VYBERTE SI REGION

KRÁTCE: Oběť nacistických čistek získala mírovou cenu

Praha - Děti z Malé Morávky ocenili Jindřišku Novákovou, rodačku z Prahy 8, která se ve svých čtrnácti letech stala nejmladší obětí nacistických čistek po atentátu na Heydricha, cenou míru. Dívka byla popravena 24. října 1942 v koncentračním táboře v Mauthausenu. Cenu s názvem Anděl pro lepší svět vytvořily děti z umělecké školy při Galerii U Šťastných Bobtailů, kde ji rozdávají už několik let.

26.2.2016
SDÍLEJ:

Dětská mírová cena - Anděl pro lepší svět.Foto: www.praha8.cz

„Je až neuvěřitelné, jak děti dovedou krásně a spontánně rozdávat radost a vyjadřovat uznání lidem, kteří pro ně něco znamenají," uvedla místostarostka Prahy 8 Alena Borhyová. Cena v podobě anděla s panenkou bude převezena do Mauthausenu a darována in memoriam.

Jednička přivítá skoro 400 prvňáčkůV lednu se na základních školách první městské části v Praze uskutečnily zápisy do prvních tříd, z nich vyplývá, že v příštím školním roce by do prvních tříd, kterých bude otevřeno 15, mělo nastoupit 396 dětí. Průměrná naplněnost třídy bude 26 žáků. K tomu budou otevřeny ještě 3 třídy přípravné. Počet odkladů je v tomto roce 35, což je o 45 procent méně než ve školním roce 2015/2016.

Senioři na trojce nejvíce řeší bydleníTřetí městská část v Praze má od minulého října institut ombudsmana pro seniory. Starší lidé si k němu můžou přijít pro radu týkající se všech problémů, do kterých se mohou dostat. V posledních třech měsících loňského roku podle informací městské části této možnosti využilo 41 seniorů, z toho 17 požadovalo návštěvu ombudsmana doma. Nejčastěji řešenými problémy byla bytová situace a otázky spojené se zněním nájemní smlouvy, výpovědí nájmu, právy a povinnostmi nájemníků a majitelů domů. Mezi další problémy, se kterými se senioři potýkají, patří dluhy, problematika dědictví, sousedské i rodinné problémy či otázky ohledně sociálních služeb a dávek.

Pamětní deska hudebnímu skladateliRada páté městské části v Praze podpořila návrh smíchovských sokolů na vytvoření pamětní desky hudebního skladatele Emila Štolce a její umístění na budově U Nikolajky 17. „Zároveň jsme vyčlenili dvacet tisíc korun na realizaci," sdělil radní Petr Hnyk s tím, že realizace proběhne ještě během letošního roku. Emil Štolc žil v letech 1888 - 1940. Napsal přes tisíc skladeb, mezi něž patří i slavný pochod „Šly panenky silnicí" či „Jdou sokolské šiky".

Praha se letecky spojila už se třetím čínským městemPřímé letecké spojení mezi českou metropolí a čínským městem Čcheng-tu funguje od čtvrtka, postarala se o to společnost Sichuan Airlines. Po linkách do Pekingu a Šanghaje tak jde o třetí čínskou destinaci, kam budou mířit letadla z Prahy. Do budoucna by linka měla létat pravidelně dvakrát týdně, ve čtvrtek a v neděli. Provoz linky ovšem zatím neschválil čínský Úřad pro civilní letectví. Více se dočtete ZDE.

Na restituce půjde ústavní stížnostHlavní město Praha podá ústavní stížnost na rozhodnutí pozemkového úřadu, který při majetkovém vyrovnání s církvemi vydal řádu maltézských rytířů pozemky v Březiněvsi. Rozhodli o tom ve čtvrtek pražští zastupitelé, kteří o návrhu hlasovali už před měsícem, tehdy však nezískal dost hlasů. Opozice druhé předložení materiálu kritizovala. Maltézský řád požádal v rámci vyrovnání se státem o vydání 180 hektarů v Březiněvsi a Ďáblicích. Krajský pozemkový úřad pak loni v listopadu rozhodl o vydání 46 hektarů pozemků v Březiněvsi včetně historického dvora. Zároveň rozhodl, že řádu nevydá deset hektarů pozemků, mimo jiné kvůli budoucí stavbě Pražského okruhu. Více se dočtete ZDE.

Deskové hry ovládnou KnoflíkMilovníci deskových her by si o víkendu neměli nechat ujít příležitost navštívit Kulturní a rodinné centrum Knoflík v Praze 9. Uskuteční se tam totiž odpoledne plné her s Klubem deskových her Paluba. Akce se v místní kavárně odehraje v neděli 28. února od 15 do 18 hodin. K mání budou tradiční i nové deskovky. Vstup je pro malé i velké hráče zdarma.

Vršovickou ulicí nepojedou tramvajeMezi stanicemi Koh-i-noor a Kubánské náměstí bude od soboty 27. února až do úterý 12. dubna přerušen provoz tramvají. Důvodem je rekonstrukce trati ve Vršovické ulici. Dopravní podnik kvůli výluce chystá změny v jízdním řádu. Zavedeny budou také dočasné linky 32, 37, 65 a 67. Více se dočtete ZDE.

Čtrnáctka bojuje během proti stresuKaždou středu se mohou lidé zúčastnit projektu čtrnácté městské části, který nese název Běžecká škola. V rámci akce poradí sportovec Miloš Škorpil lidem, jak přirozeně a efektivně spalovat kalorie a odbourávat každodenní příval stresu. Kurz běhání, který je zdarma, je určen především obyvatelům Prahy 14, kteří by rádi začali běhat, ale pořádně neví, jak na to. Na lekcích se lidé dozvědí vše potřebné o technice běhu, zjistí, jak se na běh správně obléknout, jak se optimálně stravovat nebo jak si naplánovat trénink tak, aby vyhovoval jejich aktuální fyzické kondici. Pravidelná hodinová lekce startuje v 16.45 hodin před centrem Plechárna.

Dobrá zpráva pro PražanyBalet Národního divadla představí ve čtvrtek 3. března českou premiéru Sněhové královny britského choreografa Michaela Cordera. Inscenace inspirovaná pohádkou Hanse Christiana Andersena s hudbou Sergeje Prokofjeva vznikla pro Anglický národní balet v roce 2007. Později byla uvedena v Litvě a Vídni. V hlavní roli Sněhové královny budou alternovat Alina Nanu, Nikola Márová a Miho Ogimoto. Více se dočtete ZDE.

Číslo dne: 600Šest set let letos uplynulo od upálení filozofa a náboženského myslitele Jeronýma Pražského, který zemřel na hranici v Kostnici pouhý rok po Janu Husovi. Projekt českobratrské církve, který byl ve čtvrtek slavnostně zahájen v Praze na Novém Městě, má tuto osobnost připomenout.

Autor: Redakce

26.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Busta Karla Čapka v jeho pracovně.

Rozhlasový reportážní pořad zve do míst spjatých s Karlem Čapkem

Farmářské trhy na náměstí Jiřího z Poděbrad. Ilustrační foto.

Praha 3 není na provozování farmářských trhů připravená, tvrdí opozice

Pražské letiště loni odbavilo přes 13 milionů cestujících

Praha - Pražské Letiště Václava Havla vloni odbavilo 13 074 517 cestujících, což v meziročním srovnání představuje o 8,7 procenta více. Za vyšším počtem stojí mimo jiné rostoucí provoz velkých dopravních letadel, která létají více obsazena. Ještě více stoupl počet cestujících, kteří v Praze cestu začínají nebo končí. Takzvaných lokálních cestujících přibylo o 9,7 procenta.

Před 230 lety dirigoval Mozart v Praze Figarovu svatbu

Praha - Slavný rakouský hudební skladatel Wolfgang Amadeus Mozart pobýval v Praze celkem pětkrát, poprvé v lednu 1787, kdy 20. ledna osobně dirigoval v Nosticově divadle (nyní Stavovské) svou operu Figarova svatba. Přestože ve Vídni tuto operu diváci neocenili, Pražané byli nadšení, árie z Figara si zpívala a pískala celá Praha a mistr si pochvaloval: "Moji Pražané mi rozumějí". Navíc o den dříve dirigoval ve stejném divadle i premiéru své nové Symfonie D dur, která je od té doby zvaná Pražská.

Nový objev vědců z ÚOCHB je další nadějí pro výzkum léků

Praha - Novou naději pro výzkum léků by v budoucnosti mohl přinést výzkum českých vědců z Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB) Akademie věd ČR. Vyvinuli novou metodu, která umožňuje jednodušeji pozorovat léčiva přímo ve chvíli, kdy působí na živé buňky. Je zatím otázkou, kdy a zda se vůbec metoda dostane z laboratoří do praxe. Pokud by se to ale podle vedoucího týmu Milana Vrábela povedlo, mohla by pomoci při vývoji léků s mírnějšími vedlejšími účinky, řekl ve středu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies