VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Letiště Praha začne v květnu opravovat hlavní dráhu

Praha - Kvůli opravě hlavní vzletové dráhy se část leteckého provozu přesune nad hustě obydlené oblasti hlavního města.

15.2.2012
SDÍLEJ:

Ilustračtní fotoFoto: Deník

Letiště Praha začne 15. května opravovat hlavní vzletovou dráhu. V rámci první etapy, která potrvá do 8. srpna, bude vyměněn povrch třetiny ranveje. Během této doby by měl být letecký provoz převeden z hlavní ranveje na vedlejší vzletovou dráhu, využívat by se měla také zkrácená hlavní dráha. Sdělila to mluvčí letiště Eva Krejčí. Část leteckého provozu se tak přesune nad hustě obydlené oblasti hlavního města.

Práce byly podle mluvčí rozděleny do dvou fází. Do 30. května bude hlavní dráha zcela uzavřena a po tuto dobu bude veškerý provoz přesunut na vedlejší dráhu. Letadla tak budou přistávat ve směru od Prahy, vzlety ve směru na Kladno.

"Letiště bude během této fáze uzavřeno od 24:00 do 05:00 v souladu s dohodou s dotčenými městskými částmi Prahy, Kladnem a okolními obcemi," uvedla mluvčí. Výjimku mají plánované, ale zpožděné lety, které mohou být uskutečněny i od půlnoci do 01:00, dodala.

První etapa zahrnuje vybourání vozovky v plné šířce 45 metrů v délce cca 900 metrů a její nahrazení novou betonovou vozovkou. Ve druhé fázi, od 30. května do 8. srpna, bude část hlavní dráhy v délce 2500 metrů otevřena pro vzlety a přistání. Pro přistání bude primárně využívána vedlejší dráha ve směru od Prahy. Zkrácená hlavní dráha bude, pokud to meteorologické podmínky dovolí, používána pro vzlety.

Omezení

Podle Krejčí bude v této fázi v nočních hodinách od 23:00 do 06:00 vedlejší dráha uzavřena pro přistání a v době od 24:00 do 06:00 také pro vzlety. "Všechny lety v této době budou realizovány na zkrácené hlavní dráze, což znamená, že letadla, kterým nebude délka dráhy 2500 metrů postačovat, budou moci odletět až v 06:00 hodin ráno," uvedla.

Hlavní vzletová dráha je v provozu od roku 1963 a nyní již nestačí pravidelné jarní a podzimní, zpravidla čtrnáctidenní, údržby a opravy. Jejich délka se postupně prodlužuje, po opravách by měly trvat pouze tři až pět dní.

Letiště Praha vypsalo výběrové řízení na první etapu oprav v lednu. Hodnotu zakázky společnost odhadla na 365 milionů korun. Další dvě etapy oprav jsou plánovány na roky 2013 a 2014.

Autor: ČTK

15.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení