytečného odkladu," doplnila Soňa Podušková.

Postoj vyjádřený slovem „nechceme" prý k ničemu nevede

Ne všichni ale na možnosti řešení problémů s narkomany pohlížejí stejně. Naznačuje to příspěvek pisatele s nickem Hukan na webových stránkách Deníku. Podle jeho slov by kroky, který by Nuslím doopravdy pomohly, měly vypadat jinak: zrušit herny, kde dealeři prodávají kdovíjaký materiál, zrušit nonstop bazary a zastavárny, kam konzumenti chodí prodávat kradené věci, aby získali peníze na drogy. 

Postoj vyjádřený slovem „nechceme" prý k ničemu nevede: nechceme substituční centra - ale divíme se, že narkomani nepřecházejí na metadon; nechceme „šlehárny" - ale divíme se, že si konzumenti píchají drogu v parku; nechceme streetworkery vyměňující stříkačky - ale divíme se, že uživatelé mají žloutenku a stříkačky nechávají ležet na pískovištích.

Proti tomu se zase vyskytnou námitky hovořící o nepochopení: centra ano - ale ne u škol; centra ano - ale ne obklopená problémovými jedinci… Vždyť děti, rodiny i senioři (ale nejen oni) mají právo na bezpečné prostředí - k čemuž použité injekční stříkačky povalující se v okolí škol či hřišť rozhodně nepatří. Stejně jako „příklad" pro děti v podobě píchání drog do žíly před jejich zraky.

A pohled samotných uživatelů drog? Dělá se prý problém tam, kde vlastně není, řekl muž, který se byl ochoten bavit a představil se jako Jarda. On prý nekrade, ani předměty z kovu, které lze zpeněžit, ani zboží v obchodech, ani věci ze sklepů či cokoli jiného, ale vydělává; on nehuláká po ulicích, nepere se a nekope do popelnic, jako „počestní občané", když se vracejí z baru. A že si občas „něco dá", považuje za svou věc. „Nechte mě na pokoji, já si taky nikoho nevšímám," vzkazuje za sebe svému okolí.

Požadavky „petice z Nuslí"- stanovit pravidla pro umísťování pracovišť poskytujících substituční léčbu a poradenství pro drogově závislé v minimální vzdálenosti 2 kilometry od dětských a školských zařízení; nastavit přísná pravidel při poskytování těchto služeb a nastavení kontrolních mechanismů tak, aby nebylo těmito pacienty ohrožováno zdraví ostatních občanů,

- stanovit maximální počet klientů na jednoho lékaře,

- zajistit, aby odborné orgány k tomu určené měly v rukou „účinné nástroje" a pravidelně kontrolovaly průběh a vývoj léčby jednotlivých pacientů,

- postarat se, aby policie měla vyšší kompetence při kontrole negativních jevů spojeních se zneužíváním drog a nebyla pouze „bezzubým pozorovatelem".

Více na internetové adrese www.peticeprotidrogam.cz

Čtěte také: Agresor hrozil zabitím injekční jehlou

Autor: Milan Holakovský

17.6.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Řidič autobusu. Ilustrační foto.

Může stávka řidičů ochromit spojení Prahy s okolím?

Byt. Ilustrační foto.

Developeři letos v Praze prodají zhruba 6500 bytů

Údržba trati pro tramvaje ovlivní i provoz autobusů

Praha – V úseku Hradčanská–Prašný most nepojedou v noci na pátek tramvaje. Údržba trati si vyžádá obousměrné přesušení provozu, které začíná 50 minut po půlnoci a skončit má 20 minut před pátou ranní. Bude se to týkat tří linek, jejichž trasy budou odkloněny přes zastávku Pražský hrad.

AUTOMIX.CZ

Na prodej je Tatra 613 s mrazivou minulostí. Sloužila u KGB

Tu a tam se na aukčních portálech objeví něco opravdu speciálního. Jako třeba československá Tatra 613, která sloužila sovětské tajné službě KGB. Zvláštní také je, že je na prodej ve Spojených státech amerických.

Odborník: Praze pomůže, když zakročí proti vozům bez filtrů

Praha - Kromě nízkoemisní zóny by pražskému ovzduší pomohlo zejména zakročení proti autům, která mají odstraněný povinný filtr pevných částic. To tvrdí dopravní odborník Vratislav Filler ze sdružení Auto*Mat.

Praha 12 neschválila rozpočet se schodkem 162 milionů korun

Praha - Městská část Praha 12 stále nemá schválený rozpočet pro letošní rok. Zastupitelstvo městské části v úterý nepřijalo návrh, podle něhož měly výdaje dosáhnout 434 milionů korun a příjmy 272 milionů. V úterý to sdělila Eva Burianová z radnice. Praha 12 je poslední městskou částí, která dosud hospodaří v rozpočtovém provizoriu bez schváleného rozpočtu.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies