VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KRÁTCE: 'Zbytečnou' tramvajovou trať kritizuje opozice

Praha - Prodloužení tramvajové trati na Barrandově, které schválili pražští radní, je ostře kritizováno veřejností i zastupitelskou opozicí. A to především kvůli kalkulované ceně a účelu stavby, který má být údajně prospěšný zejména soukromému developerovi. Úsek o třech zastávkách vedoucí z barrandovského sídliště směrem ke Slivenci o délce zhruba jeden a půl kilometru má stát 600 milionů korun.

22.1.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv VLP

Zastupitelé hlavního města za Českou pirátskou stranu už při schvalování rozpočtu pro tento rok označili plánovanou stavbu za „dar developerovi". „Zaplatíme sto tisíc na jednoho občana, aby tramvaj skončila uprostřed pole. Pozemky zde mají skoupeny developeři, ale občan se přes dálnici k tramvaji stejně nedostane. Lokalita není připravena na další zástavbu, už nyní jsou problémy s kapacitou škol a školek. Ve výsledku tak na výstavbu nového sídliště doplatí tři tisíce obyvatel Slivence, z nichž někteří již dnes organizují petice na podporu tramvaje," upozornili Piráti.

Škola se rozšíří za 59 milionů korunDo konce roku by mělo v základní škole na náměstí Curieových vzniknout sedm nových světlých učeben, tři kabinety pro vyučující a sociální zařízení. Praha 1 plánuje vyhlásit příští týden výběrové řízení, práce by ve škole měly ideálně začít v červnu. Půjde mimo jiné o vybourání půdních prostor včetně střechy, která bude kompletně přestavěna kvůli špatnému stavu. Vedení městské části počítá s náklady kolem 59 milionů korun. Investici ještě musí schválit příští týden zastupitelé první městské části.

Žitnou ulici čeká omezeníO víkendu 23. a 24. ledna bude omezen provoz v Žitné ulici, která se nachází na území Prahy 1 a 2. V úseku ulic Mezibranská a Krakovská budou uzavřeny tři jízdní pruhy, doprava bude vedena v jednom jízdním pruhu, a to na úkor parkování. Důvodem tohoto dopravního opatření je umístění autojeřábu za účelem montáže věžového jeřábu do vnitrobloku. V neděli 24. ledna by omezení mělo skončit do 15 hodin.

Radnice nechce vymáhat pokutyRadní páté pražské městské části zásadně nesouhlasí s přenesením vymáhání pokut za špatné parkování v zónách placeného stání. V městských částech, kde jsou už parkovací zóny zavedeny, dosud tuto agendu vyřizovalo hlavní město. To by se však mělo změnit a prvoinstanční řešení přestupků by padlo na jednotlivé radnice. Právě v Praze 5, ale i v Praze 4, 6, 8 a 9 mají být parkovací zóny zavedeny už během května letošního roku.

Radnice bude uklízet chodníky od sněhuRadnice Prahy 5 začala s úklidem sněhu, který údajně zůstává na chodnících spravovaných Technickou správou komunikací (TSK). „Přestože chodníky nemáme ve správě, uklidíme alespoň nejhorší místa. Lidé si stěžují, protože nejsou na nich v bezpečí," prohlásil místostarosta Jan Smetana. Chodníky na území Prahy 5 jsou převážně ve správě právě TSK, městská část spravuje pouze menší část.

Bulovka využívá moderní metodyModerní operativní metody používají lékaři a lékařky v Nemocnici Na Bulovce. Jednou z nejnovějších je miniinvazivní VATS lobektomie. Jedná se o neinvazivní operaci plic, při které dochází k odstranění jednoho plicního laloku. Zdejší chirurgové ji poprvé provedli už v roce 2014, tehdy se ovšem jednalo pouze o jednu operaci. Při této metodě se na rozdíl od otevřených operací nepoužívá rozvěrač hrudi, který způsobuje zhmoždění a pooperační bolesti. Při VATS lobektomii vede přístup do hrudníku skrze tři krátké řezy. Metoda se provádí v celkové anestezii a nejčastěji se využívá při rakovině plic.

Satalice ovládnou deskové hryVíkendové dění se v Satalicích ponese ve znamení her. Na své si přijdou mladí i staří, příznivci karetních her i hlavolamů. V sobotu 23. ledna od 10 do 16 hodin se v satalickém sportovním areálu koná Deskohraní. Součástí programu jsou soutěže, kvízy i miniturnaj o věcné ceny. K dispozici budou návštěvníkům k volnému hraní deskové hry, karty či tradiční i moderní hlavolamy. Akci pořádá městská část.

Město prodlouží kanalizaciRada hlavního města tento týden schválila záměr realizace veřejné zakázky na prodloužení kanalizačního sběrače v Dolních Počernicích. V této etapě se jedná o druhou část, kdy má trasa sběrače v délce 382,6 metru vést při jižní straně ulice Nad Rybníkem. „Prodloužení kanalizačního sběrače umožní gravitační odvedení splaškových vod na Ústřední čistírnu odpadních vod a povede ke zkvalitnění životního prostředí obyvatel v dotčeném území," uvedla k tomu radní Jana Plamínková.

Secesní plakáty k vidění v ŘepíchPro milovníky umění připravilo Kulturní centrum Průhon v pražských Řepích neobvyklou výstavu. Název má Plakát doby secese a k vidění je po celý leden. Expozice představí soubor litografií plakátů z období let 1895 až 1915 pocházejících ze soukromé sbírky, která se postupně rozrůstá už téměř dvacet let. Obsahuje plakáty z různých částí Evropy, největší zastoupení však mají plakáty francouzské, německé a rakouské. Autory těch nejvzácnějších jsou umělci jako Jules Chéret, Henri Meunier nebo Jean de Paleologue. Vstup je zdarma.

Granty pro sociální služby trhají rekordVedení hlavního města tento týden schválilo granty pro poskytovatele sociálních služeb v celkové výši 2,6 milionu korun. Návrh na udělení grantů vyšších než 200 tisíc korun musí ještě ve čtvrtek schválit pražští zastupitelé na svém jednání. Finanční pomoc od české metropole se rozděluje mimo jiné mezi azylové domy, domovy seniorů, nízkroprahové kluby či terénní sociální služby, pro které je veřejná podpora třeba. „Letos se nám oproti minulým letům podařilo projednat granty na sociální služby ve velmi krátkém čase. Pokud naše rozhodnutí potvrdí zastupitelé na lednové schůzi, pak půjde doslova o rekord," uvedl náměstek primátorky Petr Dolínek.

Kancelářských ploch je opět víceO více než šest procent se zvětšila výměra kancelářských ploch v hlavním městě. Celkově je v Praze přes tři miliony metrů čtverečních. Aktuálně se tu staví asi 120 metrů čtverečních nových ploch, zejména v osmé městské části. Rostoucí nabídka koresponduje se sílící poptávkou, která meziročně vzrostla zhruba o 36 procent. Nejvyšší míru neobsazenosti má sedmá část, naopak nejnižší zase osmá a pátá část.

Dobrá zpráva pro milovníky hudbyHudební kluby 90. let mapuje výstava pražského Popmusea v klubu Kaštan. Expozice s názvem Sklepy plné hluku potrvá až do soboty 2. dubna. Výstava nabízí zejména fotografie, atmosféru dodávají i hudební nástroje, programy klubů a úřední dokumenty. Návštěvníci se mohou třeba seznámit s nejstarším mimopražským klubem.

Číslo dne: 20Za dvacet milionů korun hledá pražská záchranka servis na dva roky pro své sanitky a další automobily. Vyplývá to z věstníku veřejných zakázek. Kromě přibližně 60 sanitek a 13 vozů osobních rychlé lékařské pomoci má záchranka ještě několik dalších speciálních aut včetně kamionu Golem.

Autor: Redakce

22.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Exploze na koncertě v Manchesteru
21

Chovanec popírá, že by útočník z Manchesteru letěl přes Prahu

Salman Abádí
21

Bezpečnostní složky o letu útočníka Abediho přes Prahu nevědí

DOTYK.CZ

Lžete a zase lžete, pronesla Valachová a pak se rozplakala

/ANKETA/- Zasedání parlamentních výborů nebývá nijak dramatické. Až na výjimky. Tou bylo středeční jednání senátního školského výboru, který posuzoval návrh novely zákona o pedagogických pracovnících, jehož hlavní součástí je kariérní řád.

AKTUALIZOVÁNO

IKEM hlásí objev: cukrovka je pryč během několika minut

Praha – Zcela nový léčebný postup, který může znamenat naději na nový život nejen pro statisíce obyvatel naší země, které trápí onemocnění cukrovkou druhého typu, ale doslova by mohl znamenat revoluční objev v lékařství pro celý svět, se chystá testovat Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze. Aktuálně hledá 150 tlouštíků trpících diabetem, na kterých bude ověřovat účinnost metody DiaGone vyvinuté v Izraeli. Tam se již léčbě podrobilo 27 pacientů – a to nejen s velice nadějnými výsledky, ale hlavně bez komplikací. Ukazuje se, že pacienti trpící cukrovkou mohou žít i bez cukrovky – a bez toho, že by se museli výrazněji omezovat ve svém životním stylu (třeba drastickými dietami). Ověřovat tyto experimentální poznatky se budou v příštích třech letech nejen v Praze, ale také ve Španělsku – a další dvě centra mají vzniknout rovněž v Izraeli.

Soud: Námitka o podjatosti Králové v kauze trafik je předčasná

Praha - Tvrzení olomouckého vrchní státního zastupitelství o podjatosti soudkyně v kauze tzv. trafik pro poslance je předčasné a neopodstatněné. Tak pražský městský soud zdůvodnil, proč námitku žalobců zamítl a ponechal případ obžalovaného expremiéra Petra Nečase a jeho ženy Jany v rukou soudkyně Heleny Králové. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí soudu Markéta Puci.

Čtyři návrhy kuchyně, která bude součástí obýváku

Manželé stojí před rozhodnutím, zda koupit byt. Bojí se totiž, že se jim do jedné místnosti nemůže vejít kuchyň, jídelní kout i obývák. Od toho je tu naše designérka Bára, která ukáže, že i na malém prostoru lze skloubit více funkcí.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies