VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KRÁTCE: Švýcarka zachytila desítky let ze života romské ženy

Praha - Desítky let fotodokumentaristické práce Iren Stehliové, švýcarské fotografky s českými kořeny, prezentuje Galerie hlavního města Prahy. Základem výstavy, která je součástí festivalu Fotograf, je cyklus Libuna. Zachycuje desítky let ze života ženy z pražské romské komunity, který fotografka dokumentovala až do její předčasné smrti.

13.10.2015
SDÍLEJ:

Švýcarská fotografka s českými kořeny Iren Stehliová zahájila v pondělí 12. října 2015 v pražském Domě fotografie svou výstavu Libuna a jiné eseje.Foto: ČTK/Kateřina Šulová

Výstava Libuna a jiné eseje se koná v Domě fotografie v Revoluční ulici, kde potrvá až do 24. ledna. Autorka studovala na pražské FAMU a jejími generačními souputníky byli Ivan Lutterer, Jan Malý či Dušan Šimánek, se kterými se dodnes přátelí. Pevné pouto ji ale pojilo také s významnou historičkou fotografie Annou Fárovou.

Celebrity Ondřeje SokolaSvětová premiéra celovečerní stand-up comedy herce a režiséra Ondřeje Sokola Celebrity se uskuteční v úterý 13. října od 19 hodin v divadle Studio DVA. Známý „Partičkář" slibuje nečekaný pohled do soukromí svého a téměř všech umělců v České republice. Název Celebrity není zvolen náhodně. „Je to termín, se kterým musím žít, který se často v souvislosti se mnou používá, a já se prostě snažím dopídit té definice," okomentoval titul Ondřej Sokol. Výlety do velmi intimního soukromí bude pořádat v divadle každý měsíc. „Jsou příhody, u kterých nemůžu zmínit jména a u kterých dokonce musím i hodně měnit okolnosti, aby nebylo poznat, o kom mluvím," dodal s úsměvem Sokol.

Děti si zazávodí na ParukářcePřekážkový běžecký závod pro nejmenší se uskuteční v sobotu 17. října v pražském parku Parukářka. Děti se budou plazit a brodit v blátě, ručkovat, přeskakovat a přelézat překážky na třech trasách, odstupňovaných podle věku. Děti od tří do šesti let se vydají na trať dlouhou 400 metrů, sedmi až desetileté na kilometrovou a deseti až patnáctileté zdolají kilometr a půl. Trasy jsou náročností přizpůsobeny věku. Závod začne v 11 hodin, až do 15 hodin se návštěvníci mohou těšit na doprovodný program, zahrnující například malování na obličej či jízdu na koloběžce. Startovné činí 200 korun.

Na Spořilově chtějí nízkoemisní zónuNadměrný hluk a emise z nákladní dopravy. To je problém, který trápí obyvatele Spořilova. Vedení čtvrté městské části požaduje, aby magistrát začlenil Spořilov do připravované vyhlášky o nízkoemisní oblasti, tedy zónu s omezením provozu motorových silničních vozidel. Opatření by ochránilo obyvatele před důsledky dopravní zátěže a přispělo by ke zlepšení kvality života.

Vedení Modřan se sejde s podnikateliRadní pro životní prostředí a místní Agendu 21 Milan Maruštík pozval na čtvrtek 15. října tamní podnikatele. Sejdou se ve Viničním domku v Chuchelské ulici. „Zajímají nás názory podnikatelů, ať už fyzických osob, či zástupců firem působících v naší městské části. Chceme vědět, s čím jsou spokojeni a znát i jejich podněty ke zlepšení podmínek a vzájemné komunikace s představiteli radnice," řekl radní.

Stromy našly za pár dní adoptivní rodičeMožnost pomoci obnovit alej podél cesty ze Suchdola do Horoměřic měli v nedávné době místní obyvatelé. Příspěvkem 1500 korun mohli symbolicky adoptovat jeden z nově zasazených 47 stromů. A zájem byl obrovský, své podporovatele našly všechny stromy během pouhých dvanácti dní. U každého z nich pak bude umístěna cedulka se jménem partnera. Získané prostředky budou použity na zakoupení sazenic a pomocného materiálu pro výsadbu. K výsadbě dojde v sobotu 17. října.

Hřiště v Kostelní má nové zázemí s WCHřiště v ulici kostelní na pomezí Letenských sadů spravuje hlavní město Praha. V roce 2011 prošlo rekonstrukcí, v rámci které byly upraveny staré herní prvky a přibyly také cvičební stroje pro dospělé. Až nedávno ale Praha 7 poskytla magistrátu přilehlý objekt, v němž byly nyní zřízeny toalety pro veřejnost s přebalovacím pultem. Své zázemí tu má rovněž správce hřiště. „Věřím, že nové zázemí přispěje k příjemnému užívání hřiště a přítomnost správce zde pomůže udržovat pořádek a provozní bezpečnost," uvedl místostarosta Prahy 7 Kamil Vavřinec Mareš.

Famufest se letos uskuteční na LetnéFilmový festival studentů pražské Filmové a televizní fakulty (FAMU) letos oživí Letnou. Pod názvem Famufest se uskuteční od 18. do 22. listopadu a účastníkům nabídne projekce studentských filmů, koncerty, debaty i výstavu fotografií. Atmosféru festivalu přijedou do Prahy prožít i studenti z Berlína, Lodže a dalších evropských měst, které organizátoři přizvali ke spolupráci.

Na Střížkově odhalí nového patronaObyvatelé Střížkova se mohou těšit na novou dominantu svého území. Slavnostní odhalení sochy střížkovského patrona se zvoničkou proběhne v parku Václavka na Praze 9 v sobotu 24. října po čtvrté hodině odpolední. Na návštěvníky bude čekat bohatý doprovodný program v podobě příchodu Praotce Střížka se svojí družinou, divadelního představení Staré pověsti střížkovské či staročeských pouťových atrakcí. V podvečer parkem projde také lampionový průvod. Hřebem večera bude ohňostroj. Vedení deváté městské části proto upozorňuje obyvatele, aby zabezpečili své domácí mazlíčky. Akci pořádá Spolek za veselejší Střížkov a radnice Prahy 9.

Kbelská knihovna oslaví 95. výročíObyvatelé Kbel si v pondělí 26. října připomenou významné jubileum. Místní knihovna Kbely oslaví 95 let od svého otevření. V rámci oslav se ve Srubu klubovně Skaut v Centrálním parku ve Kbelích představí písničkáři Jan Burian a Jiří Dědeček se svým literárně hudebním vystoupením a divadelní soubor Prima den. Akce odstartuje v pět hodin odpoledně a na návštěvníky bude kromě dalších hostů čekat i malé občerstvení.

V Dubči budou soutěžit rybářiDubečští rybáři zvou všechny malé i velké zájemce v sobotu 17. října na rybářské závody. Akce se bude odehrávat po celý den na rybníku V Rohožníku. Dopoledne proběhne dětská část, malí rybáři by se měli dostavit k vodě mezi půl osmou a osmou ráno. Samotný závod začne v 8:15, vyhlášení vítězů je naplánováno na jednu odpoledne. Poté děti u prutů vystřídají dospělí soutěžící, jejich vyhlášení bude v šest odpoledne. Následně je na programu posezení třeba s pivem a klobásou. Registrovat do závodu je možné na e-mailu lukasbady@seznam.cz.

Jídelna se rozrostla o zcela novou částPřístavba školní jídelny v Radotíně je konečně hotová. Důvodem rozšíření byla potřeba zvětšit kapacitu jídelních prostor pro žáky, jejichž počet neustále roste. Další stoly a židle našly místo v původní šatně, rekonstrukce se dočkaly i toalety a umývárna. Ještě na počátku školního roku se pak dokončovaly šatny, nově umístěné právě do přistavěné části.

Dění v Řepích ovlivní i zdejší občanéAktivní obyvatelé Řep mají možnost podílet se na dění ve své městské části a stát se členy Poradního sboru Prahy 17. Ti budou mít dva roky možnost přímo se vyjádřit k aktuálním tématům. Poradní sbor se setkává s vedením městské části a odpovědnými úředníky vždy v prvním měsíci nového čtvrtletí. Zájemci mohou zasílat přihlášky do 21. října na podatelnu radnice nebo elektronicky.

Praha zatím nezvýší nejvyšší cenu za taxiHlavní město nestihne do konce roku zvýšit maximální cenu taxislužby na jeden kilometr. Magistrát se s řidiči neshodl na výpočtu její výše. Obě strany se vzájemně obviňují z toho, že se snaží proces zdržovat. Magistrát navrhuje zvýšení na 32 korun, taxikáři chtějí 38 až 45 korun. Více se dočtete ZDE.

Zatrolené prodloužení. Hráči USK padli v ÚstíŘadu koncovek prohráli v loňském ročníku Kooperativa NBL hráči USK. Celek z Folimanky proto přivedl do svého středu lídry, kteří mají vypjaté okamžiky lépe zvládat. Hned v prvním kole v Ústí nad Labem svou úlohu nezvládli, domácím podlehli 70:71 v prodloužení, když ještě 52 sekund před koncem normální hrací doby vedli nad domácími o čtyři body. „Hráče jsem varoval, říkal jsem, že nepůjde o jednoduchý zápas. Bohužel dovolili Ústí příliš mnoho střel a druhých šancí. Navíc měli v klíčových momentech střelbu z pod koše pouze 39 procent," litoval kouč USK Praha Mirsad Alilovič, poté dodal: „Prohru v prodloužení klukům nevyčítám. To je vždycky o štěstí."

Za dopadení lovce vlků je vypsaná odměnaMinulý týden oznámila Agentura pro ochranu přírody a krajiny, že našla zabitého vlka na Českolipsku. Proto se zástupci Českého svazu ochránců přírody rozhodli vypsat odměnu za poskytnutí informace vedoucí k dopadení a potrestání každého, kdo by úmyslně zavinil usmrcení vlka kdekoliv na území České republiky. Výše odměny je stanovena na padesát tisíc korun. Kdokoliv by věděl informace vedoucí k odhalení pachatele zástřelu, ubití, otrávení či jiného způsobu úmyslného zabití vlka se může obrátit na policii nebo svaz.

Rybáři pracují s malými dětmiO víkendu odstartoval projekt Českého rybářského svazu ve Středočeském kraji. Jmenuje se Ve vodě nežijí jen vodníci. Podílí se na něm místní organizace na propagaci rybářství, ochranu přírody a efektivní využití volného času dětí předškolního a prvního stupně základní školy. Prostřednictvím her a přímou rybářskou činností vytvořit u dětí povědomí o tuzemských rybách, jejich životě, o vodě, vodních živočiších a rostlinách. Snahou je probudit v dětech zájem o rybářství a přírodu tak, aby si některé z nich po příchodu do první třídy základní školy zvolily rybářský kroužek za mimoškolní aktivitu, a aby jejich vztah k přírodě a k životu ve vodě byl již v tomto věku pozitivní.

Dobrá zpráva pro PražanyInspirativní loutkové inscenace uplynulé sezony přivede do Prahy přehlídka Přelet nad loutkářským hnízdem, jejíž pětadvacátý ročník se uskuteční od 6. do 8. listopadu v Divadle Minor. Zúčastní se jí celkem 14 loutkářských souborů, například Divadlo Alfa, Divadlo rozmanitostí nebo Divadlo Lampion, ale i nezávislé soubory jako Buchty a loutky, Divadlo Líšeň nebo Studio Damúza.

Číslo dne: 5Přesně před pěti lety bylo v Praze vyhlášeno pátrání po devítileté Aničce Janatkové, která se ztratila v Troji cestou ze školy. Případ, kterému věnovala nebývalou pozornost média a veřejnost, nakonec dopadl smutně, když byla 16. března 2011 dívka nalezena mrtvá.

Autor: Redakce

13.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Milada Horáková s prezidentem Benešem na snímku z roku 1947
5

Ostatky Horákové jsou 67 let po její popravě stále neznámo kde

Záchranáři nově sídlí v Radotíně. Na řadě jsou Ruzyně a Strašnice
3

Záchranáři nově sídlí v Radotíně. Na řadě jsou Ruzyně a Strašnice

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Praha změní plány, aby mohla dostat vlaky pod zem

Praha - Hlavní město musí změnit územně plánovací dokumentaci, aby v úseku mezi Dejvicemi a Veleslavínem bylo možno zahloubit budoucí novou podobu železnice do Kladna s odbočkou na Letiště Václava Havla Praha (a vyhovět tak zásadnímu požadavku Prahy 6).

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Jejich plody jsou větší než jejich příbuzných odrůd z lesa, na keřích rostou v celých trsech, takže úroda je mnohem snazší a rychlejší, a jejich chuť si s těmi lesními v ničem nezadá. Řeč je o kanadských borůvkách, které si v pohodlí můžete vypěstovat na zahradě nebo i doma na balkoně a jejich sladké bobule budete mít na dosah ruky.

Na návštěvu Česka přijede rakouský prezident Van der Bellen

Praha - Na první návštěvu České republiky ve funkci rakouského prezidenta dnes přijede Alexander Van der Bellen. Do Prahy přicestuje z Vídně netradičně vlakem.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies