VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KRÁTCE: Hlavní město bude přispívat na participativní rozpočty

Praha - Radní schválili záměr, podle kterého by mělo město v budoucnu podporovat projekty, které vyberou k realizaci sami občané městských částí. Na veřejné investice, které v rámci takzvaného participativního rozpočtování vyberou a schválí občané, přispěje magistrát radnicím polovinu nákladů, maximálně však do výše pěti milionů korun.

23.3.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: www.participativni-rozpocet.cz=

Tento způsob rozhodování o veřejných investicích v současnosti realizují Praha 10 a Zbraslav, příští rok ho plánuje třetí městská část a o rok později sedmička. Více se dočtete ZDE.

Město má smlouvy na sběrné dvoryMěstská rada na základě výsledků veřejných zakázek rozhodla o provozovatelích pražských sběrných dvorů. Bylo vypsáno celkem pět zakázek. „Smlouvy se stávajícími provozovateli sběrných dvorů končí a je třeba, aby služba zůstala pro Pražany zachována a navázalo se plynule. Nové smlouvy jsou uzavírány s vybranými společnostmi na čtyři roky, tedy do roku 2020," řekla radní Prahy pro životní prostředí Jana Plamínková. Radní kromě toho schválili také smlouvu na nakládání s nebezpečným odpadem, například s bateriemi, barvami, rozpouštědly a chemikáliemi. Vybraná firma bude obsluhovat až třicet míst, kde je Pražané mohou odevzdávat.

Stanice na potocích se dočkají úpravTakzvané limnigrafické stanice sloužící ke sledování průtoků na vodních tocích se v hlavním městě dočkají úprav. Investice v celkové výši zhruba tří milionů korun se týká stanic v Nuslích, Kocandě, Kuří, Hostivaři, Petrovicích, Průhonicích a Kyjích. „Úpravy stanic pomohou zkvalitnit měření průtoků. Jde o jedno z dílčích protipovodňových opatření," upřesnila radní Jana Plamínková.

Praha má dodavatele uličních tabulíRadní vybrali čtyři společnosti, které budou hlavnímu městu po následující čtyři roky dodávat smaltované tabule s názvy ulic. Na jednotlivé dílčí zakázky bude město vypisovat tendry, ve kterých bude vybírat ze čtyř nyní určených firem. „Velmi mě těší, že se nám konečně podařilo uzavřít toto výběrové řízení. Uznávám, že to mohlo působit poněkud divně, ale je to jedna z věcí, kterou jsme zdědili po našich předchůdcích. Zvolili jsme systém dodávek, který je flexibilní, transparentní a pro město jednoznačně výhodný," uvedla primátorka Adriana Krnáčová.

Město přispěje na snižování bariérMagistrát převede dopravnímu podniku celkem 6,9 milionu korun na odstraňování bariér pro hendikepované v městské hromadné dopravě. Nejvíce peněz půjde na vybudování akustických majáčků pro nevidomé, které by se měly nově objevit na osmi dalších stanicích metra.

Radní navrhli čtyři čestná občanstvíPražští radní navrhli čtyři zasloužilé osobnosti pro udělení čestného občanství. Prvním navrženým je světoznámý dirigent Jiří Bělohlávek, který působí jako šéfdirigent České filharmonie. In memoriam chtějí radní ocenit architekta Karla Hubáčka, který navrhl například hotel a vysílač na Ještědu nebo kulturní dům a koncertní síň v Teplicích, a výtvarnici Adrienu Johnovou. Posledním jménem je sochař, malíř, grafik a autor typických drátěných plastik Karel Malich.

Hrad kvůli útoku zrušil cvičnou salvuPražský hrad kvůli teroristickým útokům v Bruselu zrušil cvičné odpálení 21 oslavných dělostřeleckých salv ve svých zahradách, které bylo plánováno na úterní večer. Salvy byly součástí příprav na návštěvu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. „Tuto akci jsme právě s ohledem na dramatickou situaci v EU zrušili," uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Čínský prezident by měl do Prahy přiletět na Velikonoční pondělí 28. března odpoledne či k večeru. Více se dočtete ZDE.

Pomoci s dopadením zloděje má DNARadnice páté městské části podala žádost o státní účelovou dotaci pro oblast prevence kriminality na rok 2016. Projekt se jmenuje Praha 5 - Prevence krádeží a ochrana majetku občanů (forenzní značení předmětů). Pokud radnice s žádostí uspěje, bude projekt realizovat ve spolupráci s městskou policií během května až listopadu. Hlavní část akce bude zaměřena na identifikační značení jízdních kol a invalidních vozíků prostřednictvím syntetické DNA, díky které se ztíží podmínky pro páchání krádeží a naopak se zvýší možnosti k odhalení pachatele.

Svaz rekonstruuje atletický stadionAtletický stadion Přátelství na Strahově prochází rekonstrukcí. „Jedná se o revitalizaci stávajícího multifunkčního (fotbal a atletika) tréninkového stadionu, který byl vybudován v sedmdesátých letech minulého století a dlouhodobě nesplňuje sportovní a stavebně technické parametry," uvedla mluvčí Lenka Angelika Tichá z České unie sportu, která stadion vlastní. Rekonstrukce za 64 milionů korun začala v únoru a měla by být dokončena do konce letošního roku.

Beseda představí pražskou historiiZájemci o zajímavosti z českých dějin mohou koncem měsíce vyrazit na besedu s povídáním o městské historii. Tématem dalšího setkání z cyklu Hovory o historii se stala samotná metropole. Besedu s názvem Praha v dějinných proměnách aneb Praha, jak ji neznáte tentokrát povede Tomáš Hudeček. Beseda se uskuteční ve středu 30. března od 19 hodin v knihovně Gymnázia Thomase Manna v Praze 8.

Ve Vinoři vyhlásili výtvarnou soutěžMalí výtvarníci a výtvarnice z Vinoře i odjinud se mohou zapojit do vinořské výtvarné soutěže Vintal 2016. Témata jsou hned dvě. Prvním jsou obrázky z pohádek Červená Karkulka a Dvanáct měsíčků. Druhým pak Vinoř a Česká republika očima našich dětí. Děti mohou nakreslit i více soutěžních obrázků. Nutné je opatřit je jménem a věkem autorů, z druhé strany pak i adresou a kontaktem na rodiče či pedagoga. Na vítěze čekají ceny v podobě vstupenek na kulturní akce a výtvarných potřeb. To ale není vše. Soutěžní díla navíc ve formě pohlednic a plakátů poputují do Lavena Mombella, vinořského partnerského města.

Nábřeží v Praze 16 se upravujePůvodně jen zpevněná štěrkopísková komunikace vedoucí na nábřeží okolo oblíbené a hodně využívané venkovní posilovny je v těchto dnech osazována zámkovou dlažbou. Nového povrchu se dočkají i dopadové plochy pod všemi osmi cvičícími stroji tak, aby byly pro uživatele posilovny komfortnější. Úpravy vyjdou na 280 tisíc korun. Během jarních měsíců by mělo dojít i k pokračování rekonstrukce povrchu cyklostezky vedoucí kolem biotopu.

Dobrá zpráva pro PražanyRadní schválili vypsání veřejné zakázky na opravu chátrající Šlechtovy restauraci ve Stromovce. Opravy by měly hlavní město vyjít na 169 milionů korun bez DPH, což je zhruba o 80 milionů méně než původní projekt, který architekti dostali za úkol zlevnit. Památkově chráněná budova, jejíž nejstarší část pochází ze 17. století, chátrá už desítky let a její oprava byla v minulosti opakovaně odložena.

Číslo dne: 114Pražští řidiči, kteří dojíždějí denně ve špičce do práce, stráví ročně za volantem v průměru o 114 hodin více, než kdyby jezdili volnými ulicemi. Vyplývá to z celosvětového průzkumu společnosti TomTom. Praha je na tom v tomto směru podobně jako Vídeň nebo Frankfurt nad Mohanem.

Autor: Redakce

23.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Indický film vznikal v Praze
DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení