VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KRÁTCE: 'Zbytečnou' tramvajovou trať kritizuje opozice

Praha - Prodloužení tramvajové trati na Barrandově, které schválili pražští radní, je ostře kritizováno veřejností i zastupitelskou opozicí. A to především kvůli kalkulované ceně a účelu stavby, který má být údajně prospěšný zejména soukromému developerovi. Úsek o třech zastávkách vedoucí z barrandovského sídliště směrem ke Slivenci o délce zhruba jeden a půl kilometru má stát 600 milionů korun.

22.1.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv VLP

Zastupitelé hlavního města za Českou pirátskou stranu už při schvalování rozpočtu pro tento rok označili plánovanou stavbu za „dar developerovi". „Zaplatíme sto tisíc na jednoho občana, aby tramvaj skončila uprostřed pole. Pozemky zde mají skoupeny developeři, ale občan se přes dálnici k tramvaji stejně nedostane. Lokalita není připravena na další zástavbu, už nyní jsou problémy s kapacitou škol a školek. Ve výsledku tak na výstavbu nového sídliště doplatí tři tisíce obyvatel Slivence, z nichž někteří již dnes organizují petice na podporu tramvaje," upozornili Piráti.

Škola se rozšíří za 59 milionů korunDo konce roku by mělo v základní škole na náměstí Curieových vzniknout sedm nových světlých učeben, tři kabinety pro vyučující a sociální zařízení. Praha 1 plánuje vyhlásit příští týden výběrové řízení, práce by ve škole měly ideálně začít v červnu. Půjde mimo jiné o vybourání půdních prostor včetně střechy, která bude kompletně přestavěna kvůli špatnému stavu. Vedení městské části počítá s náklady kolem 59 milionů korun. Investici ještě musí schválit příští týden zastupitelé první městské části.

Žitnou ulici čeká omezeníO víkendu 23. a 24. ledna bude omezen provoz v Žitné ulici, která se nachází na území Prahy 1 a 2. V úseku ulic Mezibranská a Krakovská budou uzavřeny tři jízdní pruhy, doprava bude vedena v jednom jízdním pruhu, a to na úkor parkování. Důvodem tohoto dopravního opatření je umístění autojeřábu za účelem montáže věžového jeřábu do vnitrobloku. V neděli 24. ledna by omezení mělo skončit do 15 hodin.

Radnice nechce vymáhat pokutyRadní páté pražské městské části zásadně nesouhlasí s přenesením vymáhání pokut za špatné parkování v zónách placeného stání. V městských částech, kde jsou už parkovací zóny zavedeny, dosud tuto agendu vyřizovalo hlavní město. To by se však mělo změnit a prvoinstanční řešení přestupků by padlo na jednotlivé radnice. Právě v Praze 5, ale i v Praze 4, 6, 8 a 9 mají být parkovací zóny zavedeny už během května letošního roku.

Radnice bude uklízet chodníky od sněhuRadnice Prahy 5 začala s úklidem sněhu, který údajně zůstává na chodnících spravovaných Technickou správou komunikací (TSK). „Přestože chodníky nemáme ve správě, uklidíme alespoň nejhorší místa. Lidé si stěžují, protože nejsou na nich v bezpečí," prohlásil místostarosta Jan Smetana. Chodníky na území Prahy 5 jsou převážně ve správě právě TSK, městská část spravuje pouze menší část.

Bulovka využívá moderní metodyModerní operativní metody používají lékaři a lékařky v Nemocnici Na Bulovce. Jednou z nejnovějších je miniinvazivní VATS lobektomie. Jedná se o neinvazivní operaci plic, při které dochází k odstranění jednoho plicního laloku. Zdejší chirurgové ji poprvé provedli už v roce 2014, tehdy se ovšem jednalo pouze o jednu operaci. Při této metodě se na rozdíl od otevřených operací nepoužívá rozvěrač hrudi, který způsobuje zhmoždění a pooperační bolesti. Při VATS lobektomii vede přístup do hrudníku skrze tři krátké řezy. Metoda se provádí v celkové anestezii a nejčastěji se využívá při rakovině plic.

Satalice ovládnou deskové hryVíkendové dění se v Satalicích ponese ve znamení her. Na své si přijdou mladí i staří, příznivci karetních her i hlavolamů. V sobotu 23. ledna od 10 do 16 hodin se v satalickém sportovním areálu koná Deskohraní. Součástí programu jsou soutěže, kvízy i miniturnaj o věcné ceny. K dispozici budou návštěvníkům k volnému hraní deskové hry, karty či tradiční i moderní hlavolamy. Akci pořádá městská část.

Město prodlouží kanalizaciRada hlavního města tento týden schválila záměr realizace veřejné zakázky na prodloužení kanalizačního sběrače v Dolních Počernicích. V této etapě se jedná o druhou část, kdy má trasa sběrače v délce 382,6 metru vést při jižní straně ulice Nad Rybníkem. „Prodloužení kanalizačního sběrače umožní gravitační odvedení splaškových vod na Ústřední čistírnu odpadních vod a povede ke zkvalitnění životního prostředí obyvatel v dotčeném území," uvedla k tomu radní Jana Plamínková.

Secesní plakáty k vidění v ŘepíchPro milovníky umění připravilo Kulturní centrum Průhon v pražských Řepích neobvyklou výstavu. Název má Plakát doby secese a k vidění je po celý leden. Expozice představí soubor litografií plakátů z období let 1895 až 1915 pocházejících ze soukromé sbírky, která se postupně rozrůstá už téměř dvacet let. Obsahuje plakáty z různých částí Evropy, největší zastoupení však mají plakáty francouzské, německé a rakouské. Autory těch nejvzácnějších jsou umělci jako Jules Chéret, Henri Meunier nebo Jean de Paleologue. Vstup je zdarma.

Granty pro sociální služby trhají rekordVedení hlavního města tento týden schválilo granty pro poskytovatele sociálních služeb v celkové výši 2,6 milionu korun. Návrh na udělení grantů vyšších než 200 tisíc korun musí ještě ve čtvrtek schválit pražští zastupitelé na svém jednání. Finanční pomoc od české metropole se rozděluje mimo jiné mezi azylové domy, domovy seniorů, nízkroprahové kluby či terénní sociální služby, pro které je veřejná podpora třeba. „Letos se nám oproti minulým letům podařilo projednat granty na sociální služby ve velmi krátkém čase. Pokud naše rozhodnutí potvrdí zastupitelé na lednové schůzi, pak půjde doslova o rekord," uvedl náměstek primátorky Petr Dolínek.

Kancelářských ploch je opět víceO více než šest procent se zvětšila výměra kancelářských ploch v hlavním městě. Celkově je v Praze přes tři miliony metrů čtverečních. Aktuálně se tu staví asi 120 metrů čtverečních nových ploch, zejména v osmé městské části. Rostoucí nabídka koresponduje se sílící poptávkou, která meziročně vzrostla zhruba o 36 procent. Nejvyšší míru neobsazenosti má sedmá část, naopak nejnižší zase osmá a pátá část.

Dobrá zpráva pro milovníky hudbyHudební kluby 90. let mapuje výstava pražského Popmusea v klubu Kaštan. Expozice s názvem Sklepy plné hluku potrvá až do soboty 2. dubna. Výstava nabízí zejména fotografie, atmosféru dodávají i hudební nástroje, programy klubů a úřední dokumenty. Návštěvníci se mohou třeba seznámit s nejstarším mimopražským klubem.

Číslo dne: 20Za dvacet milionů korun hledá pražská záchranka servis na dva roky pro své sanitky a další automobily. Vyplývá to z věstníku veřejných zakázek. Kromě přibližně 60 sanitek a 13 vozů osobních rychlé lékařské pomoci má záchranka ještě několik dalších speciálních aut včetně kamionu Golem.

Autor: Redakce

22.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ředitel neziskové organizace Člověk v tísni Šimon Pánek poskytl 13. července v Praze rozhovor Deníku
10

Šimon Pánek: Svobodu a prosperitu nemáme navždy. Bojím se o ně

Ministerstvo zahraničních věcí. Ilustrační foto.

Ministerstvo znovu vyhlásilo konkurz na ředitele Českých center

AUTOMIX.CZ

Toužíte po klasické škodovce? Na prodej jich je řada. Tyhle jsou nejzajímavější

Aut mladoboleslavské značky se na české inzerci povalují přímo hordy, v drtivé většině případů jde ale o běžné modely moderní éry. Co když ale sháníte škodováckou klasiku? I v tomhle případě je bohatý výběr.

Sobotka bude bilancovat s ministrem kultury Hermanem

Premiér Bohuslav Sobotka bude příští týden pokračovat v bilančních schůzkách, na kterých hodnotí splněné závazky z programového prohlášení vlády. Po úvodním jednání s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou ho ve středu čeká v Národní knihovně setkání s ministrem kultury Danielem Hermanem.

Senát: kožešinové farmy zmizí do ledna 2019

Senát schválil zákaz kožešinových farem od konce ledna 2019 beze změn. Období pro jejich likvidaci neprodloužil, nezvýšil ani výši kompenzace chovatelům, jak to část senátorů požadovala. Zákaz má přinést novela zákona na ochranu zvířat proti týrání, kterou dnes Senát přijal po dvouhodinové debatě. Normu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

AKTUALIZOVÁNO

Dopravní podnik hledá partnera pro úpravy tváře okolí stanic metra D

Praha – Maximalizace využití potenciálu rozvoje území navazujícího na stanice prvního provozního úseku budoucí trasy metra D. Poněkud krkolomně je pojmenován cíl vymyslet a připravit co nejlepší podobu nejbližšího okolí stanic budovaných v rámci první etapy výstavby budoucí nové linky metra – a následně plány také společně uskutečnit. K naplnění ve čtvrtek udělal pražský dopravní podnik konkrétní krok. Na základě čerstvého usnesení pražských radních vyhlásil soutěž na výběr strategického partnera do budoucího společného podniku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení