VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Letní kina lákají na netradiční místa i projekce zdarma

Praha - V metropoli lze vyrazit do více než desítky letních biografů. Na nábřeží, loď, terasu vinárny i ke galerii.

9.8.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Václav Pancer

„Chodil jsem kolem pozemku na Smíchově, který 14 let ležel ladem a chtěl jsem tam vnést nějakou novou energii. Aby to nebylo jen místo, kde se scházejí feťáci a lidi bez domova," popisuje Lukáš Otevřel, který druhým rokem na Smíchově provozuje letní kino nazvané Výletní.

Díky jeho aktivitě se zanedbaný prostor na Hořejším nábřeží proměnil 
v místo, kde se v noci nebojíte projít. A místo, které rychle zaujalo prostor po letos nefunkčním letním kině na Střeleckém ostrově.

„Loni nám do toho přišly povodně, takže sezóna byla ještě trochu omezená a investice, které jsme do úprav prostoru vložili, se nám vrátily až letos. Ale už loni byl o kino velký zájem a velmi dobře to fungovalo,“ vypráví Otevřel.

Více než deset letních kin

Kino na Smíchově je jedním z víc jak desítky letních biografů, do kterých Pražané letos mohou vyrazit. A zažít tak úplně jinou atmosféru než v kamenných kinech.

Přestože desítka není na milionovou metropoli příliš, což nepřímo potvrzuje i Otevřel, když říká, že „míst, kde můžete v noci promítat a nerušit lidi, v Praze zase tak moc není,“ skoro každé se vedle samotných filmů může pochlubit i zajímavým prostorem.

Filmy na vodě

Vedle kina na nábřeží lze v Praze sledovat filmy na lodi. Jedna kotví u Libeňského mostu a láká i na vysokou technickou kvalitu projekcí. Ta totiž v letních kinech zatím není samozřejmostí.

Konkrétně na lodi u Libeňského mostu se nachází letní kino splňující takzvaný standard DCI, který přesně stanovuje, jak má vypadat digitální kino odpovídající ekvivalentu klasické 35mm projekci. 

V Praze jsou podobně vybavená letní kina pouze tři, vedle zmíněného kina na lodi a Výletního kina na Smíchově je to ještě tradiční Karlínské filmové léto na zahradě Českého rozhlasu Regina v Karlíně. Atmosféru ale samozřejmě mají i kina, kde se promítá z menšího, 16milimetrového filmového pásu či jiných technologií.

Třeba druhé letní kino na lodi, hausbótu v centru Prahy pod Štefánikovým mostem nazvaném Bukanýr, nabízí vedle filmů i občasné hudební koncerty. A nebo v Troji, kde se promítá u Vltavy v Galerii Trojský kůň. Kousek od I.P.Pavlova, na terase Šenkovny, lze zase filmovou projekci spojit s degustací vína.

Atmosféra parkoviště

Lidé toužící po atmosféře takzvaných drive-inů, kin na parkovištích známých ze starších amerických filmů, pak zase mohou navštívit každou středu biograf na dvoře smíchovského MeetFactory.

Atmosféra industriálního kulturního centra vedle vás a silničního tahu nad vámi s barem a nejrůznějšími relikviemi z dílny Davida Černého a spol. vytváří docela jiný zážitek než v kamenném kině. Třebaže to vypadá, že letním kinům se v Praze daří, jejich dlouhodobé provozování je často boj. S počasím i hledáním partnerů.

„Kdyby nás nepodporovala AV media, radnice Prahy 8 a sponzoři tak jako dosud, byli bychom nuceni kino zavřít," přiznal před časem Pražskému deníku Karel Poláček, který na dvoře Českého rozhlasu v Hybešově ulici v Karlíně provozuje vůbec nejdéle fungující letní kino v Praze.

Žádné z letních kin v Praze si například nemůže dovolit velké panoramatické plátno. Jediné, které jím disponovalo, bylo na holešovickém Výstavišti, zaniklo ale už v 90. letech a krátce po povodních v roce 2002 bylo zbouráno.

Levnější než kamenné kino

Vedle letních kin samozřejmě v Praze přes léto fungují dál i kina kamenná. Až do konce srpna tak lze například jít na vybrané projekce v kinech Aero a Světozor, kde se v rámci Pražského filmového léta promítá za pouhých 40 korun.

Ostatně, i návštěva letních biografů je zpravidla mnohem levnější než v případě multikin. Řada z nich promítá i zcela zdarma.

Letní kina se vstupem zdarma:- Café Neustadt
Každou neděli na nádvoří restaurace, která se nachází přímo v areálu Novoměstské radnice (Karlovo náměstí 1/23), promítá filmový fanoušek Martin Plitz 16mm snímky ze svého pozoruhodného čtyřtisícového archivu. K tomu hrají pianisté z publika. V případě špatného počasí se projekce konají v kavárně.
Nejbližší projekce: 10. srpna, 21.30 - Elvis Presley (životopisné drama, USA, 1979)
- Filmové a hudební léto na Bukanýru
Hausbót v centru Prahy na nábřeží Ludvíka Svobody (pod Štefánikovým mostem) zve každou středu a sobotu na filmy, ale i živou muziku. Dnes například na domácí reggae kapelu Ext Band. Ve středu pak muziku opět vystřídá film. Promítá se vždy od 20 hodin, není-li uvedeno jinak.
Nejbližší projekce:
13. srpna - …a bude hůř (drama, ČR, 2007)
- Kinobus
Až do 12. září Prahou projíždí tradiční - už sedmý - kinobus. Na nafukovacím plátně promítá vždy od pondělí do čtvrtka na rozličných místech metropole. V nejbližším týdnu zavítá na Opatov. Do 21. srpna se promítá vždy od 21 hodin, od 25. srpna pak od 20.30.
Nejbližší projekce: 11. srpna (Opatov), 21.00 - Nickyho rodina (dokumentární, drama, životopisný, historický, Slovensko, ČR, USA, VB…, 2011)
- Šenkovna
Specializovaná restaurace s vínem a domácími pochutinami se nachází na strategickém místě kousek od I. P. Pavlova (Sokolská 60). Přes léto zde lze každou středu vyrazit na letní terasu, kde se promítají vybrané filmy. V restauraci doporučují rezervaci míst na telefonním čísle 607 888 836.
Nejbližší projekce: 13. srpna, 21.00 - Pelíšky (komedie, ČR)
- Trojské filmové léto
Letní filmové projekce v nádherné lokalitě u Vltavy na klasickém filmu 16mm, v inspirativním prostoru Galerie Trojský kůň. Promítá se každé úterý po setmění, od 20.30, končí se dle nálady. V programu jsou filmové klasiky různých žánrů: Machatého Extase, svěrákovští Tři veteráni či Jasného Všichni dobří rodáci.
Nejbližší projekce: 12. srpna, 20.30 - Stín kapradiny (drama, ČSSR, 1984)
- Žluté lázně
Plážové kino ve Žlutých lázních promítá každé úterý to nejlepší z italské kinematografie.
Nejbližší projekce: 12. srpna, 20.00 - Ginger a Fred (komedie, poetický, drama, Itálie, Francie, Západní Německo, 1986)

Letní kina se vstupným:- Karlín - vstupné - 50 Kč
Sezona letního kina na zahradě Českého rozhlasu Regina (Hybešova 14/10) trvá až do září a promítá se každý den, kromě pondělí. V srpnu zde na domácí i zahraniční filmy vyrazit vždy od 20.30, v září pak od 20.00.
Nejbližší projekce: 9. srpna, 20.30 - Love Song (Begin a Gain) (komedie, drama, romantický, hudební, USA, 2013)
- Letní kino Kamínka - vstupné - 60 - 80 Kč
Filmové a hudební léto na Zbraslavi (Nad Kamínkou 1523) promítá do konce srpna každou středu a pátek od 21.30. Vedle několika zahraničních filmů nechybí ani oblíbené domácí tituly jako Okresní přebor: Poslední zápas Pepika Hnátka nebo Revival.
Nejbližší projekce: 13. srpna, 21.30 - Vlhká místa (drama, komedie, Německo, 2013)
- Letní scéna na Harfě - vstupné - 100 Kč
Nové filmy, které jdou právě do kin, promítají na střeše vysočanského nákupního centra každé pondělí, úterý, středu a čtvrtek. Děti do 10 let mají vstup zdarma.
Nejbližší projekce: 11. srpna, 20.00 - Hledám milence, zn. Spěchá! (komedie, činohra, ČR)
- Letní kino na lodi - vstupné - 120 Kč
Každý den promítá letní kino na palubě lodi u Libeňského mostu (adresa: U Libeňského mostu 1) převážně nové, ale i pár z klasických snímků. Na poměry letních kin ve výjimečné technické kvalitě.
Nejbližší projekce: 9. srpna, 21.15 - Sviňák (komedie, krimi, drama, thriller, Velká Británie, 2013)
- Meetfactory - vstupné 80 Kč, pro místní 40 Kč
Druhým rokem na dvorku MeetFactory funguje dost možná nejoriginálnější letní kino u nás: z jedné strany industriální kulturní prostor, z druhé silniční obchvat. Atmosféra trochu jako v amerických drive-inech. Promítá se každou středu a diváci mají na výběr vždy ze tří filmů. Díky spolupráci s Prahou 5 navíc domácí platí o polovinu méně.
Nejbližší projekce: 13. srpna, 20.30 - jeden ze tří filmů (lidé hlasují na internetu): Bůh masakru, Antikrist nebo Bonnie a Clyde
- Výletní kino Smíchov - vstupné - 100 Kč
Naproti Náplavce lze vyrazit do příjemného prostředí výletního kina s barem každý den kromě úterý.
Tento víkend je s Woodym Allenem, ale nechybějí ani Stanley Kubrick, Richard Linklater nebo filmový debut Miroslava Krobota. Nejbližší projekce: 9. srpna, 21.00 - Jasmíniny slzy (drama, komedie, USA, 2013, Woody Allen)

Autor: Ondřej Leinert

9.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Volba vedení Konfederace politických vězňů je dle soudu neplatná

Winternitzova vila - dílo architekta Adolfa Loose.
10

Zlé i dobré časy pražských vil

AUTOMIX.CZ

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

/FOTOGALERIE/ Na vozech mají heslo Pomáhat a chránit, nicméně i oni potřebují občas pomoc. Vidět policejní auto - ať státní či obecní policie - v nesnázích je sice trochu nezvyklé, ale občas k tomu dojde.

Festival Metronome má Stinga i vlastní tramvaj

Prvním tuzemským festivalovým koncertem Stinga vyvrcholí dnes večer první den Metronome Festivalu Prague. Hudební přehlídka láká do pražského festivalového areálu na Výstavišti tisíce návštěvníků. Aby se pohodlně dopravili na festival i domů, nechal dopravní podnik posílit MHD v Praze. Metro i tramvaje budou jezdit častěji a dokonce přibyde speciální festivalová tramvajová linka č. 40.

Nedostatek tekutin může způsobit malátnost i selhání oběhu

Nedostatek tekutin může v současném horkém počasí způsobit malátnost, bolest hlavy a sníženou výkonnost. Při ztrátě vody na úrovni pěti procent lidské váhy hrozí oběhové selhání. V tiskové zprávě to dnes uvedla Hygienická stanice Hlavního města Prahy. Podle předpovědi meteorologů dnes teploty vystoupí k 35 stupňům Celsia.

Bradáčová: V Rathově kauze soud nemusí znovu provádět důkazy

V korupční kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha nebude středočeský krajský soud muset opakovat žádné důkazy, a to ani odposlechy. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová to dnes uvedla v pořadu Českého rozhlasu 20 minut Radiožurnálu. O přípustnosti odposlechů jako důkazů rozhodl počátkem června Nejvyšší soud.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies