VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KRÁTCE: Dolnopočerničtí opět vaří pivo

Praha - Sklenku zlatavého moku s čepicí bílé pěny si mohou od nynějška dopřát Dolnopočerničtí přímo ve své čtvrti. Po dlouhých měsících stavebních prací se konečně otevřely brány místního Počernického pivovaru. V současnosti funguje ve zkušebním provozu.

20.5.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Milan Jaroš

V otevřeném prostoru místního šenku mohou návštěvníci pozorovat samotnou výrobu piva. Otevřeno je každý den. Vařením piva zdejší navazují na tradici, která sahá až do 16. století. Největšího rozkvětu se pivovar dočkal před první světovou válku. Od roku 1936 byl uzavřen a jeho prostory sloužily jako dílny a sklad.

Virtuální jízda ukáže uměníUnikátní akce nazvaná Big Art Ride se po zastávkách v Římě, Vídni nebo Bruselu o víkendu představí také v Praze. Během virtuální cyklojízdy za evropským uměním budou zájemci na dálku soutěžit s jezdci v Amsterdamu. Projekt bude umístěn před hlavní branou Výstaviště v Holešovicích od pátku 20. května do neděle 22. května vždy od 11 do 19 hodin. Akce je součástí oslav nizozemského předsednictví v Radě Evropské unie.

Po zemětřesení v podniku skončil ředitelNové představenstvo dopravního podniku odvolalo z pozice generálního ředitele Jaroslava Ďuriše. Vedením společnosti byl pověřen dopravní ředitel podniku Ladislav Urbánek. Končí i dosavadní ekonomická ředitelka Magdalena Češková. Jaroslav Ďuriš vedl největší městskou firmu v Česku od října 2013. O jeho odvolání se hovořilo už loni na podzim. Více se dočtete ZDE.

Škola přivítala šéfku UNESCOGenerální ředitelka UNESCO Irina Bokovová v rámci své návštěvy České republiky zavítala i na Základní školu Lupáčova v Praze 3. Žáci ji přivítali hudebním vystoupením složeným z národních písní a představili ji svůj projekt Celým Českem za Unescem.

Radnice prodává vilu v BraníkuMěstská část Praha 4 zveřejnila záměr prodeje vily v Braníku. Jedná se o objekt, který byl postaven kolem roku 1932 a jeho stavebnětechnický stav je špatný. Součástí pozemku jsou tři vedlejší stavby garáží, prádelny, zahradního domku a sklepa na samostatných parcelách. Strop garáže a prádelny tvoří terasu domu. Zahrada má doplňující funkci k objektu a byla pojata jako okrasná s dosazenými ovocnými dřevinami, které jsou neošetřované, bez prořezu a také ve špatném stavu. Minimální kupní cena je 12,2 milionu korun.

O přímé vedení čtrnáctky je zájemRadnice páté městské části v Praze se vyjádřila k chystaným změnám v městské hromadné dopravě. Základním požadavkem je zachování přímého tramvajového propojení Barrandova a Václavského náměstí linkou 14 a spojení Barrandova a Dejvic linkou 20. Praha 5 také podpořila odstranění vedení linky 6 přes Újezd, díky čemuž by se zlepšilo spojení mezi Prahou 5 a Prahou 4. Do výsledného stanoviska byly zahrnuty i připomínky zdejších obyvatel.

Letenský kolotoč se na den otevřeV rámci Dne dětí se už v úterý 31. května od 16 hodin otevře Letenský kolotoč. Program pro veřejnost začne komentovanou prohlídkou, pak bude pro malé návštěvníky připraveno představení souboru Loutky v nemocnici a na závěr vystoupí písničkář Jim Čert. Během celého odpoledne bude probíhat i workshop žonglování, výtvarné dílny nebo malování na obličej. Zájemci budou zároveň moci finančně přispět na obnovu historického kolotoče.

Kvůli stavu mostu padlo trestní oznámeníNadační fond proti korupci společně se zelenými a piráty podal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli havarijnímu stavu Libeňského mostu. Podkladem k tomu má být posudek dopravní expertky Miloslavy Pošvářové. Původně měl být most zbourán, zastupitelstvo v únoru ale rozhodlo o opravě.

Lidé rozhodnou, co s 10 miliony korunCo zlepšit a změnit v Praze 8 mají rozhodnout zdejší obyvatelé. Městské část se rozhodla využít takzvaného participativního rozpočtu, který umožňuje přímé zapojení občanů do rozhodování o rozvoji. Lidé z osmičky mají nyní rozhodnout, nač by mělo být využito 10 milionů korun, které pro tuto akci radnice uvolnila. Na výběr budou mít obyvatelé 19 projektů. Participativní rozpočet využívají radnice i jiných částí Prahy, konkrétně v Praze 3, 7, 10 či na Zbraslavi. Více se dočtete ZDE.

Soutěž na desítce jde do fináleJeště do pátku 27. května mohou obyvatelé Prahy 10 navrhovat projekty do soutěže s názvem Zásobník projektů - město na míru. Radnice má na nápady občanů vyhrazeno půl milionu, na každý z vítězných projektů přispěje až 100 tisíc korun. Lidé mohou navrhovat jak trvalé úpravy veřejného prostoru, tak i jednorázové akce. Loni takto desítka podpořila například výstavu historických fotografií nebo kultivaci prostředí před Strašnickým divadlem.

Hody nabídnou valašské frgáleV sobotu 21. května od 19 hodin se v Kulturním centru Průhon v Praze 17 koná další z řady kulinářských tematických večerů. Pro zájemce budou připraveny speciality moravské kuchyně jako valašská kyslica, hanácká trnčenica nebo valašské frgály. Od 20 hodin zahraje na kytaru Jiří Zonyga, doprovázet ho bude houslová virtuozka Klára Vojáčková.

Centrum se zaměří na ragbyV Říčanech u Prahy se otevře sportovní centrum pro mládež, zaměřené na ragby. Centrum bude fungovat při gymnáziu na Komenského náměstí. Hlavním cílem je zabezpečit ve spolupráci s říčanským ragbyovým klubem sportovní přípravu mládeže od 12 do 22 let. Centrum by mělo pracovat se 70 sportovci.

Praktici málo dbají na prevenci pacientůPraktičtí lékaři podle Platformy zdravotních pojištěnců málo dbají na prevenci u svých pacientů. Právník občanského sdružení Ondřej Dostál včera řekl, že za pečlivé provádění preventivních prohlídek mají lékaři jen malé finanční zvýhodnění. Naopak když pacientovi napíšou lék nebo ho předají specialistovi, jsou „za kvalitní péči spravedlivě potrestáni", pojišťovny jim při překročení limitu sníží platbu.

Neprší. Úseků pro vodáky ubýváPro vodáky v Česku zatím zůstávají splavné velké řeky, i když některé se svým průtokem už nyní blíží k letním minimům. „Na menší toky se mohou vodáci vydat v nížinách. Sjízdných úseků ale může ubývat, pokud v následujících dnech více nezaprší," řekl Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Na Vltavu mohou vodáci vyrazit od Vyššího Brodu, na Otavu pod Sušicí, plout je ale třeba s opatrností. Berounka je zatím splavná dobře. Na Moravě lze sjet řeku Moravu od Postřelmova nebo Opavu pod městem Opavou.

Kam za kulturou

Festival uvede Alenku v říši divůBílý králík, Kloboučník a Kočka Šíba. Nejen ti čekají v Počernicích na návštěvníky prvního představení zdejšího divadelního festivalu. Začíná už v pátek 20. května v zahradě Základní školy Svépravice v Horních Počernicích. S hrou Alenka v říši divů vystoupí děti ze souboru Počerníčci. První představení se uskuteční od 21 hodin, další dvě reprízy o den později v 17 a 21 hodin a poslední se uskuteční v neděli 22. května od 17 hodin. Hudbu ke hře složil Ota Balage.

Kratochvíl slavíJazzový hudebník, podnikatel a cestovatel Martin Kratochvíl se podle svých slov vrací k tomu, co umí nejvíce - k hudbě. Své 70. narozeniny, které připadají na neděli 22. května, oslaví v pátek 20. května v jazzovém klubu Golem v Praze. „Pozval jsem asi sto lidí a každý si tam bude moci zahrát," řekl. Hned v úterý 24. května odjíždí se svými spoluhráči, americkým kytaristou Tonym Ackermanem a íránským perkusionistou Imranem Musou Zangim na turné do Řecka. S touto sestavou také plánuje vydat nové album.

Mnichovické kramařeníMnichovice se v sobotu 21. května probudí do doby Karla IV. Tradiční Mnichovické kramaření oslaví 700let od panovníkova narození. K vidění tak budou gotické zbraně a prapory, prodejci na tržišti obléknou dobové kostýmy a vařit se bude na otevřeném ohni. Akci odstartuje ve 13 hodin průvod městem.

Heda GablerováInscenaci dramatu Henrika Ibsena Heda Gablerová uvede v premiéře v sobotu 21. května (reprízy jsou ve středu 25. května, v pondělí 13. června a ve středu 22. června) Divadlo v Dlouhé v Praze. Připravil ji režisér Jan Nebeský. Titulní roli Hedy Gablerové (Tesmanové) hraje Lucie Trmíková a jejího manžela Jørgena Tesmana Jan Vondráček, kteří tak potřetí tvoří ústřední manželský pár. Další postavy ztvární Miroslav Hanuš, Klára Sedláčková-Oltová, Robert Mikluš, Jaroslava Pokorná a Marie Turková.

Fík jde do fináleVýstavu Divoké narozeniny Maxipsa Fíka aneb Jiří Šalamoun dětem, která se koná v Galerii Villa Pellé v Praze, zpestří v neděli 22. května Mumraj v zahradě tvůrčí odpoledne pro děti i rodiče. Nabídne nepřeberné množství nejen výtvarných dílniček, ale i další atrakce. Výstava potrvá do úterý 12. července.

NedělňátkoJako by mu nestačil smích, který s kolegy z Divadla Járy Cimrmana v Praze vyvolává u několika generací diváků. Jeho záběr je mnohem širší. Je autorem několika sbírek povídek a románů s veskrze hororovou tematikou, a také několika epických básní o smrti. Miloň Čepelka (a Aleš Palán) budou podepisovat svoji knihu rozhovorů Nedělňátko aneb s Cimrmanem v zádech ve středu 25. května v 17 hodin v Literární kavárně knihkupectví Academia na Václavském náměstí v Praze.

Karbido: StolikPolská experimentální hudební a multimediální skupina Karbido odehraje ve středu 25. května od 22 hodin ve studiu Divadla pod Palmovkou v Praze unikátní „audio představení" Stolik (Stolek). Premiéru mělo v roce 2006 a do roku 2010 se toto spojení „dělníků umění a dřeva", hrajících známé melodie zcela netradičním a přitom nečekaně virtuózním způsobem, dočkalo 200 repríz po celém světě.

Uprostřed uliceV pondělí 6. června odpoledne se na pěti místech Prahy (náměstí Míru, Karlovo náměstí, Anděl, Jungmannovo náměstí a Vítězné náměstí) rozezní „kouzelný hudební nástroj znějící na přání". Skupinky zpěváků a muzikantů vytrhnou Pražany na pár minut z každodenního ruchu. Uprostřed spěchající ulice jim nabídnou příležitost zastavit se, usednout na připravené židle a nechat se obstoupit zpěváky, kteří jen pro ně (zdarma) zazpívají vybranou píseň. Zpěvomat se bude konat pod vedením renomovaných lektorů v čele s Janou Koubkovou.

Autor: Redakce

20.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Koncert Robbieho Williamse, Letňany, 19.8.2017
8

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

Robbie Williams.

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení