VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Letňanech vyroste rozsáhlý lesopark

LETŇANY- Desetinásobně větší oblast než je Karlovo náměstí hodlá zalesnit magistrát. Mezi Letňany a Kbelymádo dvou let vzniknout největší nová plocha zeleně na území hlavního města za poslední čtyři desetiletí.

8.10.2007
SDÍLEJ:

Půjde o největší novou zelenou plochu na území metropole za posledních čtyřicet let./Ilustrační fotoFoto: Vít Šimánek

V lesoparku mají být stezky pro pěší, cyklisty, bruslaře a v zimě i pro běžkaře. Prostor, který město vytipovalo pro zalesnění, se nachází za letňanským letištěm s chráněnou kolonií syslů směrem ke Kbelům. „Studie počítá se zalesněním zhruba čtyřicetihektarového místa, na kterém se z velké části nachází orná půda, minimum tvoří haldy zeminy bývalé deponie,“ uvedl Petr Štěpánek, radní pro životní prostředí.

První etapa může začít už na jaře

Pokud město získá ornou půdu od zemědělců do konce roku, vypukne první etapa stavby letňanského lesoparku už na jaře. Projekt by ale měl být s jistotou dokončen nejpozději za dva roky.

Na vybraném území budou zasázeny původní druhy stromů v této oblasti. „Jedná se většinou o listnaté stromy, duby, habry a lípy. Jehličnany budou vysázeny jen jako oživující prvek, aby v místě bylo něco zeleného, když listnatý porost na zimu opadá,“ vysvětlil Štěpánek s tím, že město využije i náletové stromy na haldách z bývalých deponií.

Park bude volně navazovat na chráněné území syslí kolonie, která obsadila letňanské letiště. „V tomto místě zachováme nízký travnatý porost, aby syslové mohli dále expandovat,“ uvažuje Štěpánek. Kromě nově založeného lesa a lučních porostů čeká návštěvníky i sportovní vyžití. Magistrát chystá výstavbu stezek pro pěší, cyklisty, bruslaře a běžkaře. „Chtěli bychom v nově vznikajícím rekreačním parku ještě využít vodu pro vznik mokřadů a jezírek,“ dodal radní. V budoucnu bude možné zelenou zónou projít či projet na kole z Kbel až do Letňan na metro.

8.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení