VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lanovka ze zoo do Podbaby by mohla svést více cestujících než tramvaj

Připravovaná Lanovka z Bohnic přes zoo do Podbaby by v budoucnu mohla přepravovat více cestujících než tramvajová trať. Vyplývá to z předběžných konzultací mezi společností Ropid a firmou, která zpracovává studii na stavbu lanovky. Studie by měla být hotová na přelomu 2017 a 2018.

14.9.2017
SDÍLEJ:

Zoo Praha. Foto: ČTK

„Studii jsme zadali, abychom vedle tramvajového projektu, jehož realizaci však neočekáváme v následujících deseti letech, měli alternativní možnost, jak využít poptávky spojení Bohnice – zoo – Podbaba," uvedl pro ČTK Filip Drápal, mluvčí Ropid. Studie má načrtnout kudy by lanovka měla vést, kolik bude stát a jaká bude její přepravní kapacita.

Realizace lanovky by mohla trvat sezonu

Předběžná konzultace zatím ukázala, že stavba jedné patky pro sloup a stanice u pražské zoo by změnila podobu chráněného území Troje méně, než by tomu bylo v případě realizace tramvajové tratě. Ta by totiž vyžadovala stavbu tunelů, náspů a opěrných zdí. Podle firmy by stačily dva opěrné sloupy v celé délce tratě, pokud by byla vybrána varianta lanovky využívající tří lan. Realizace lanovky by mohla trvat jednu sezonu.

V současné době jsou v metropoli dvě lanové dráhy. Dnes oslavuje čtyřicetiletou historii lanovka v zoologické zahradě, jejíž délka je 106 metrů. Lanovka na Petřín z Újezdu je v provozu už od roku 1891 a na délce 510 metrů překonává převýšení 130 metrů.

Plánů na vybudování nových lanovek v hlavním městě bylo už několik. Žádný z nich nakonec realizován nebyl. V roce 2008 vznikl nápad na lanovou dráhu, která by vedla od smíchovského pivovaru přes Vltavu na Pankráckou pláň. Praha 5 zase uvažovala o lanové dráze, která by propojila Nové Butovice s Barrandovem a vedla by přes Prokopské údolí. Radnice Prahy 7 zase chtěla lanovkou propojit Holešovice se zoo.

Autor: Redakce / ČTK

14.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Filtr pevných částic.
AUTOMIX.CZ
3

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Podzim. Ilustrační foto.
5

Dnes končí astronomické léto, nastává podzimní rovnodennost

Jak se žilo v renesanci na Pražském hradě, ukázal oceněný výzkum

Kdo na Pražském hradě pěstoval alchymii nebo kdo si mohl dovolit tehdy módní malovanou keramiku, naznačuje výzkum archeoložky Gabriely Blažkové. Podrobně popsala a zařadila do širších souvislostí cenné nálezy z odpadních jímek, o kterých se sice vědělo již od 20. a 30. let minulého století, dosud se však jimi nikdo soustavně nezabýval. Blažková za svou práci dnes převzala cenu předsedkyně Grantové agentury ČR.

Výzkumu se v Česku daří, ocenění dnes získá devět projektů

Nejlepší projekty v základním i aplikovaném výzkumu ocení dnes dvě státní organizace, které poskytují peníze pro tuto oblast. Ceny jdou napříč obory, převezme je například archeoložka věnující se průzkumům v okolí Pražského hradu, hydrobiolog zaměřující se na stav Šumavy či firma, která vyvinula "rostoucí" endoprotézy pro děti. 

Koridor má další zpoždění, SŽDC musí znovu posoudit nabídku firem

Správa železniční dopravní cesty musí znovu přezkoumat nabídku sdružení firem vedených společností Metrostav, které hodnotící komise navrhla jako vítěze soutěže na modernizaci koridoru mezi vinohradskými tunely a stanicí Praha Hostivař.

V 95 letech zemřela Věra Ždichyncová, tanečnice a někdejší sólistka baletu ND

Ve věku 95 let zemřela v pondělí 18. září Věra Ždichyncová, tanečnice, pedagožka a někdejší sólistka baletu Národního divadla (ND). Ve středu to uvedl mluvčí ND Tomáš Staněk. Věra Ždichyncová získala v roce 2014 cenu Thálie za celoživotní taneční mistrovství.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení