VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lanový most čekají další opravy za 60 milionů korun

Praha 10 - Práce budou pokračovat do března příštího roku, ale zásadní změny v dopravě nehrozí.

18.11.2008
SDÍLEJ:

DALŠÍ OPRAVY LANOVÉHO MOSTU. Dopravu v metropoli by ale tentokrát ohrozit neměly.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

Jeden z nejdůležitějších a nejvytíženějších mostů pro dopravu v hlavním městě, lanový most, který je součástí Jižní spojky, čekají další opravy.

Na začátku srpna letošního roku byl zjištěn pokles koncového příčného nosníku, nejprve byl zde proto provoz omezen, a nakonec museli stavbaři most z důvodu oprav dokonce na čas uzavřít.

Dopravní omezení nadále platí

V současné době jsou stále průjezdné jen čtyři pruhy místo původních šesti. Nyní Technická správa komunikací (TSK) Praha získala 60 milionů korun ze státního fondu dopravní infrastruktury na další opravy lanového mostu.

Na teprve jedenáct let starém mostě, jehož havárie zkomplikovala provoz v Praze hlavně o letních prázdninách, pracují dělníci už od počátku srpna. Tehdy tam objevili významné poškození. „Při opravě dilatace na lanovém mostě jsme objevili mírný pokles koncového příčného nosníku mostu. Ihned jsme přistoupili k provizornímu zajištění konstrukce a rozhodli o zákazu vjezdu těžkých nákladních automobilů na most,“ vysvětlil Tomáš Mrázek z TSK.

Římsy jsou v havarijním stavu

„Most je nyní bezpečný pro dopravu, která je na něm provozována, avšak jeho římsy jsou v havarijním stavu a vyžadují další opravy,“ uvedl ředitel TSK Luděk Dostál. TSK proto demontuje římsy po obou stranách mostu v jeho celé délce. Za získané miliony mají vzniknout nové železobetonové římsy, bude rovněž obnovena izolace přilehlé části vozovky a vznikne nový systém odvodnění.

Důležitou součástí rekonstrukce je také výstavba protihlukových stěn po obou stranách mostu. „Práce, které jsou nyní v plném proudu, skončí v polovině března příštího roku. Pokud bude počasí příznivé, budeme se snažit stavbu maximálně urychlit,“ uvedl Dostál.

Při opravách hrozí jen snížení rychlosti

TSK zatím v souvislosti se stavbou nepočítá s žádným zásadním omezením dopravy na mostě, pouze s možnou výjimkou snížení rychlosti v úsecích vjezdu a výjezdu na staveniště. V tuto chvíli je provoz na mostě veden v obou směrech ve dvou jízdních pruzích, což prakticky žádné omezení neznamená, protože za lanovým mostem je Jižní spojka směrem z centra zúžena na dva pruhy pro každý směr. Pro nákladní automobily nad šest tun je omezena rychlost na 60 kilometrů za hodinu.

Po dokončení oprav se provoz vrátí do původní stavu, tedy tři jízdní pruhy v obou směrech. „Snad nebudou žádná větší omezení. Kdyby se měla opět uzavřít část mostu, tak bych se mu velikým obloukem vyhnul anebo raději nejezdil vůbec,“ prohlásil jeden z pražských řidičů Milan Kreuzmann.

Od zjištění závad až k opravě

9. srpna
objeven pokles koncového příčného nosníku
fixace mostu
zákaz vjezdu nákladních automobilů nad 6 tun ve směru do Prahy 9
rychlost osobních automobilů ve směru do Prahy 9 omezena na 30 km/h
9. až 21. srpna
dlouhodobě plánovavé práce na opravě dilatací a povrchu mostu
sanační a rekonstrukční práce v místě havárie
21. srpna od 23 h do 24. srpna do 18 h
uzavírka mostu pro veškerou dopravu
Od 24. do 30. srpna
ve směru do Prahy 5 most průjezdný pro osobní i nákladní automobily, jejich
rychlost je omezena na 30 km/h
ve směru do Prahy 9 zákaz vjezdu pro nákladní automobily nad 6 tun
pro osobní automobily ve směru do Prahy 9 omezena rychlost na 30 km/h
dokončovací práce
30. srpna
most otevřen pro veškerou dopravu, nákladní automobily nad 6 tun mohou
jet maximálně 60 km/h, provoz je veden obousměrně ve dvou jízdních pruzích

Autor: Lukáš Marek

18.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Koncert Robbieho Williamse, Letňany, 19.8.2017
8

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

Robbie Williams.

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení