VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kongresovému centru možná zvoní umíráček. Rozhodne příští duben.

Pankrác – Kongresové centrum Praha (KCP) žije v naději na záchranu. Záchranné lano této silně zadlužené instituci zřejmě hodí stát. Tedy za předpokladu, že do 16. dubna příštího roku odkoupí obligace KCP, které jsou právě do tohoto termínu splatné.

22.10.2013 1
SDÍLEJ:

Kongresové centrum PrahaFoto: Archiv VLP

„Byl bych velmi nerad, abych za těch dvanáct let nečinnosti někdejších odpovědných osob jsem byl spojován s případným koncem Kongresového centra. Situaci nyní musím nově řešit já," uvedl Václav Novotný, náměstek primátora a radní pro kulturu.

Ten věří, že stát obligace nakonec odkoupí a stane se majoritním vlastníkem. Pesimisté se však obávají, že po předčasných volbách bude všechno jinak, i když dosavadní premiér v demisi Jiří Rusnok se k ekonomickým problémům, potažmo záchraně KCP vyjádřil vstřícně.

„Zatím nevíme, kdo bude představovat stát po nynějších volbách. Můžeme jen doufat, že dohoda bude stejná jako s předchozí vládou," poznamenal Václav Novotný. Když ne, stát, který za obligace ručí, bude muset za ně stejně zaplatit. Na KCP se pak případně vyhlásí konkurz a další osud této někdejší socialistické pýchy lze jen těžko předjímat.

Příčiny zadlužení KCP sahají do let minulých, tedy do roku 1995, kdy se centrum přeměnilo z příspěvkové organizace na akciovou společnost. Od té doby zadluženost rostla a vyvrcholila v roce 2000, kdy se v Praze konal summit Mezinárodního měnového fondu a NATO. Rekonstrukce „Kongresáku" stála obrovské peníze, které si ale museli pořadatelé půjčit na základě obligací garantované státem. Splácení úroků ve výši 80 milionů korun ročně nakonec zbrzdilo veškerý další rozvoj KCP, který pak v podstatě dlouhá léta tiše skomíral. Nabízely se vlastně dvě varianty, jak z dluhové pasti ven.

Největší sál budovy pojme 2 800 lidí, naplnit se ho podaří jen opravdu velmi vzácně

Tedy více ekonomicky zainteresovat stát nebo rozprodej majetku do soukromých rukou. „Druhou možnost jsme po zralých úvahách zcela zavrhli, protože by Praha přišla o výraznou část ziskového sektoru," vysvětloval radní Václav Novotný.

Ten radní spatřuje především v kongresovém turismu. Naplněné sály totiž představují nemalou účast navazujících služeb a v neposlední řadě i pracovních příležitostí.

„Do státního rozpočtu potom přitéká zhruba 460 milionů korun ročně. Už jen kongresy nad 1 500 lidí přinášejí 250 milionů," vypočetl Novotný. Ovšem za předpokladu, že někdo chce v Praze kongresy pořádat. Jinak 70 sálů a salonků, ke kterým vede 46 výtahů zeje v podstatě prázdnotou.

Už jen naplnit největší sál centra, který pojme 2 800 lidí, vyžaduje velmi aktivní marketing i obchodní zdatnost. Zda se tamnímu managementu v dané otázce daří či nikoliv, se zatím neví. Na dotaz odpověděl pouze sekretariát, vedení KCP generální ředitel Michal Kárník je nyní velmi pracovně vytížen a v časovém presu. Více se prý dozvíme po předčasných volbách.

„Výrazné kroky ke zlepšení jsme už stejně učinili," doplnil radní Václav Novotný. Podle něj Praha jako hlavní akcionář centra v loňském roce nemilosrdně obměnilo složení představenstva a dozorčí rady. Noví kormidelníci prý brzy předvedli, že jsou lidé na svém místě.

„Oproti finanční ztrátě z předloňska dokázali vytvořit zisk ve výši 61 milionů a ušetřit dalších 11 milionů korun," sdělil radní Novotný. Čísla jistě potěšující, obrovská údajná zadluženost ve výši bezmála 2 miliardy korun přesto nijak zvlášť neklesá.

Praha jako akcionář Kongresového centra přišla před několika lety s úvahou zbavit se všeho, co ke své činnosti KCP nepotřebuje. Měl to být například hotel, business centrum a přilehlé pozemky na Vyšehradě a pankrácké pláni. Nakonec z myšlenky sešlo, neboť se ukázalo, že budovy jsou funkčně propojeny.

Čas od času do „Kongresáku" zavítá nějaká světová hudební hvězda. Nelze opomenout, že velký sál patří mezi třináct podobných prostor s nejlepší akustikou na světě. Podle dostupných informací tyto koncerty, potažmo příjmy za vstupné, ekonomiku nijak výrazně nevylepšují. Názor některých oslovených respondentů rovněž nevyjadřuje přílišnou oblibu daného místa i budovy. „Chodím kolem ní spoustu let do práce a působí na mě dost smutně. Připadá mi, že večer ani ráno se v ní prostě nesvítí," sdělil číšník František Dospiva z blízkého restaurantu.

Poněkud smířlivěji objekt hodnotí Marie Hezucká, která v KCP kdysi pracovala. „Nechci přivolávat staré časy, ale kdysi žil od dopoledne do večera. Lidi si do Pakulu třeba chodili hned po práci zatancovat," vzpomínala bývalá šatnářka na někdejší dění v bývalém Paláci kultury.

Autor: Petr Štrompf

22.10.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pěstujeme olivy

Re-use. Ilustrační foto.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Pusťte nás na ně, volají Piráti na svém vězeňském autobuse

Piráti dnes vyrazili do volební kampaně s “vězeňským autobusem“, který zvnějšku poukazuje na kauzy jejich politických protivníků. Autobus doplní pouť jejich solární pirátské lodi. Piráti s ním chtějí navštívit všechna okresní města, oznámil jejich volební manažer Štěpán Štrébl.

Pokračování problémů s divokými prasaty zatím nic nenasvědčuje

Praha – Pokud by si Praha nevěděla rady, mohla by najít poučení u zlínského hejtmana Jiřího Čunka. Tule větu, která se týkala divokých prasat, zaslechl Deníku v metru v souvislosti s opatřeními proti šíření afrického moru prasat mezi divočáky právě na Zlínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení