VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé na Vyšehradském hřbitově uctili památku Milady Horákové

Praha - Lidé v pondělí na Vyšehradském hřbitově v Praze uctili památku Milady Horákové. Na shromáždění u symbolického hrobu popravené političky přišli i zástupci parlamentních stran a bývalí političtí vězni. Pieta se konala u příležitosti Dne památky obětí komunistického režimu, který připadá na 27. červen, výroční den smrti Horákové. „Žena s ryzím charakterem, mimořádným duchovním bohatstvím a duchovní silou," popsal ji předseda Klubu dr. Milady Horákové a místopředseda Konfederace politických vězňů František Šedivý.

26.6.2017
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Ilustrační foto.Foto: archiv VLP

Horáková byla popravena v roce 1950 na základě vykonstruovaného procesu za údajnou velezradu a spiknutí. Kam bylo uloženo její tělo, není známé. „Ptáme se my, političtí vězní, na to, za co jsme vlastně bojovali. Za co položila Milada Horáková svůj život. To, když vidíme, jak klesá důvěra občanů navzájem, jak námi zvolení politici se utápějí často v osobních šarvátkách a padá jedna vláda za druhou," řekl Šedivý. Vyzval k návratu k jejímu odkazu. „Je národním dědictvím, je národním mravním dědictvím," zdůraznil.

Prezidentská kancelář poslala věnec

„Mějme na paměti, že vždy existuje skupina lidí, která má touhu ovládat náš osud, vždy a v každé době. Jejich zlo se naplní jen tehdy, když to umožníme," varoval poslanec František Laudát (TOP 09). Slovenský velvyslanec v Praze Peter Weiss nazval čin komunistické moci justiční vraždou.

Připomněl, že i na Slovensku se odehrály podobné politické procesy vůči vedení Slovenského národního povstání a partyzánští velitelé byli poslání na smrt jen proto, že měli jiný názor. „Nikdy nesmíme zapomenout nejenom na tyto justiční vraždy, nikdy nesmíme dovolit, aby se bagatelizovaly," řekl.

Věnce k symbolickému hrobu popravené političky položil například místopředseda Senátu Jiří Šesták z klubu Starostů, za Sněmovnu poslanec Laudát a za Hlavní město Prahu radní Jan Wolf (KDU-ČSL/STAN). Prezidentská kancelář poslala věnec.

Stala se symbolem odporu proti komunismu

Horáková byla jedinou popravenou ženou v politických procesech 50. let. Stala se symbolem odporu proti komunistickému režimu. Spolu s ní odsouzeno dalších 12 lidí, tři z nich také k trestu smrti. Nejvyšší soud zrušil verdikty v roce 1968. V roce 1990 zastavil tehdejší generální prokurátor ČR stíhání všech obžalovaných v procesu s Horákovou, a rehabilitoval je.

Památku Horákové a dalších obětí komunismu připomíná týdenní kampaň, která vyvrcholí v úterý výtvarným happeningem v Praze na Kampě. Zapojit se do ní lze nošením pamětní stužky - konopného provázku jako symbolu oprátky, který je obtočen trikolorou.

Budou ji rozdávat dobrovolníci, lidé si ji ale budou moci vyrobit sami a nosit ji zejména 27. června - v den 67. výročí popravy Horákové. Kampaň s názvem Jdu s hlavou vztyčenou odkazuje na slova Horákové v dopise napsaném v den její popravy.

Autor: ČTK

26.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Opravář. Ilustrační foto.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení