„Ze všech pacientů, které jsme vyšetřili, měl jeden teplotu vyšší než třicet osm stupňů. Odeslali jsme ho na infekční kliniku na Bulovku, kde ho prohlédne specialista,“ uvedla vedoucí protiepidemického odboru Hygienické stanice hlavního města Prahy Zdeňka Jágrová.

Dalších šest cestujících podle ní trpělo nejrůznějšími obtížemi a zvýšenou teplotou. Infekční sanitky je proto převezli do domácí karantény. Teď budou společně čekat na výsledky výtěrů, které potvrdí nebo vyvrátí, že jsou nakaženi virem prasečí chřipky. „Vzorky se odeslaly do laboratoře, výsledky by měly být v úterý odpoledne,“ uvedla Zdeňka Jágrová s tím, že tři z nich jsou Slováci.

Celkem lékaři na letišti vyšetřili 213 lidí, včetně dvanáctičlenné posádky letadla, a zdravotníci považují celý průběh za bezproblémový. Přesto, někteří cestující považují přijatá opatření za příliš přísná. Mnozí z nich si údajně připadali jako v americkém katastrofickém filmu.

„Prošli jsme jednou kontrolou v Mexiku, kdy nám měřili teplotu. V letadle jsme pak vyplnili leták, do kterého jsme měli napsat, jestli nemáme nějaké zdravotní obtíže,“ svěřil se jeden z cestujících Lukáš Bek. „Další kontrola na nás čekala tady v Praze. Trochu nás překvapilo, že tu byli lidé v kuklách, jaké jsme znali třeba z amerických filmů. Strach jsme neměli, spíš legraci,“ popsal bezpečnostní proceduru Lukáš.

Hygienici přísná opatření vysvětlovali s tím, že jde o snahu poskytnout cestujícím rychlou a kvalitní zdravotní péči. Přímo na letišti proto pro cestující z Mexika vyrostly dva speciální stany, aby je zdravotníci mohli vyšetřit mimo hlavní budovu terminálu. Tím se mělo zabránit případné kontaminaci nebezpečným virem.

„Jeden stan je určený jako průchozí, kde bude probíhat vlastní vyšetření. Druhý bude sloužit jako izolátor. Je k tomu taky patřičně vybavený,“ uvedl těsně před přistáním letadla Ilja Chocholouš, ředitele Ambulance Meditrans, která zajišťuje lékařskou pomoc přímo na letišti.

Pohotovost pak držely hned tři sanitní vozy.