VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prodám ledvinu. Za 300 tisíc korun

Praha - Na internetu se objevují inzeráty nabízející prodej vlastních orgánů. Redakce Pražského deníku na ně zareagovala a s jedním z prodávajících se sešla.

19.5.2008 4
SDÍLEJ:

Na transplantaci ledvin čekají stovky českých pacientů. Pro někoho se orgán najde během týdne, jiný čeká několik let a mnoho nemocných se nedočká.Foto: Martin Divíšek

Setkání se čtyřiadvacetiletým Honzou z Vysočiny působilo na první pohled jako běžná obchodní schůzka. Dokonce přišel v obleku, s manažerským úsměvem na tváři. Jako by ani nešlo o obchod s částí jeho těla. Jako by nebyl v Česku prodej lidských orgánů nezákonný.

Honzův inzerát přitom zněl jasně a lapidárně: Prodám ledvinu. Ihned. Na jeho nabídku narazila redaktorka Deníku na internetu. Stačilo jenom pár e-mailů a s mladým mužem, který chce podle svých slov prodejem ledviny vyřešit tíživou situaci své rodiny, se osobně setkala. Předstírala přitom, že ledvinu chce koupit pro svého umírajícího otce.

Rodina to potřebuje

„Jan Novotný pochopitelně není moje pravé jméno,“ připouští mladík hned na začátku schůzky. „To bych mohl mít problémy s policií. Ledvinu prodávám, abych vyřešil finanční problémy své rodiny. Nebojte, jsem zdravý jako řípa, už jsem si nechal udělat všechna dostupná vyšetření,“ zdůrazňuje, když si zapaluje už několikátou cigaretu a detailně se vyptává na nemocného.

Během hovoru se ukazuje, že má o transplantacích hodně nastudováno. Říká, že svůj záměr zevrubně probral se svou lékařkou. Ta mu dokonce měla poradit, aby se vydával za bratrance zájemkyně o koupi, aby se vyhnul problémům.

Na kolik si ledviny cení? V e-mailu tvrdil, že mu stačí 300 tisíc korun. „Nechci na tom kdovíjak vydělat, chci pomoci své a taky vaší rodině,“ tvrdil. Na sérii prvních testů do pražského Institutu klinické a experimentální medicíny je ochotný přijet kdykoli. „Čím dříve to budeme mít za sebou, tím lépe,“ míní Honza. A tak jsme si plácli.

Na transplantaci ledvin čekají stovky českých pacientů. Pro někoho se orgán najde během týdne, jiný čeká několik let a mnoho nemocných se nedočká.

Nedostatek ledvin tak nahrává lidem, jako je Honza. Tedy těm, kteří si chtějí na černém trhu finančně pomoci a dostat se z dluhů. Nabídek typu: Prodám ledvinu, zn.: ihned, je na internetu hned několik. Znějí většinou podobně: „Dostal jsem se do velkých dluhů a chtěl jsem se zeptat, jestli se dá prodat ledvina. Jsem zdravý 32letý sportovec a bohužel jsem naletěl podvodníkům a nic jiného mi už nezbývá. Děkuji za info na mail.“ Většina inzerentů ale po oslovení nereaguje. Honza byl jeden z mála, co se ozvali.

Prodej je nelegální

Svou nabídkou se přitom vystavuje nebezpečí. „Prodej ledviny není u nás možný. Samozřejmě to nedovoluje legislativa a rozhodně se nejedná o etický přístup, kdy bohatí si kupují orgány od lidí ve finanční nouzi,“ říká přednosta nefrologie IKEM Ondřej Viklický. Tady loni provedli 250 transplantací ledvin. Dalších tři sta pacientů tu na vhodný orgán čeká. V průměru na ně přijde řada za 18 měsíců. Někteří ale potřebují pomoc dříve. Kam se mají obrátit?

„Já osobně jsem měl štěstí, ledvinu mi dala sestra, která se od začátku lékařům jevila jako vhodná dárkyně,“ řekl Deníku muž, který si přál zůstat v anonymitě. „Vím ale o dalších lidech, kteří byli v mé situaci, a dokonce zvažovali, že se pokusí sehnat si ledvinu jinak než legální cestou,“ dodává.

Kde se dá sehnat? V některých zemích je prodej orgánů legální. Jinde se dají zákony jednoduše obejít. „Toto se děje hlavně ve třetím světě,“ říká Ondřej Viklický. A jaký je právní stav v České republice? „Ledvinu nebo jiný párový tělesný orgán by teoreticky bylo možné prodat potřebnému člověku na základě zvláštní smlouvy. Za podmínky, že smlouva nebude v rozporu s dobrými mravy a je v souladu se zákony. Zde především s transplantačním zákonem. Obávám se však, že by žádný soud platnost takové smlouvy neuznal. Není totiž ve společenském zájmu, aby člověk v hmotné tísni prodával své neobnovitelné tělesné orgány,“ míní advokát Vladimír Vaněk.

Podle něj prodeji nelze zabránit, protože se prodávající může tajně dohodnout se zájemcem, navenek vystupovat jako ušlechtilý dárce a orgán tajně prodat. „Šlo by o trestný čin,“ zdůraznil Vaněk. Co musí orgán splnit, aby si ho mohl pacient nechat transplantovat? Kromě stejné krevní skupiny musejí testy potvrdit, že tělo nový orgán neodmítne. „O darování ledviny by tak měli uvažovat především příbuzní. Stačí kompatibilita v krevní skupině a negativní výsledek imunologického testu. A pochopitelně absence závažných onemocnění,“ popisuje Viklický.

Dárcovství ledvin od žijících dárců přesto není tak běžné, jak by mohlo být. Loni takto v ČR odoperovali jen 34 lidí, celkem žijící osoby představují jen asi 10 procent dárců. Tomu odpovídá také skutečnost, že za letošní první čtyři měsíce transplantovali v pražském IKEM 101 ledvinu. Jen deset z nich bylo od žijících dárců.

V počtu transplantací orgánů od žijících dárců Evropa výrazně zaostává za Amerikou. „V některých centrech USA se takových transplantací uskuteční více než padesát procent, v Evropě je to jen sedm procent,“ potvrzuje profesor Jean-Michel Dubernard, který jako první na světě provedl transplantaci tváře a rukou. Transplantace orgánu z žijícího dárce, v našem případě z Honzy, má přesná pravidla: musí se jednat o párový orgán, nebo obnovitelnou tkáň, v době odběru není jiná vhodná alternativa, jde o darování osobě blízké a dárce se rozhodl svobodně a podepsal souhlas. Možnost darovat orgán jiné osobě než blízké musí vždy schválit odborná etická komise.

To by mohl být problém také v případě Honzovy nabízené ledviny. I pokud by se ukázalo, že má shodnou krevní skupinu s fiktivním otcem redaktorky, musela by transplantaci posvětit etická komise, a to by bylo v tomto případě nepravděpodobné. Honza se ale svého záměru nechce vzdát.Ato ani, když se dozví, že jsme novináři: „Moc mě to mrzí, tu ledvinu opravdu potřebuji prodat,“ říká. „Vím, že nejspíš můžu mít problémy s policií. Ale jsem rozhodnutý.“

(Lucie Boháčová, Martina Davidová)

Autor: Lucie Boháčová

19.5.2008 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
18

Nedostatek tekutin může způsobit malátnost i selhání oběhu

Vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová.
8

Bradáčová: V Rathově kauze soud nemusí znovu provádět důkazy

Nová policejní služebna se může snadno zvětšit

Praha – Nové služebny, vybudované přímo pro jejich potřeby, se dočkali policisté v Jesenici na Praze-západ. Během sedmi měsíců tam byla postavena budova, jež je v rámci Policie ČR unikátem: jde o montovanou modulární budovu, což nejen přispělo k urychlení výstavby, ale do budoucna by v případě potřeby také bylo možno poměrně snadno provést nástavbu či objekt rozšířit.

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Přestavba víkendové chaty na rodinný dům je v Čechách celkem obvyklá věc. Jenže ne vždy to funguje. Bohužel ne vždy totiž investor pochopí, že trvalé bydlení potřebuje něco jiného než chata. Pojďme se podívat na zajímavý návrh rekonstrukce chaty na moderní rodinný dům.

Josef Gočár byl jedinečným architektem mnoha stylů

Praha - Josef Gočár patří mezi představitele silné generace architektů narozených ještě na konci devatenáctého století. Společným rysem jejich tvorby je, že za svého života vystřídali hned několik architektonických stylů.

Prague Proms zahájila premiéra Elfmanova houslového koncertu

Praha - Světová premiéra Koncertu pro housle a orchestr slavného hollywoodského skladatele Dannyho Elfmana ve středu v zaplněném Obecním domě zahájila 13. ročník mezinárodního hudebního festivalu Prague Proms. Elfman koncert zkomponoval pro virtuosku Sandy Cameronovou, která se pražskému publiku před časem představila sólem ve Střihorukém Edwardovi na večeru hudby z filmů Tima Burtona. Premiéru houslového koncertu, které se Elfman zúčastnil, doprovázel velký aplaus publika a ovace vestoje.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies