„Je třeba řešit pět problémů. Pokud se jeden z nich vynechá, konstrukce nebude fungovat. Je třeba zvýšit výdaje na zdravotnictví, zajistit spravedlnost v úhradách zdravotních služeb, zvýšit příjmy zdravotníků, reformovat vzdělávání a zajistit nezávislou kontrolu," uvedl Kubek. Požadavky by měl sjezd ještě ve čtvrtek schválit.

Daň na tabák přinese více peněz do systému

Konkrétně komora chce, aby se platby státu za státní pojištěnce pravidelně valorizovaly s postupných nárůstem vyměřovacího základu z 25 na 50 procent průměrné mzdy. Více peněz do systému by podle komory mohlo přinést i zavedení zdravotní daně na tabák a alkohol.

Lékaři prosazují rovněž změnu seznamu zdravotních výkonů tak, aby všechny pojišťovny platily za identické zdravotní výkony všem zařízením stejně. Žádají také novelu zákoníku práce, která přinese sjednocení pravidel pro odměňování zaměstnanců veřejných zdravotnických zařízení.

Pacient, který si vybere lékaře nebo zdravotnické zařízení, které nemá smlouvy s pojišťovnami, by neměl podle komory ztrácet nárok na úhradu předepsaných léků, zdravotnických prostředků a ordinovaných vyšetření, jak je tomu teď.

Komora se staví proti stabilizační přípravě lékařů

Ve vzdělávání je komora podle Kubka proti tomu, aby absolventi měli po škole povinnost pětiletého rezidenčního programu v ČR, staví se i proti prodlužování specializační přípravy lékařů.

Profesní sdružení by také rádo získalo pravomoc umožnit kontrolovat, jak jsou personálně vybaveny jednotlivá zdravotnická zařízení. Chtělo by i právo pozastavit výkon povolání člena komory například v případě, pokud je lékař pod vlivem alkoholu.

Měla by být navýšena cena práce zdravotníků 

Sjezd zároveň v souvislosti s projednávanou novelou ve Sněmovně doporučil, aby byly obory dětské lékařství a praktické lékařství pro děti a dorost spojeny pod jeden obor pediatrie. Novela má snížit počet základní oborů specializačního vzdělávání, ve kterých lékaři pokračují po promoci na lékařské fakultě.

Usnesl se i na tom, že by v seznamu zdravotnických výkonů platném od roku 2017 měla být navýšena cena práce všech zdravotníků o deset procent oproti letošku.

Kromě požadavků delegáti v usnesení konstatovali, že zdravotnictví není prioritou současné vlády, když z pozvaných členů kabinetu na sjezd přišel jen ministr zdravotnictví. „Svojí neúčastí vyjádřili nezájem o problémy zdravotnictví," uvádí se ve schváleném usnesení. Němečkovi navíc delegáti vyčítali, že se zdržel jen asi hodinu a neodpověděl na všechny dotazy.

Čtěte také: Babiš: Lékaři svými požadavky ohrožují udržitelnost zdravotnictví