VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé se podílejí na rozpočtu, chtějí vodotrysk i fitness park

Praha - Ne politici, ale přímo sami občané rozhodnou o tom, co radnice na své náklady vybuduje nebo opraví. Takzvaný participativní rozpočet v hlavním městě zkouší první městské části, pokud se osvědčí, hodlají v tomto modelu i nadále pokračovat.

19.12.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: www.yedoo.cz

Radnice musí nejprve vymezit určitou částku z rozpočtu a obyvatelé pak mají možnost přinášet své podněty, co by se za tyto peníze mělo zlepšit. Hlasováním se pak rozhodne o vítězném návrhu, který se následně zrealizuje.

Podobným způsobem hodlá Praha 10 v příštích čtyřech letech proinvestovat 20 milionů korun, už v rozpočtu na rok 2016 počítá s prvními pěti miliony. Do uzávěrky 11. listopadu se od občanů sešlo přesně padesát návrhů na investice do veřejných prostor.

„Přestože se jedná o první ročník, ohlas byl opravdu velký. Své návrhy dokonce podaly i děti z jedné školy a školky. Jsou to pěkné projekty, které mohou občanům opravdu pomoci," řekla Pražskému deníku starostka Prahy 10 Radmila Kleslová (ANO) a dodala, že se tak vyvrací mýtus, že občané nemají o městskou část zájem. 

Aktivní odpočinek

Podle radnice do projektu nazvaného Moje stopa přispěli lidé všech věkových kategorií. Nejstaršímu navrhovateli v Praze 10 je 87 let, své nápady ovšem poslali i žáci 5. C ze Základní školy Nad Vodovodem.

Občané Prahy 10 by si podle došlých podnětů nejvíce přáli revitalizace volnočasových ploch a veřejné zeleně, jako například parku Solidarita, U Trati, Jiráskovy aleje nebo obnovení vodotrysku u stanice metra Skalka či pietního místa Kaplička Malešice.

Objevily se však i návrhy na vybudování zcela nových míst a prvků pro aktivní odpočinek a setkávání, jako venkovní fitness park, krytý stolní tenis v areálu Gutovka, kulturně-komunitní centrum nebo naučná stezka Prahou 10. Zájem mezi občany je také o změny týkající se dopravy: zklidnění ulice Na hroudě a zvýšení bezpečnosti chodců na tramvajových zastávkách Radošovická a Kubánské náměstí.

Seznam návrhů bude v lednu

Nyní radnice jednotlivé příspěvky vyhodnocuje a posuzuje, zda jsou vůbec realizovatelné. „ Pokud má třeba některý návrh vzniknout na soukromém pozemku, zkontaktujeme navrhovatele a domluvíme s ním úpravy, nebo dojde k vyřazení," vysvětluje mluvčí Prahy 10 Vít Novák.

Podle jeho slov se v současnosti dokončuje zevrubná analýza a počátkem ledna bude zveřejněn definitivní seznam návrhů. Samotné hlasování se uskuteční elektronicky v první polovině února na webu www.moje-stopa.cz.

Lidé, kteří nemají možnost hlasovat přes internet, pak mohou volit v budově úřadu ve Vršovické ulici. Vítězné projekty budou podle plánu veřejně vyhlášeny v únoru 2016, ihned poté může radnice přejít k samotné realizaci.

Na Zbraslavi chtějí i veřejný gril

Stejný projekt zkouší i menší Městská část Praha Zbraslav. Zde skončila lhůta pro podávání návrhů do participativního rozpočtu až v poslední listopadový den a sešlo se jich celkem 18.

Nápady zbraslavských obyvatel míří na širokou škálu oblastí: od zvelebování veřejného prostoru či budování odpočinkových zón, přes pořádání sportovních či vzdělávacích akcí až po řešení bezbariérových přístupů či dopravních situací. Nechybí třeba návrh na revitalizaci prostranství kolem rybníku v Lahovičkách, vybudování mola pro možnost koupání u Vltavy či stavbu veřejného grilu.

Hlasování zdejších obyvatel o jednotlivých návrzích proběhne v první polovině března jak elektronicky na webových stránkách, tak i fyzicky na podatelně úřadu a dalších místech. Vítězné projekty mohou dostat až 600 tisíc korun, které radnice vyčlenila z rozpočtu pro příští rok.

„Jsme spokojeni, protože naší snahou je zapojovat občany do rozhodování o tom, co se bude v městské části dít. Je skvělé, že některé projekty se blíží tomu, o jakých investicích uvažujeme i my," říká starostka Zbraslavi Zuzana Vejvodová (100pro Zbraslav).

V Holešovicích už nové hřiště stojí

Zkušenosti s využitím participativní části rozpočtu mají i v Praze 7. Ještě předešlé vedení radnice v únoru loňského roku vyčlenilo jeden milion korun. Z návrhů od občanů nakonec nejvíce hlasů obdržel projekt na vybudování sportovního hřiště v dolních Holešovicích, odevzdáno však bylo pouze 62 platných hlasovacích lístků.

„Plán na hřiště na Ortenově náměstí jsme letos zrealizovali, a dokonce se kolem něj vytváří hezká sousedská komunita. Z toho radost máme. Nicméně do rozpočtu na příští rok složku participativního rozpočtu nedáváme, protože je nejprve nutná důkladná příprava a vypracování konkrétních návrhů projektů," tvrdí starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha 7 sobě), avšak dodává, že snahou radnice bude příprava podmínek pro rok 2017.

Zavádění participativních rozpočtů v Česku prosazuje nezisková organizace Agora Central Europe. Využívá přitom zkušeností z evropských měst, jako jsou Varšava, Lodž nebo Bratislava. V Česku neziskovka spolupracuje i s městskou částí Ostrava Jih nebo městem Jičín.

Postupné zvyšování částky

„Občané mohou rozdělovat klidně i polovinu rozpočtu, potom je potřeba celý proces velmi dopodrobna připravit a zadat jasné podmínky. V opačném případě je lepší zvolit nižší částku, kolem jednoho procenta rozpočtu, aby si občané nejprve zvykli a naučili se na rozpočtu participovat. Až pak se může částka postupně zvyšovat," myslí si koordinátor projektu Vojtěch Černý z Agora CE.

Podle něj je v první řadě nejdůležitější zájem ze strany komunálních politiků. Zatímco se participativní rozpočet začíná připravovat i na dalších radnicích v zemi, v Praze se však zatím žádné další městské části připojit nehodlají.

Participativní rozpočet- umožňuje, aby se občané zapojili do rozhodování o rozvoji své obce
- radnice vymezí část peněz z ročního rozpočtu, obyvatelé pak podávají návrhy, co by se za tyto peníze mělo ve městě v následujícím roce vylepšit
- při tvorbě těchto návrhů se obyvatelé za asistence města setkávají na veřejných diskusích a sousedských setkáních
- společné návrhy pak předkládají radnici k posouzení z hlediska realizovatelnosti
- závěrečné hlasování rozhodne o tom, které návrhy obyvatel má obec realizovat

Čtěte také: Opozice osekala 'projídací' rozpočet o 700 milionů korun

Autor: Matěj Ludvík

19.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stavba okruhu. Snímek je z 18. září 2009
20

Opozice neprosadila jednání o dostavbě okruhu. "Nepodpořím to," řekl Dolínek.

Spisovatel Robert Fulghum
12

Robert Fulghum představí v Česku svou novou knihu

Boj o houby: Pražané se chlubí svými úlovky a nabízí je za odvoz

Do Prahy dorazila houbařská mánie. Společně s chladným počasím a podzimními dešti začala i hojná sezóna hub. Za chutnými hříbky nemusíte ale až na venkov, najít je můžete i v metropoli. Mezi houbařské ráje patří Klánovický či Krčský les nebo i Divoká Šárka. Pražané dokonce svou „kořist“ nabízejí i na facebooku za odvoz.

AKTUALIZOVÁNO

Vláda schválila návrh rozpočtu. Stát bude hospodařit se schodkem 50 miliard

Schodek 50 miliard korun. Na takovém návrhu rozpočtu se dnes dohodla vláda. Schvalovat ho bude Sněmovna vzešlá z říjnových voleb, počítá s růstem platů ve veřejné správě i se zvýšením rozpočtu vysokých škol o tři miliardy korun.

AKTUALIZOVÁNO

Angela Vítězná. Merkelové ale kazí radost zisk krajní pravice

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, KONEČNÉ VÝSLEDKY/ Německá kancléřka uspěla i přes výrazný odliv hlasů počtvrté v řadě. Druhá ze stran nynější velké koalice – sociální demokracie – má nejhorší výsledek od války.

Bydlení podle znamení zvěrokruhu: Jak si žijí vodní a vzdušná znamení

Nic na světě nepoví o člověku tolik, jako jeho byt. Hned při vstupu do předsíně bezchybně odlišíte pedanta od bohéma. Každý člověk má svůj vkus, každé astrologické znamení své priority.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení