VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KRÁTCE: Na vodovody půjdou letos dvě miliardy korun

Praha - Do vodohospodářské infrastruktury chce letos hlavní město investovat zhruba 2,33 miliardy korun. Z vodného a stočného za letošní rok získá 1,79 miliardy, zbytek peněz vezme z nevyčerpaných prostředků z nájemného za rok 2015. Radní schválili plán investic, který počítá 
s opravami vodovodních řadů, kanalizace i vodohospodářských objektů.

13.4.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník / archiv

„Cílem je snížení rozestavěnosti akcí
z důvodu nutnosti zachování přiměřené dopravní obslužnosti v dotčených oblastech na území hlavního města Prahy. Nově zahajované stavby byly k realizaci vybrány zejména na základě nejnutnějších provozních potřeb z důvodu zajištění zásobení obyvatelstva pitnou vodou v požadované kapacitě a kvalitě a současně 
i zajištění odvodu a čištění odpadních vod," uvedla radní Jana Plamínková.

TSK připravila analýzu mostůTechnická správa komunikací (TSK) předložila radním analýzu o stavu pražských mostů. Obsahuje základní údaje o mostních objektech ve vlastnictví hlavního města, kterých je 677. „Souhrnný materiál jsem nechal TSK zpracovat zejména proto, abychom získali ucelený přehled o stavu mostů a mostních konstrukcí ve vlastnictví hlavního města Prahy. Tato informace nám v budoucnu pomůže při plánování finančních prostředků nejen na běžnou údržbu, ale zejména přehodnotí priority u plánování velkých rekonstrukcí," uvedl náměstek primátorky Petr Dolínek.

Pražští lesníci pomáhali ropuchámPracovníci pražské záchranné stanice v uplynulých dnech pomáhali obojživelníkům, kteří se ze zimovišť vrací zpět do rybníků a mají problém překonat komunikace a další migrační bariéry. Bezpečnou zkratku přes kyblík využilo především několik set ropuch obecných.

Festival přiblíží mediální prostředíVšemi směry je 
název festivalu publicistiky 
a nových médií, který už 
podvanácté pořádají studenti Vyšší odborné školy publicistiky. Letos se akce uskuteční ve čtvrtek 14. dubna v experimentálním prostoru NoD, tentokrát s podtitulem Vybo(e)č z davu. Návštěvníci budou moci v rámci debat s novináři blíže poznat české mediální prostředí. Krom zajímavých hostů je neodmyslitelnou součástí festivalu také možnost vyzkoušet si média na vlastní kůži.

Osmička chce uspíšit rekonstrukciObyvatelé Prahy 8 se mohou do budoucna těšit na novou vozovku i chodníky v ulici Trojská. Realita je zatím jiná. Ulice je ve špatném technickém stavu. Po otevření tunelu Blanka tam navíc došlo k navýšení dopravy v ranní špičce. Rekonstrukci ulice naplánovala pražská Technická správa komunikací (TSK) na příští rok. Osmička chce, aby opravy začaly co nejdříve. „Dopravně silně vytížená ulice Trojská je ve špatném technickém stavu, proto usilujeme o to, aby TSK provedlo plánovanou rekonstrukci co možná nejdříve," uvedl radní pro dopravu Karel Šašek. „Chceme také, aby při rekonstrukci byly zohledněny přání a potřeby místních občanů," dodal.

Představení bude přímo na sídlištiZářící město je název multimediálního představení, které je zasazeno do prostor panelového domu na sídlišti Černý Most. Neobvyklý projekt vypráví o hlučných sousedech, poblikávajících televizorech a „paralelních životech oddělených patnácticentimetrovou příčkou". Experimentální zvuková performance pro tři herce, tři zvukové stopy a tři videa přináší do divadla nový typ interaktivity: pomocí tříkanálových sluchátek mohou diváci přepínat mezi jednotlivými ději, 
a vytvářet si tak vlastní představení. Představení, které připravili Jan Mocek a Táňa Švehlová ve spolupráci s herci Irinou Andreevou, Jakubem Folvarčným a Ivetou Jiříčkovou, mohou diváci navštívit do pátku 15. dubna.

Patnáctka se bude věnovat mladistvýmAby se děti a mladiství nevydali špatnou životní cestou, dohlédnou v Praze 15 sociální pracovníci v rámci terénního programu, který vyhlásilo vedení městské části. Pracovníci mají nabízet smysluplné trávení volného času zejména mládeži ve věku 11 až 19 let, která svůj čas tráví
v ulicích, holduje drogám, je 
v obtížné životní situaci či pro děti, kterým hrozí sociální vyloučení. Terénní programy sledují sociálně rizikové jevy v daných lokalitách, spolupracují s odborem sociální péče a samosprávou. Velice důležitá je možnost návaznosti dalších služeb nejen pro děti, ale případně i jejich rodiny, jako je například občanská poradna či azylové domy. Terénní program vyjde radnici Prahy 15 na zhruba 840 tisíc korun.

Největší náklady na život jsou v PrazeVelké sumy utrácí obyvatelé Prahy za parkovné, kroužky pro děti, sport nebo zábavu. Ceny potravin a zboží jsou sice nad celorepublikovým průměrem, nejsou v nich však zahrnuty podstatné položky jako pohonné hmoty 
a náklady na bydlení. Konečná suma se tak pro obyvatele Prahy vyšplhá k sedmi tisícům, obyvatel Středočeského kraje pak zaplatí o pět set korun méně. Celkově je život v Česku o dvě pětiny levnější než v Evropské unii a ceny jsou zde nižší než na Slovensku nebo v Chorvatsku. Více se dočtete ZDE.

Soudce rozhoduje o vlastnictví lesůU krajského soudu začali řešit, zda jsou lesy u Říčan majetkem nadace Lichtenštejnů nebo státu. Doteď pozemek spravoval stát. Soud už loni rozhodl v neprospěch nadace, ta se však odvolala. Neustále odmítá rozhodnutí soudu 
s tím, že dochází k překrucování historických faktů a mezinárodního práva. Právník nadace Aleš Linhart proto navrhl rozsudek zrušit a věc znovu, důkladněji přezkoumat. Jednání bude pokračovat v polovině května.

Nezaměstnanost v březnu kleslaKoncem března úředníci středočeského úřadu práce evidovali přes čtyřicet šest tisíc nezaměstnaných, což je o procento méně než loni. Nejsložitější situace je na Příbramsku s více jak sedmi procenty. Nejpříznivější čísla vykazuje Praha - východ se dvěma procenty. Volných pracovních míst je ve Středočeském kraji kolem patnácti tisíc. Na jedno místo tak připadají tři uchazeči. Za snížením nezaměstnanosti je lepší spolupráce s úřady se zaměstnavateli a rostoucí ekonomika. Nezaměstnanost v Česku se i nadále pohybuje kolem šesti procent.

Kraj posílí dopravu za prací a do školVíce spojů plánuje vedení Středočeského kraje na tratích z Loun, Velvar, Kralup nad Vltavou, Všetat a Berouna. Zlepšit by se měla i situace na trasách 
z Prahy do Kolína, Benešova 
a Kladna. Posílení spojů se bude týkat ranních a odpoledních špiček plus víkendů, kdy lidé vyráží za turistikou. Na většině těchto spojů jsou dlouhodobě problémy s kapacitou. Středočeští radní rozhodli 
v pondělí, že přidají na zlepšení železniční dopravy dvaačtyřicet milionů korun. Mají také v plánu využít evropské dotace na pořízení nových vlaků.

Areál Vrchbělá se má otevřít v květnuHotel, restaurace, kemp, zoo, lanové centrum, dětské hřiště. To čeká na návštěvníky v novém sportovně – rekreačním areálu Vrchbělá. Projekt za 140 milionů korun se začal stavět před čtyřmi lety a zaplatila ho Evropská unie a Středočeský kraj. Práce skončily loni v říjnu a nyní areál čeká na kolaudaci. Roční údržba areálu bude v řádu statisíců až milionů. Proměnu areálu řeší kraj jako vlastník už od roku 2009, jedním z návrhů bylo původně vybudovat tam golfové hřiště, což později zástupci kraje odmítli.

První Čech neprošel testem na meldoniumZápasník Petr Novák měl jako první český sportovec pozitivní test na zakázanou látku meldonium. Mluvčí Českého svazu zápasu Petr Vurbs uvedl, že reprezentant neprošel kontrolou v druhé polovině ledna. Momentálně stále probíhá disciplinární řízení a svaz tak nezná další podrobnosti. Novák řekl, že lék obsahující meldonium bral během chřipky, když potřeboval naplno trénovat. „Nikdy jsem jej neužíval pravidelně," uvedl český zápasník.

Dobrá zpráva pro PražanyZastávka Průběžná ve Strašnicích se dočká revitalizace 
a bezbariérových úprav chodníků. „Stavbu koordinujeme 
s dopravním podnikem a dalšími investory a navazujeme na již probíhající práce," uvedl šéf Technické správy komunikací Ladislav Pivec s tím, že součástí akce budou také úpravy vozovky ulice v Olšinách a výstavba světelného signalizačního zařízení na dvou křižovatkách.

Číslo dne: 24Pražské služby zaměstnávají 
24 odsouzených z věznice na Pankráci. Vězni odsouzení za majetkovou trestnou činnost pracují na třídicích linkách papíru v Praze 9 a v Chrášťanech 
u Prahy. Městská společnost jimi nahradila agenturní pracovníky 
z bývalého východního bloku. Více se dočtete ZDE.

Autor: Redakce

13.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Hnojte popelem

Cyklostezka. Ilustrační foto.

Nová cyklostezka spojí Prahu s letištěm i krajem

AKTUALIZOVÁNO

Vytékající voda uzavřela stanici metra Malostranská

Praha – Překvapeni zůstali cestující v centru Prahy, když hodinu před polednem i v hodinách následujících nečekaně narazili na zavřené dveře stanice metra Malostranská. Soupravy na zelené trase A se přitom nezastavily – pouze touto stanicí projížděly bez zastávky. Tentokrát nebyl na vině nález podezřelého zavazadla, k němuž se nikdo nehlásí, což leckoho napadne jako nejpravděpodobnější varianta. Problém přinesla technická závada.

Staronový šéf České televize: Natočíme velký dětský seriál

Navázat na úspěchy Arabely, Pana Tau nebo kultovních Návštěvníků by chtěl Petr Dvořák, který bude šéfovat veřejnoprávní stanici až do roku 2023.

Zoo Praha si připisuje další chovatelský úspěch. Orlí pár se stará o trojčata

Praha - Zoo Praha se může pochlubit dalším významným chovatelským úspěchem. V současné době se zde daří odchovávat na hnízdě pod rodiči tři mláďata orla východního. Je to vůbec poprvé, kdy je známo, že se tento druh orlů chovaných v lidské péči stará o trojčata. Návštěvníci mohou mláďata s rodiči vidět ve voliéře ve spodní části zoo.

OBRAZEM: Před sídlem ČEZ protestovali demonstranti v plavkách a v bazénku

Praha - Demonstranti v plavkách protestovali 27. dubna v Praze před sídlem energetické společnosti ČEZ proti prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady. Dozorčí rada ČEZ má rozhodnout o případném prodeji elektrárny společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal finančníka Pavla Tykače.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies