Zařízení je první svého druhu ve střední a východní Evropě, řekl novinářům ředitel cizinecké policie Milan Majer. Spolu s ředitelem letiště Jiřím Posem dnes bránu slavnostně otevřel.

„Tento systém umožňuje během deseti až dvanácti sekund odbavit osobu,“ uvedl Majer. Zařízení bude tedy podle něj přínosem nejen pro cizineckou policii, ale zejména pro pasažéry, kterým se výrazně zkrátí fronty. Když cestujícího kontroluje policista, trvá to totiž prý zhruba půl minuty. Přístroj stál kolem 2,5 milionu korun.

Lidé mající cestovní doklad vydaný jednou ze zemí Evropské unie, Evropského hospodářského prostoru a Švýcarska budou moct po příletu na první terminál pražského letiště zamířit k takzvané e-gate. Vloží do ní pas a brána do několika sekund doklad načte. Pokud je pas v pořádku, dostane se cestující do prostoru, kde ho sejme kamera a zařízení porovná jeho podobu s fotografií. Poté ho propustí či nepropustí dál.

Nezletilí budou muset i nadále procházet fyzickými kontrolami

Systém není plně úplně automatizovaný, stále ho kontroluje policista. Zobrazují se mu veškeré údaje, a v případě problému tak může zasáhnout. Výrazné ušetření práce by cizinecké policii mělo přinést až zavedení více samoobslužných bran, protože je stále bude moci kontrolovat pouze jeden člověk. Podle Majera chce útvar v budoucnu v rámci finančních možností další zařízení dokoupit.

E-gate bude sloužil lidem starším 18 let, nezletilí budou muset i nadále procházet fyzickými kontrolami. Policisté u nich prověřují také to, s kým cestují či proč. Zařízení funguje na principu čtyř kontrol - zda je pas pravý, zda v něm nebyly některé údaje přepsány, zda se jeho majitel nenachází v evidenci hledaných osob a biometrické porovnání.

Samoobslužné brány již podle Majera mají i další evropská letiště, nejvíce jich prý využívá Británie a Portugalsko. Systém používají například i v Německu nebo v Nizozemí. Určen je pro kontrolu cestujících, kteří přiletěli ze zemí mimo schengenský prostor.