VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KRÁTCE: O novém vedení Prahy se bude jednat v pondělí

Praha - Vyjednavači stran, které by měly utvořit nové vedení hlavního města, se poprvé v novém roce sejdou v pondělí odpoledne. Než dojde k setkání zástupců TOP 09, Trojkoalice ((STAN, KDU-ČSL a SZ), Pirátů, ODS a nezávislých okolo bývalého primátora Tomáše Hudečka, budou nadále jednat pracovní skupiny.

7.1.2016
SDÍLEJ:

Pohled na horní část budovy magistrátu na Mariánském náměstí v Praze.Foto: DENÍK/Ivan Babej

Ty mají za úkol najít shodu mimo jiné na sporných tématech ohledně dopravy, městských firem nebo územního plánování. Zda se podaří stranám sestavit koalici, by mohlo být známo na lednovém zasedání pražského zastupitelstva, které je naplánované na 27. ledna. Na něm by totiž mohlo v případě vzniku nové koalice být odvoláno dosavadní vedení metropole v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO) a zvoleno vedení nové. Pro hnutí ANO a sociální demokraty by to byl po více jak roce konec v čele magistrátu a přesun do opozičních lavic.

Praha může nadále vydávat OpencardO další týden prodloužil vlastník karty Opencard, firma eMoneyServices, její vydávání. Včera znovu prodloužil platnost bezpečnostních certifikátů, technických prvků ochrany práv a zabezpečení systému. Praha by chtěla podle mluvčího společnosti Martina Opatrného prodloužit platnost na více jak týden, což však firma odmítá kvůli tomu, že jí město nedovoluje kontrolu systému. Městu to v prosinci nařídil i soud. Praha následně EMS do systému pustila, ale podle firmy nedostatečně. Více se dočtete ZDE.

Poslankyně Semelová se omlouvat nemusíObvodní soud pro Prahu 1 ve středu zamítl jako nedůvodnou žalobu právníka a politika TOP 09 Michala Kincla na KSČM a poslankyni Martu Semelovou kvůli jejím výrokům o Miladě Horákové či o invazi v roce 1968. Kincl žádal veřejnou omluvu. Semelová před dvěma lety v ČT zpochybnila, že přiznání Horákové ve vykonstruovaném politickém procesu byla vynucená. Odmítla, že obsazení Československa v roce 1968 bylo okupací, podle ní šlo o internacionální pomoc.

Klementinum omezí službyNárodní knihovna v Praze omezí své služby čtenářům, a to od poloviny letošního roku do léta roku 2019. Největší omezení služeb a přístupu ke knihám bude v roce 2017, kdy začne poslední etapa rekonstrukce sídla knihovny v Klementinu. V jednu chvíli bude mimo své místo až 80 procent sbírek, což je více jak pět milionů svazků. Národní knihovna bude garantovat přístup k digitalizovaným fondům a v rozšířených otevíracích hodinách bude přístupná Studovna Hostivař. Instituce rovněž jedná s ministerstvem kultury o náhradních prostorách, kde by mohla poskytovat služby. Poslední část rekonstrukce Klementina uzavře najednou více míst budovy. Důvodem, proč se práce neprovádí postupně, je zpoždění, které už dříve opravné práce nabraly. Více se dočtete ZDE.

Prahu navštíví polský prezidentNa jaře do české metropole přijede na první oficiální návštěvu polský prezident Andrzej Duda s manželkou. V České republice by se měla hlava Polska zdržet dva dny, oba by je měla strávit v Praze. Konzervativec Duda se prezidentského úřadu ujal loni na začátku srpna. Od té doby ze sousedních zemí navštívil Německo nebo Ukrajinu. S českým prezidentem Milošem Zemanem se již setkal během summitu visegrádské čtyřky a Chorvatska, který se konal na začátku října v Maďarsku. Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka budou prezidenti jednat třeba o ekonomické spolupráci či problémech, které trápí Evropskou unii, tedy například migraci. Právě pohled na migrační krizi Zemana a Dudu spojuje. Více se dočtete ZDE.

Mozartovi vzdá hold Vídeň i PrahaOslavy výročí Wolfganga Amadea Mozarta, od jehož narození letos uplyne 260 let a 225 let od jeho úmrtí, se uskuteční nejen v rodném Salcburku a ve Vídni, ale i v Praze. V metropoli se od 17. do 24. dubna do oslav zapojí Národní divadlo, Česká filharmonie a Mozartovská obec. Program nabídne muzikologickou konferenci s názvem Mozart a Praha, přehlídku operních souborů a koncerty v Rudolfinu. Za pořadatele o tom informovala Hana Bansethová. Více se dočtete ZDE.

Výstava ukáže různé tváře člověkaGalerie 1 v centru města od pátku 8. ledna nabízí lidem možnost prohlédnout si zakotvení člověka v dnešním světě a to díky fotografické výstavě Vojtěcha Vlka s názvem Coexist?. „Autor si vybírá především témata, která otevírají otázku lidské identity a zakotvení člověka v chaosu současné společnosti," uvedla kurátorka výstavy Marie Vítková. Tématem identity a lidského soužití se Vlk věnuje od roku 1998, kdy udělal sérii autoportrétů vytvořených během studijního pobytu na Bezalel Academy v Jeruzalémě. V rámci projektu se soustředil na otázku, kolik tváří může navenek projevit jediný člověk a jak málo stačí k docílení manipulace cizího mínění. Výstava je zdarma a potrvá do konce ledna.

Na trojce bude znít J. S. BachV koncertní a výstavní síni Atrium na Žižkově se v sobotu 9. ledna od 15 hodin odehraje koncert skladeb Johanna Sebastiana Bacha a dalších v podání Věry Binarové na violu a Lindy Čechové Sítkové na varhany. Na programu jsou kromě Bacha také skladby od dalších dvou barokních skladatelů - George Philippa Telemanna a Tomasa Antonia Vitaliho. Doplní je houslové capriccio Henriho Vieuxtempse a Sonata IV op. 65/4 od jednoho z nejslavnějších skladatelů romantismu Felixe Mendelssohna.

Na univerzitě se otevírá unikátní laboratořNa přelomu roku byl na České zemědělské univerzitě zrealizován projekt HUBRU - Laboratoř pro studium lidského chování v hodnotě přesahující 30 milionů korun. Jde o špičkové pracoviště zaměřené především na zkoumání kognitivních procesů, rozhodovacích procesů a vlivu zátěže. Laboratoř je rozdělena na dvě stanice: stanici virtuální reality a stanici použitelnosti. Na ostrý provoz bude plně připravena letos v březnu. V současné době probíhá testování jednotlivých modulů. Více se dočtete ZDE.

Senioři se naučí ovládat počítačeSenioři sedmé městské části mají opět možnost bezplatně navštěvovat počítačové kurzy. Ty jsou rozděleny podle obtížnosti na začátečníky a pokročilé. Lekce se pak liší rozsahem probírané látky i tempem výkladu. Obsah je však totožný: zájemci se naučí pracovat s emaily, posílat zprávy s přílohou nebo telefonovat přes internet. Zjistí také, jak jednoduše najít otevírací dobu úřadů, ordinační dobu lékařů, program kin nebo divadel. Začátečnické kurzy proběhnou 27. ledna až 6. dubna, kurzy pro pokročilé budou otevřeny 28. ledna až 14. dubna.

Osmička hledá věci pro potřebnéStejně jako v minulém roce, i letos se osmá městská část se připojuje k tříkrálové sbírce. Vedení osmičky vybízí lidi, aby darovali věci, které pro ně nejsou potřebné, ale někomu jinému by mohly posloužit. Od 4. do 15. ledna bude na základních a mateřských školách po celé Praze 8 probíhat Tříkrálová sbírka, do které se může kdokoli zapojit. Vybírá se přebytečné oblečení, boty (pro děti ve věkovém rozmezí 012 let), ale i hračky nebo školní potřeby. Obdarovány budou neziskové organizace jako například Fond ohrožených dětí Klokánek, Centrum integrace dětí a mládeže, Romodrom a jiné. Na Tříkrálovou sbírku bude navazovat benefiční trh, kde si bude možné za dobrovolný příspěvek vybrat některý z nerozdaných předmětů z Tříkrálové sbírky. Vybraný finanční obnos bude darován fondu Klokánek.

Říčany mají nové dětské hřištěPozemek vedle nové mateřské školy Zahrádka v ulici Labská v Říčanech u Prahy už nezeje prázdnotou. Na místě o rozloze téměř 1800 metrů čtverečních vzniklo dětské hřiště se čtyřmi typy přírodního prostředí: sadem, lesem, zahrádkou a vodou. Na hřišti je kupříkladu pódium s hledištěm, nejrůznější prolézačky a bludiště. Děti ze školky si na nevšední místo a zajímavé herní prvky musí vzhledem k probíhající zimě počkat až do jara, kdy bude hřiště také slavnostně otevřeno.

Dobrá zpráva pro sportovceNa závodišti v Chuchli se otevřel třistametrový okruh pro běžkaře. Vhodný je spíš pro začátečníky a děti, postupně by se měla trasa prodloužit a stát se tak vhodnou i pro vyspělejší lyžaře. Okruh pro běžecké lyžování se v Chuchli otevírá už pátou zimu. Vstup je zdarma. Pokud někdo nevlastní lyže a boty, nemusí zoufat. V areálu si je lze půjčit. Okruh bude v provozu denně od 8 do 21 hodin. Více se dočtete ZDE.

Číslo dne: 350Zhruba 350 případů řešila v loňském roce sociálně-právní poradna Prahy 1. Lidé se v loňském roce na poradnu nejčastěji obraceli s problémy ohledně bydlení, exekucí, oddlužení, s potížemi v rodinných vztazích, ale například i s otázkami na vyplácení sociálních příspěvků. Značnou část agendy tvořily rovněž pracovně-právní vztahy. Radniční poradna slaví letos pět let existence, funguje totiž od jara roku 2011.

Autor: Redakce

7.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ředitel neziskové organizace Člověk v tísni Šimon Pánek poskytl 13. července v Praze rozhovor Deníku
10

Šimon Pánek: Svobodu a prosperitu nemáme navždy. Bojím se o ně

Ministerstvo zahraničních věcí. Ilustrační foto.

Ministerstvo znovu vyhlásilo konkurz na ředitele Českých center

AUTOMIX.CZ

Toužíte po klasické škodovce? Na prodej jich je řada. Tyhle jsou nejzajímavější

Aut mladoboleslavské značky se na české inzerci povalují přímo hordy, v drtivé většině případů jde ale o běžné modely moderní éry. Co když ale sháníte škodováckou klasiku? I v tomhle případě je bohatý výběr.

Sobotka bude bilancovat s ministrem kultury Hermanem

Premiér Bohuslav Sobotka bude příští týden pokračovat v bilančních schůzkách, na kterých hodnotí splněné závazky z programového prohlášení vlády. Po úvodním jednání s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou ho ve středu čeká v Národní knihovně setkání s ministrem kultury Danielem Hermanem.

Senát: kožešinové farmy zmizí do ledna 2019

Senát schválil zákaz kožešinových farem od konce ledna 2019 beze změn. Období pro jejich likvidaci neprodloužil, nezvýšil ani výši kompenzace chovatelům, jak to část senátorů požadovala. Zákaz má přinést novela zákona na ochranu zvířat proti týrání, kterou dnes Senát přijal po dvouhodinové debatě. Normu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

AKTUALIZOVÁNO

Dopravní podnik hledá partnera pro úpravy tváře okolí stanic metra D

Praha – Maximalizace využití potenciálu rozvoje území navazujícího na stanice prvního provozního úseku budoucí trasy metra D. Poněkud krkolomně je pojmenován cíl vymyslet a připravit co nejlepší podobu nejbližšího okolí stanic budovaných v rámci první etapy výstavby budoucí nové linky metra – a následně plány také společně uskutečnit. K naplnění ve čtvrtek udělal pražský dopravní podnik konkrétní krok. Na základě čerstvého usnesení pražských radních vyhlásil soutěž na výběr strategického partnera do budoucího společného podniku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení