VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Léčebny mají nedostatek míst pro alkoholiky

Praha - Vmetropoli se na hospitalizaci čeká několik týdnů, ve zdravotnických zařízeních chybějí lůžka pro závislé pacienty.

29.9.2008
SDÍLEJ:

PACIENT V IMPROVIZOVANÉ KUŘÁRNĚ. Psychiatrická léčebna Bohnice se potýká nejen s nedostatkem lůžek pro lidi závislé na alkoholu, peníze jí chybějí i na rekonstrukci pavilonů.Foto: DENÍK/Ivan Babej

Ztratil zaměstnání, začal pít, a kvůli alkoholu se od něj odvrátili přátelé i manželka, to všechno má za sebou osmačtyřicetiletý Ondřej z Prahy 6. Když se konečně odhodlal se svou závislostí něco udělat a nastoupit na protialkoholní léčení, lékaři ho rázem odmítli se slovy, že musí čekat, protože nejsou volné kapacity.

A není sám, kdo se s podobným přístupem setkal.

Příliš dlouhé pořadníky

Alkoholiků přibývá, a léčebny na ně nejsou připraveny. „Zatímco dříve byly čekací lhůty několik dní, teď se pohybují v řádech týdnů,“ přiznává ředitel bohnické psychiatrické léčebny Martin Hollý. Alkoholikům a závislým v současnosti slouží dvě ženská oddělení a tři mužská, ani to už však nestačí. V pořadnících jsou desítky lidí.

„Místa jsou pernamentně obsazená, některé postele musíme zároveň nechávat pro akutní případy a pro účely policie,“ popsal Hollý. Vedení léčebny nevylučuje, že v budoucnu počet lůžek navýší. „Původně se uvažovalo, že uděláme detašované pracoviště ve Žlivi u Jihlavy, kde kdysi sídlila havlíčkobrodská léčebna, nakonec jsme od záměru upustili. Řídit detašované pracoviště není ideální,“ domnívá se Hollý.

Problém se týká obou pohlaví

Stoupající počet alkoholiků registruje i psychiatr z oddělení závislostí léčebny Bořivoj Prokeš. „Je to dáno spotřebou konzumace alkoholu ve společnosti. Samozřejmě se to neprojeví hned, závislost propukne až po období latence,“ říká.

To, zda mají k alkoholové závislosti v Praze blíže muži nebo ženy, posoudit nedokáže. „U žen je spíš tendence závislost skrývat, a není tolik zřetelná. U mužů vypluje na povrch spíš. Problémy s pitím mají zkrátka obě pohlaví,“ doplnil.

Kam se obrátit o pomoc

 • Sezení anonymních alkoholiků se koná na adrese Na Poříčí 16, Praha 1 každý den od 17.30 hodin, v neděli od 19 hodin.
 • Další sezení se koná v Kotevní ulici 11, nedaleko smíchovského nádraží v Praze 5. Tady se alkoholici scházejí každé pondělí, středu a čtvrtek od 19 hodin.
 • V Komunitním centru Matky Terezy na adrese U Modré školy 2337/1 v Praze 11 se začíná každou středu v 17.30.
 • Závislí jsou nejen dospělí, ale i děti

  Závislost na alkoholu a drogách však netrápí pouze dospělé. „Měli jsme tu devítiletého chlapce, který užíval heroin, nebo čtrnáctileté hochy zvyklé pít patnáct piv denně,“ vypráví Marian Koranda, zástupce primáře dětského detoxu v Nemocnici pod Petřínem, kde s problematickými dětmi pracují. Právě on ví o úspěšnosti léčení své.

  Jen co mladé pacienty prostřednictvím terapie motivují k tomu, aby si uvědomili, že žít se dá i bez drog, dítě skončí v takovém prostředí, z jakého se do nemocnice dostalo. „V Česku neexistuje zařízení, kam bychom mohli děti posílat následně. Do dětských ústavů je nechtějí přijímat, protože jsou životem příliš otřelé, a v psychiatrických léčebnách pro dospělé zase chybějí učitelé, kteří by je mohli vzdělávat,“ popisuje Koranda.

  Věčný problém: chybějící finance

  Přestože odborníci lobbují za to, aby podobné zařízení vzniklo nejlépe někde u Prahy, plány na jeho zřízení zatím neexistují. Problémem jsou v první řadě finance. Ústav by nebyl schopný fungovat pouze z peněz pojišťoven, ale za hospitalizaci by museli platit i rodiče dětí.

  Celý jeho život provázela závislost na alkoholu, několikrát mu lékaři předpovídali, že má před sebou poslední měsíce svého života, přežil a už více než rok abstinuje. Tak by se dal popsat životní příběh šedesátiletého Miloše, který pracuje jako vrátný v jedné z firem na Žižkově.

  Láhev vína na posezení

  Své útrapy neskrývá. „Jsem alkoholik a vlastně téměř pořád jsem byl na něčem závislý,“ říká bývalý inženýr biochemie. Jeho problémy začaly, když mu bylo sedmnáct let. „Nemohl jsem spát, a tak mi otec dával léky na spaní. Když jsem je přestal brát, něco mi pak chybělo,“ vypráví, jak začal koketovat s alkoholem.

  Cestou z práce si kupoval láhev vína a tu na posezení vypil. Po ní se mu usínalo lépe. V sedmadvaceti letech si už nedokázal představit, že by se něčeho ostřejšího nenapil, a tehdy ho opustila jeho první manželka. „Nechodil jsem pít do společnosti, ale usrkával jsem denně doma,“ říká. Až do čtyřiceti let se svou závislostí marně bojoval, potom u něj lékaři objevili cirhózu jater.

  Lékaři mu dali pět let života

  „Řekli, že mi dávají tak pět let života ani o chlup víc, a tak jsem začal pít ještě daleko víc. Tenkrát jsem prohlásil, že střízlivého mě nedostanou, žil jsem s alkoholičkou a vyměřil si v kalendáři čas,“ vzpomíná.

  Čtrnáct dní předtím si ale uvědomil, že do dvou týdnů zemřít nestihne, a tak úplně obrátil: znenadání jsem se lahve ani nedotkl.

  Už zase léky na spaní

  „Odstěhoval jsem se k matce a dál užíval léky na spaní,“ vypráví. Když mu bylo pětačtyřicet let, vnesla do jeho života světlo o mnoho let mladší partnerka. Manželství ztroskotalo „Vzali jsme se a založili rodinu. Zřejmě jsem ale neunesl stres, a tak jsem začal pít nanovo. Za dva a půl roku se moje manželství rozpadlo,“ popisuje.

  V té době mu zemřela matka a začal si uvědomovat, že je chodící mrtvola. Doktoři u něj navíc diagnostikovali vážnou poruchu imunity. A tehdy mu došlo, že pokud si nepomůže sám, je to konečná. „Že za to všechno na začátku mohly jen prášky? To si nemyslím,“ shrnuje svůj dosavadní život.

  „Spíš šlo o podvědomí, moje závislost byla tvořena podvědomím a posttraumatem, které jsem v sobě nosil. Ve dvou letech jsem totiž onemocněl záškrtem a dusil se, a to ve mně trauma vyvolalo. Kdybych nezačal pít, byl bych závislý na něčem jiném. To trauma tu prostě bylo,“ uzavírá.

  Autor: Lucie Boháčová

  29.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
  SDÍLEJ:

  DOPORUČENÉ ČLÁNKY

  Dopravní podnik Praha. Ilustrační foto.
  6

  DPP klesly za rok tržby o 157 milionů. Kvůli zlevnění ročního kupónu

  Křišťálová Lupa 2017

  Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

  AKTUALIZOVÁNO

  Prezidentské volby proběhnou 12. a 13. ledna

  Druhé přímé prezidentské volby se uskuteční v pátek 12. a v sobotu 13. ledna 2018. Termín dnes oznámil předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Oznámením data byla zároveň zahájena volební kampaň. 

  Vysněné dětské postele

  Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

  KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

  Praha - První pražská veřejně přístupná rozhledna po 25 letech se brzy otevře veřejnosti. Doubravka XIV. z pera architekta Martina Rajniše vyroste do konce září v lesoparku Čihadla na Černém mostě.

  Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

  I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

  Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
  Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
  Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
  VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
  Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení