VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozdavači letáků stále obtěžují Pražany

Praha - Nelegální reklama z centra metropole nezmizela.

12.8.2008
SDÍLEJ:

Popojet a zaparkovat. Nepovolená reklama v centru Prahy v ulici Štěpánská.Foto: Jan Handrejch

Skoro každý Pražan se setkal s tím, že mu někdo nabízel reklamní letáky. Nejvíce rozdavačů se v minulosti soustředilo okolo Václavského náměstí. Nabízeli převážně reklamu na erotické služby, podobně jako žena, kterou v neděli večer strážníci zadrželi právě na Václavském náměstí a předvedli ji na služebnu republikové policie.

„Rozdávala letáky, které upozorňovali na erotické služby. Neměla u sebe doklady, a proto skončila v rukou policistů,“ sdělila Radka Bredlerová z tiskového oddělení městské policie. Podle ní od té doby, kdy nařízení o zákazu pouliční reklamy vstoupilo v roce 2005 v platnost, klesl počet lidí, kteří letáky rozdávají. To ostatně potvrzují i čísla z radnice.

Podle údajů z odboru živnostenského a občanskosprávního bylo v roce 2007 přistiženo 31 osob, které rozdávaly a nabízely letáky na různá kulturní vystoupení a jiné akce. Pro srovnání, za 1. pololetí letošního roku se přestupek podařilo prokázat jen u 4 osob. „Dá se říci, že trend je nepatrně klesající. Problém je, že rozdavači při spatření kontrol utíkají, tudíž není možné případy zdokumentovat,“ sdělila Deníku Eva Kubátová z tiskového oddělení magistrátu.

Nařízení v metropoli platí už tři roky a zakazuje reklamu v Pražské památkové rezervaci. Sankce ukládá magistrátní odbor živnostenský a občanskosprávní ovšem pouze podnikatelům, nikoli osobám, které letáky rozdávaly.

„Ty mohou být postiženy podle zákona o přestupcích jejich trest pak řeší správní odbor úřadu městské části Praha 1. Když se nepodaří identifikovat rozdavače, nelze postihovat ani podnikatele,“ upřesnila postup Eva Kubátová.

Nejen letáky trápí obyvatele metropole

V historických částech metropole parkují vozidla popsaná reklamou. Nejnápadnější z nich je bílá limuzína, která červeným nápisem upozorňuje na nabídku „služeb“ erotického podniku Darling Cabaret, který sídlí v ulici Ve smečkách. „Město vede dlouhodobý spor s majitelem vozu,“ sdělil primátorův náměstek pro bezpečnost v metropoli Rudolf Blažek (ODS). Zatím bílá limuzína jen střídá adresy. Jednou stojí v Melantrichově ulici, jindy zase Ve Smečkách. Majiteli vozu hrozí až statisícové pokuty. Město limuzínu odtáhnout nemůže. Podle zákona o pozemních komunikacích vozidlo nebrání v provozu. Otázkou je, zda finanční sankce skutečně přinutí majitele limuzínu odstranit.

Zakázaná reklama v číslech

Cekem vybráno za porušení vyhlášky o pouliční reklamě – 3 miliony korun.
2007 – počet zadržených osob, které rozdávaly letáky – 31
2007 – na pokutách vybráno 44 tisíc korun
První pololetí roku 2008 – letáky rozdávaly 4 osoby, na pokutách město vybralo 12 tisíc korun.

Tři otázky pro Jiřího Wolfa, mluvčího magistrátu

Jakým způsobem metropole bojuje proti pouliční reklamě?

Město v roce 2005 zavedlo dvě nařízení, jednak na zákaz reklamy na veřejně dostupných místech a vyhlášku, která zakazuje nabízení erotických vystoupení nebo erotických služeb. Město provedlo 107 kontrol a vybralo na pokutách za porušení vyhlášky celkem milion korun.

Vyhláška sice rovněž zakazuje reklamu na automobilech, ale těch je v centru také dost – jeden příklad za všechny limuzína s reklamou na Darling Cabaret. Jak proti tomuto způsobu propagace metropole postupuje?

V oblasti reklamy na vozidlech bylo provedeno jen v letošním roce více než 300 ohledání. Majitelům vozidel s reklamou jsme uložili 14 sankcí za reklamu na vozidlech a 2 pořádkové pokuty. V současnosti odboru šetři další tři případy, z toho jsou dva, které propagují erotický podnik.

Zaplatil nějaký podnik pokutu za automobilovou reklamu nebo může Praha takové vozidlo nechat odtáhnout či zabavit?

Ano, pokuty celkem dosáhly částky přes 2 miliony korun. Odtáhnout nebo zabavit vozidlo město nemůže. V případě opakovaných prohřešků přichází v úvahu soud. V současnosti jej vedeme se dvěma majiteli vozidel, které propagovali erotický podnik.

Autor: Jitka Eisenhammerová

12.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Indický film vznikal v Praze
DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení