VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šlehárny plné feťáků si nechte, vzkazují magistrátu radnice

Praha – „Nikoliv prevence a boj proti drogové závislosti. Spíše co nejpohodlnější servis pro narkomany. Na úkor slušných obyvatel města." Tak některé radnice hodnotí celopražskou koncepci protidrogové politiky do roku 2020, jejíž znění už v září odsouhlasilo vedení metropole. Než tato koncepce dorazí na hlasování zastupitelstva, Praha 1, 4, nebo 8 se prý budou snažit o její zásadní změnu.

1.11.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK

„Praha po dvou letech připravila materiál bez spolupráce městskými částmi, policií i Národní protidrogovou centrálou," vysvětlila své zásadní výhrady radní Prahy 4 a šéfka tamní Komise pro bezpečnost a prevenci kriminality Lucie Michková. Doplnila, že řešena musí být nejen problematika drogově závislých, ale především bezpečnost Pražanů.

Michkové, ale ani dalším radním Prahy 4 se prý nelíbí, že vedení města hodlá zastupitelstvu předložit dokument, který údajně zřizuje a tedy i legalizuje  takzvané „šlehárny", tedy aplikační místnosti, kde si mohou narkomani vpravit drogu rovnou do žíly. Michková se obává, že takové „šlehárny" by se mohly dostat do rozporu se zákonem.

Prý moderní řešení

Radní hlavního města Martin Dlouhý je ovšem jiného názoru a za vlnou nevůle radnic spatřuje jejich parciální zájmy. Prý je chápe, ale radnice by podle něj měly přistoupit na moderní koncepci, která podle jeho slov klade důraz na podpůrnou léčbu a především ambulantní péči o narkomany přímo v terénu.

Dlouhý uvedl, že v materiálu, který nyní poputuje do zastupitelstva je počítáno nejen se zřízením kontroverzních aplikačních místností, ale i chráněného bydlení, či denních stacionářů. Celý program by měl Prahu vyjít zhruba na 50 milionů korun. „Jsem přesvědčen, že to bude krok správným směrem," konstatoval Dlouhý.

Chybí prevence…

Michková je ale neoblomná a hovoří prý přímo za obyvatele Prahy 4. „Protidrogová politika hlavního města takřka pomíjí důležitou primární prevenci, nesnaží se odradit prvouživatele od užívání drog, řeší spíše servis pro uživatele drog, a to nelze akceptovat," zdůraznila.

„Za Prahu 4 jsem již před dvěma lety požádala Národní protidrogovou centrálu o spolupráci na nutných legislativních změnách v drogové problematice. Magistrát ale s našimi podněty nepracuje, a přitom by naším společným zájmem měla být ochrana občanů, jejich zdraví a majetku," doplnila Michková s tím, že centra pro podpůrnou léčbu narkomanů by rozhodně neměla být umísťována v hustě obydlených lokalitách, nýbrž by měla být soustředěna v nemocničních areálech.

Jak již bylo zmíněno, Michková není sama, koho materiál, schválený radou hlavního města zdvihl ze židle. Podobný postoj za Prahu 8 zaujal i tamní starosta Jiří Janků. I jemu prý vadí, že zástupci městských částí nebyli přizváni k přípravě koncepce. Už dříve se pak ohradil proti možnému vzniku nízkoprahového centra pro drogově závislé na Palmovce.

„Také my i náš protidrogový koordinátor jsme jednoduše byli postaveni před hotovou věc. Takové pokoutné jednání ze strany hlavního města je neakceptovatelné," vzkázal včera magistrátu radní Prahy 1 Ivan Solil. Ujistil, že Praha 1 udělá vše proto, aby se koncepci ubránila. „Není možné, aby uprostřed památkové rezervace byly zřízeny aplikační místnosti, kudy denně projde i několik stovek narkomanů," dodal radní Prahy 1.

Autor: Jakub Krupka

1.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

20 metrů vysoká rozhledna s 98 schody má tvar trojbokého jehlanu. Vytvořena bude z přírodního dřeva, a to z akátu, dubu a modřínu. Konstrukci doplní ocelové prvky.

KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Kde rodit? Dilema i pro Pražanky

Praha - Některým středočeským nemocnicím podstatně přibývají klientky z Prahy. Na druhou stranu jsou i velké pražské nemocnice cílem pro mnoho rodiček ze Středočeského kraje.

Pražská zoo se loučila s lachtanem Mamutem. Návštěvníkům představila jeho brášku

Praha /VIDEO/ - V pondělí měli návštěvníci Zoo Praha jednu z posledních příležitostí spatřit lachtana Mamuta, který v nejbližších dnech poputuje do nového domova v Německu. Jeho místo v expozici zaujme mládě, které se narodilo 26. května a lidé jej od tohoto pondělí mohou pravidelně vídat v bazénu v určený čas.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

/RECENZE, VIDEA, FOTOGALERIE/ Pro více než 50 tisíc fanoušků zpíval v nablýskané show zpěvák, bavič a tanečník. Pomyslnou tečku za letošními mega open airy udělal současný popový král Robbie Williams. Příjemným překvapením byla tentokrát i disco legenda Erasure, která rozhodně nebyla nutným zlem jako většina předkapel. Diváky příjemně "předvařila".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení