VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Konec vedra v Praze. Město plánuje zahrádky a fontány

Praha - Málo stínu, zato vysoké teploty. Tak vypadá léto v Praze. Metropole by proto tento rok měla dát do kupy plán, jak vedru čelit. Zvažuje vybudování nové zahrádkářské kolonie nebo stavbu fontán v ulicích.

20.5.2017
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Fontána. Ilustrační foto.Foto: ČTK

Rtuť na teploměrech každým rokem stoupá stále výše. Od roku 1960 se v Praze oteplilo o více než 10 stupňů Celsia. Aby léta v metropoli nebyla svými horky pro obyvatele tak zmáhající, připravuje magistrát strategický plán, jak se klimatickým změnám přizpůsobit.

Členové svazu zahrádkářů vytipují místa pro novou zahrádkářskou kolonii 

Hotový by mohl být už v polovině letošního roku. V něm mají být konkrétní doporučení, jak bojovat s vysokými teplotami, které jsou kvůli všudypřítomnému betonu a asfaltu výraznější než v přírodě. Některá z připravovaných opatření zjistil Pražský deník už nyní.

„Ráda bych, aby členové svazu zahrádkářů vytipovali v Praze území, kde by mohla vzniknout nová zahrádkářská kolonie," řekla náměstkyně primátorky pro územní rozvoj Petra Kolínská (Zelení). Zároveň si mají členové svazu zkontrolovat, zda připravovaný Metropolitní plán současné osady nenaruší.

Zeleninu si Pražané vypěstují i na ostrovech 

Pěstování by si ale měli užít i lidé, kteří bydlí v centru města, kde už není na osady místo. Připravovaný adaptační plán počítá s podporou komunitních zahrad míst, kde si lidé společně pěstují zeleninu. Nově by se truhlíky či pytle s hlínou měly objevit poblíž Masarykova nádraží v Hybernské ulici. Prázdný dům tam má od města pronajatý Univerzita Karlova. Právě na jeho dvoře by měla vzniknout komunitní zahrada.

„Další by měly vznikat i na ostatních pozemcích města. Vhodná by byla Štvanice, Rohanský ostrov a Palmovka. Místa pro pěstování lze rychle vytvořit i odstranit, takže by nebránila v případném rozvoji daných lokalit," uvedla Kolínská.

Z polí se stávají lesy 

Komunitní zahrady však nejsou nejvýraznějším řešením, které by dramaticky zvrátilo zvyšující teploty v centru. Větší důraz by mělo město klást na zeleň v ulicích i na střechách budov. Zároveň je v plánu dělat nové retenční nádrže, do nichž by stékala voda při prudkých přívalových deštích, čímž se předejde zvedání hladin potoků a řeky.

Na druhé straně by se voda měla dostat i k samotným Pražanům, a to v podobě vodních prvků v ulicích. „Jde o rozstřikovače a fontánky, které zpříjemní lidem pobyt ve městě," sdělila radní pro životní prostředí Jana Plamínková (STAN). Některé fontány či kašny na náměstích by podle ní mohly být v Praze natrvalo.

Vzniknout mají i nové rybníky. Letos jeden V Lipinách na dolním konci Modřanské rokle, druhý v Bohnickém údolí. „Dlouhodobě pak máme také snahu o odstranění zatrubněných částí potoků," dodala Plamínková. Připravovaný strategický plán také navrhuje měnit ornou půdu na louky nebo lesy. Za posledních pět let bylo v rámci systematického ozeleňování Prahy převedeno na převážně lesní zeleň 61,35 hektaru.

Autor: Benedikt Lederer

20.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tamarín bělovousý

KRÁTCE: V trojské zoo se narodilo první mládě tamarína bělovousého

Jiří Fröhlich
DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Praha změní plány, aby mohla dostat vlaky pod zem

Praha - Hlavní město musí změnit územně plánovací dokumentaci, aby v úseku mezi Dejvicemi a Veleslavínem bylo možno zahloubit budoucí novou podobu železnice do Kladna s odbočkou na Letiště Václava Havla Praha (a vyhovět tak zásadnímu požadavku Prahy 6).

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Jejich plody jsou větší než jejich příbuzných odrůd z lesa, na keřích rostou v celých trsech, takže úroda je mnohem snazší a rychlejší, a jejich chuť si s těmi lesními v ničem nezadá. Řeč je o kanadských borůvkách, které si v pohodlí můžete vypěstovat na zahradě nebo i doma na balkoně a jejich sladké bobule budete mít na dosah ruky.

Na návštěvu Česka přijede rakouský prezident Van der Bellen

Praha - Na první návštěvu České republiky ve funkci rakouského prezidenta dnes přijede Alexander Van der Bellen. Do Prahy přicestuje z Vídně netradičně vlakem.

Volba vedení Konfederace politických vězňů je dle soudu neplatná

Praha - Současné předsednictvo Konfederace politických vězňů bylo zvoleno protiprávně. Rozhodl o tom loni nepravomocně Městský soud v Praze, uvedl v neděli server Aktuálně.cz. Soud dal za pravdu části členů konfederace, podle kterých sněm organizace nebyl v roce 2015 při volbě vedení usnášeníschopný kvůli malému počtu přítomných. Vedení konfederace se proti rozsudku odvolalo, případem se bude letos zabývat vrchní soud.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies