VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KRÁTCE: Technické muzeum očekává rekord

Praha - Národní technické muzeum v pražských Holešovicích přivítá už tento týden miliontého návštěvníka od doby svého znovuotevření v únoru 2011. Vedení muzea ho očekává pravděpodobně v pátek 27. března v dopoledních hodinách. Pro návštěvníka bude přichystaná speciální odměna.

26.3.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Dimír Šťastný

Na Jiřáku budou předvelikonoční hodyRadnice Prahy 3 pokračuje v konání zajímavých gastronomických akcí na náměstí Jiřího z Poděbrad, které mají za cíl kromě příjemné sousedské zábavy prezentovat různé kultury prostřednictvím jejich kuchyně. Tentokrát bude poslední předvelikonoční víkend, tedy 28. března od 10. hodin patřit oslavě mořských plodů nazvané Seafood festival. Návštěvníci se budou moci zúčastnit přednášek o přípravě ryb nebo zhlédnout opravdovou kuchařskou show. K poslechu zahraje chorvatská kapela Feral a její hosté.

Tahanice na Praze 4 stále pokračujíPoslední setkání rady čtvrté městské části se odehrálo 4. března. Zástupci TOP 09 a ČSSD proto obvinili starostu Petra Štěpánka (Trojkoalice) z paralyzování radnice, protože se tím odsouvají praktické problémy. Trojkoalice totiž vypověděla se zmíněnými stranami koaliční smlouvu a nové vedení se sestavit ještě nepodařilo. Štěpánek s výtkami nesouhlasí, situaci podle něho zavinily TOP 09 a ČSSD. O další budoucnosti budou zastupitelé jednat na sobotním zasedání. Ve hře je nová koalice spolu s částí vítězné strany ANO. Více čtěte ZDE.

Dobrovolníci uklidí také v KomořanechDo desátého ročníku akce Ukliďme svět! se zapojí také dobrovolníci z Prahy 12. V sobotu 28. března se v devět ráno zájemci sejdou na oddechové louce při ulici U Soutoku a U Skladu v Komořanech. Až do druhé hodiny odpoledne budou uklízet v okolí cyklostezky a modřanského břehu Vltavy. Na závěr plánují pořadatelé opékání špekáčků.

Na trzích Praha 6 vydělá téměř milionRada městské části Prahy 6 schválila dodatek ke smlouvě o provozování farmářských trhů na Vítězném náměstí v Dejvicích. Původní smlouva platí do konce roku 2016. Díky dodatku ke smlouvě bude radnice nově od pořadatelů trhů inkasovat ročně částku 907 500 korun a trhy bude možné v sobotu prodloužit o čtyři hodiny, z nynější druhé hodiny odpoledne až do šesté hodiny večerní. „Po pěti letech úspěšného provozování podle nás nadešel čas, aby se vložené investice začaly naší městské části postupně vracet," řekl zástupce starosty Jan Lacina.

V Dolních Chabrech vrcholí divadelní festivalVe čtvrtek večer vyvrcholí v Dolních Chabrech setkání ochotnických divadelních souborů. Podle starosty Miroslava Maliny zaujal zejména domácí soubor, a to v ženských rolích. „Dokladem toho byl vždy až frenetický potlesk publika. Naše dolnochaberské ochotnické herečky vynikají především tím, že si na nic nehrají," vysvětloval starosta. Úspěch domácích herců se podle Miroslava Maliny odráží nejen v zájmu návštěvníků festivalu, ale i upřímné uznání jiných festivalových ochotnických spolků. Finále dnešního večera bude slovem provázet herec z Divadla Pod Palmovkou Ivan Jiřík.

Radniční noviny změní svoji podobuNoviny desáté městské části projdou zásadní změnou, dohodli se radní. Listy mají být čtivější, výraznější a přehlednější. Širší prostor dostanou zejména informace o službách pro občany, o kultuře a sociálních službách, o školách a školkách či o činnosti rady a zastupitelstva. A mají být podle radnice i nadále politicky nezávislé. Současnou podobu periodika v poslední době kritizuje opozice, jak včera informoval Pražský deník. Ta tvrdí, že v něm nemá žádný prostor a stěžuje si na cenzuru. Více čtěte ZDE.

Na Jižním Městě nesouhlasí s věžákemJedenáctá pražská městská část nesouhlasí se zastavěním parkoviště v rámci stavby Obytného souboru Na Výhledu - etapa II. Vyrůst by měla nedaleko kruhového objezdu na výpadovce směrem na Petrovice. Rada ke svému rozhodnutí vydala minulý týden deklaraci. Na místě vedle řadových domků plánuje investor postavit tři domy, které budou mít nejvyšší část v sedmnáctém patře. O stavebním záměru už vedení radnice uskutečnilo i veřejnou diskuzi. Spolu se stavbou by na Jižním Městě přibylo dalších tisíc obyvatel.

Jižní Město dostane protihlukovou stěnuO víkendu 28. a 29. března bude omezen provoz na ulici Spořilovská z důvodu instalace mobilní protihlukové stěny. Od soboty od 7 hodin do neděle do 18 hodin bude uzavřena ve směru na Brno v úseku ulic Chodovská-Türkova. Objízdná trasa povede po Jižní spojce a ulicí 5. května. Autobusy pojedou po objízdné trase. Zároveň bude dočasně přemístěna autobusová zastávka Spořilov ve směru Chodov. Zastávka se pro linky 135, 136 a 213 přesouvá z ulice Severní I do ulice Na Chodovci. Více čtěte ZDE.

Třináctce přišlo 120 jmen pro rybníkPoblíž tubusu metra na Praze 13 jsou dva rybníky. Jeden má název Nepomucký, druhému jméno chybí. Na začátku března radnice požádala lidi o návrh jména pro vodní nádrž ve zdejším Centrálním parku. Nápadů dorazilo 120, mezi nimi i takové jako „rybník Járy Cimrmana" či „Romantický". Do užšího výběru se dostalo deset jmen, která lidé navrhli aspoň třikrát. O vítězi lze hlasovat až do půlky května.

Čtrnáctka radí, jak se vyhnout čekáníZačíná teplé počasí a stejně tak sezona, kdy přibývá žadatelů o cestovní doklady. Proto Občanskoprávní odbor Prahy 14 doporučuje všem lidem, kteří si chtějí nechat zhotovit doklady, aby využili internetové rezervace úředních hodin. Ta má zájemcům ušetřit zbytečné čekání na úřadě.

Praha projedná nákup tramvajíZastupitelé na čtvrtečním jednání budou schvalovat záruku za závazky dopravního podniku, které vyplývají ze smlouvy se strojírenskou firmou Škoda Transportation. Na programu je i informativní tisk o výstavbě tunelu Blanka. Materiál by měli zastupitelé řešit bez konkrétního usnesení. Více čtěte ZDE.

Metro D chtějí stavět za dva rokyNa 45 miliard korun vyjde stavba metra D ze stanice Náměstí Míru do Písnice, kratší varianta z Pankráce by včetně výkupů stála 33 milionů korun bez daně. Podle generálního ředitele firmy Metroprojekt Davida Krásy by se práce mohly zahájit v roce 2017 a potrvají pět až šest let. V tuto chvíli se vykupují pozemky a příští rok chtějí vypsat tendr na stavbu. Rozhodnout ještě musí, jestli půjde o metro s řidičem či o automatické soupravy. Podle náměstka primátorky Petra Dolínka chce Praha požádat o peníze vládu a také EU. Více čtěte ZDE.

Pražský architekt získal oceněníVítězem Ceny Klubu Za starou Prahu za rok 2014 se stal Svět Techniky v Ostravě od pražského architekta Josefa Pleskota a jeho týmu. Jde o areál národní kulturní památky Vítkovických železáren, jejíž panorama se zrcadlí na skleněné stěně Pleskotovy budovy. Do soutěže bylo nominováno šest staveb.

Dobrá zpráva pro nemocnéCelkem třicet tisíc korun na nákup léků a zdravotnického materiálu získala pro těžce nemocné pacienty oddělení paliativní péče Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze. Peníze obdržela od Nadačního fondu Umění doprovázet, který pomáhá českým hospicům a podporuje rozvoj paliativní péče v České republice už devátým rokem.

Číslo dne: 667Před 667 lety, 26. března 1348 zahájil Karel IV. výstavbu Nového Města pražského. Hranice dělící Nové Město mezi obvody a městské části Praha 1 a Praha 2 prochází od Jiráskova náměstí po Masarykově nábřeží, ulicemi Myslíkova a Lazarská, jižní částí Vodičkovy a ulicí Žitná.

Autor: Redakce

26.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Havárie vody zúžila pro auta Legerovu ulici

Budova Veletržního paláce, kde sídlí Národní galerie
AKTUALIZOVÁNO

Národní galerie neotevřela, opustila ji ostraha

V Divadle Archa se v sobotu uskuteční večer věnovaný Warholovi

Praha - V pražském Divadle Archa se v sobotu uskuteční koncert nazvaný Warhol a underground. Večer je věnovaný 30. výročí úmrtí Andyho Warhola a 50. výročí vydání desky The Velvet Underground & Nico. Producentem alba, které bylo vyhlášeno rokenrolovou nahrávkou 20. století, byl právě Warhol. Součástí programu bude nonstop promítání warholových filmů a hudební produkce písní The Velvet Underground v provedení Jihočeské filharmonie.

DVA POHLEDY: Facka jako násilí. Zrušíme fyzické tresty dětí?

Praha - Trestání dětí pohlavkem nebo i pořádným výpraskem má u nás pevně zakořeněnou tradici. S mírnou nadsázkou řečeno některý z těchto výchovných prvků musel zažít každý, a kdo tvrdí, že ne, zažívá je dodnes. Ovšem aktivisté bojující za lidská práva a hlavně za práva dětí se snaží zcela omezit fyzické tresty a v některých zemích již uspěli. Budeme se muset i v České republice obejít bez možnosti střihnout svému dítěti pohlavek namísto sáhodlouhého vysvětlování? Byl by to správný krok k tomu, aby naši potomci byli sebevědomější? Má to ale háček. Kdybychom se totiž přizpůsobili aktivistickému trendu, mohli bychom se vzhledem k našim zvyklostem ocitnout v situaci, kdy polovině národa bude hrozit trest za zakázané fyzické trestání dětí.

V Emauzích bude výstava o sudetoněmeckých odpůrcích nacismu

Praha - V Emauzském klášteře v Praze v sobotu bude zahájena výstava mapující osudy sudetských Němců, kteří se z křesťanského přesvědčení postavili nacismu a zaplatili za to životem. Expozice nazvaná Svědkové lidskosti - Odpůrci nacismu z řad sudetoněmeckých křesťanů v letech 1938 - 1945 je součástí víkendové konference Sdružení Ackermann-Gemeinde, které se snaží o rozvoj česko-německých vztahů.

Praha 6 chystá dohodu s investorem proluky na Vítězném náměstí

Praha - Městská část Praha 6 připravuje memorandum o spolupráci s investorem na pozemku proluky na Vítězném náměstí. Místo kontroverzního projektu administrativního centra zvaného Ledního medvěd by tu měl být postaven převážně bytový dům. Starosta Ondřej Kolář (TOP 09) to řekl na dnešním jednání zastupitelstva, memorandum ale podle něj není závazné.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies