VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Konec sporné výstavy? Radnice má „v rukávu" právní posudek

Praha - Spor o expozici Body The Exhibition vystavující mrtvá těla spěje k rozuzlení. Vedení Prahy 7 získalo právní analýzu, která by mohla přesvědčit policii o nevhodnosti výstavy.

27.6.2017
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Výstava Body The Exhibition.Foto: ČTK/Michal Kamaryt

Pohřbení exponátů, nebo další vystavování? V případě kontroverzní expozice Body The Exhibition by mohlo být brzy jasno. Starosta Prahy 7 Jan Čižinský (KDU-ČSL) usiluje o předčasný konec akce, která ukazuje na holešovickém Výstavišti mrtvá těla, upravená konzervační metodou plastinace.

Čižinský považuje jako představitel místní samosprávy za svou povinnost zajistit v souladu se zákonem pohřeb exponátů a opírá se při tom o stanovisko Ministerstva pro místní rozvoj. Radnice si také nechala vypracovat právní posudek, který je těsně před dokončením a dává za pravdu starostovi. Pořadatelé výstavy ze společnosti JVS Group naopak trvají na tom, že jde o legální podnik s obrovským osvětovým a vzdělávacím potenciálem. Organizátoři výstavu prodloužili „pro velký zájem" až do 23. července.

Je expozice v rozporu se zákony?

Koncem května nejprve Čižinský poslal dopis čínské velvyslankyni s prosbou, aby se vyjádřila ke spekulacím, že vystavené tělesné pozůstatky pocházejí z její země. Ambasadorka Ma Keqing odpověděla na otevřený dopis stručně: „O této výstavě nemám žádné informace." Starosta prý dospěl po poradě s právníky k závěru, že vystavování lidských pozůstatků je v rozporu hned se třemi zákony o pohřebnictví, zdravotních službách a s občanským zákoníkem. Proto požádal policii o součinnost při převzetí a důstojném pohřbení těl, ke kterým se nehlásí žádní pozůstalí.

Policie by se měla k záležitosti vyjádřit v nejbližších dnech. Podle Čižinského je ale úspěch jeho snah nejistý. „Byť jsou zákony jednoznačně na naší straně. Jde o nestandardní situaci a v takovových bývá policie opatrná," tvrdí starosta. Vystavování těl zemřelých bez předchozího souhlasu výslovně zakáže až novela zákona o pohřebnictví, která je sice už schválená, ale ještě nevstoupila v platnost.

Případný zákaz výstavy nicméně má oporu, byť obecnější, i v aktuální platné legislativě. Například podle občanského zákoníku má každý člověk právo rozhodnout, jak bude naloženo s jeho tělem po smrti. Podle zákona o pohřebnictví zase musí být s lidskými ostatky a pozůstatky zacházeno důstojně a v souladu s mravním cítěním pozůstalých a veřejnosti.

Právníci: vystavování lidských těl je za hranou

Také právník Jan Černý z advokátní kanceláře ČernýRaupachová považuje stávající pravidla za dostatečná. „Současná právní úprava dovoluje takový výklad, aby výstava mohla být zrušena. Představit si lze možná i jiný výklad. Já osobně si ale myslím, že vystavování lidských ostatků je v naší kultuře za hranou," uvedl.

Autor zmíněného posudku, advokát a místopředseda Unie pohřebních služeb Richard Štainc hodnotí výstavu z pohledu českého práva jako zcela nepřípustnou. „Základní je tady věta z občanského zákoníku, že mrtvé lidské tělo není věc. Nemůže to tedy být ničí majetek a nemůže být využíváno komerčně," připomněl Štainc s tím, že další překážky pro tuto akci jsou podle něj v zákonu o pohřebnictví a o zdravotních službách, kde jsou definované účely, k nimž se těla zesnulých využívají.

Francie výstavu zakázala

V Praze jsou kontroverzní exponáty z lidských těl potřetí za deset let. Také minulé výstavy, stejně jako jejich zastavení v jiných zemích, provázely etické polemiky. Ve Francii zakázal tuto akci v roce 2009 soud kvůli „ohrožení osobní integrity". Pořadatelé té pražské odmítají komentovat spekulace, že těla mohla patřit popraveným Číňanům. „Exponáty jsou majetkem americké firmy Imagine Exhibition", zní odpověď.

Starosta Čižinský si myslí, že vynutit bezodkladné ukončení výstavy je povinností policie. Zároveň se brání kritice, která se objevuje i na sociálních sítích, že se chová jako aktivista a snaží se získat politické body. „Já osobně s tou akcí nesouhlasím, to ale není důležité. Radnice dostala podněty od občanů, kteří upozornili na právní problémy, a já se teď jen snažím splnit svou povinnost v podobě zajištění pohřbu těch ostatků," dodal.

Autor: Jan Prokeš

27.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Malíř Karel Franta.

Pohřeb výtvarníka Karla Franty bude 26. července ve Strašnicích

Ředitel neziskové organizace Člověk v tísni Šimon Pánek poskytl 13. července v Praze rozhovor Deníku
10

Šimon Pánek: Svobodu a prosperitu nemáme navždy. Bojím se o ně

Ministerstvo znovu vyhlásilo konkurz na ředitele Českých center

Ministerstvo zahraničí opakuje výběrové řízení na místo generálního ředitele sítě Českých center. Uzávěrka přihlášek do prvního vyhlášeného konkurzu byla na konci května, nový šéf sítě čítající 22 poboček z něj nevzešel. Tento týden ministerstvo zahraničí na svém webu zveřejnilo nový inzerát. Předchozí ředitel Jiří Závěšický byl odvolán na začátku dubna kvůli neshodám ohledně obsazení místa ředitele Českého centra v Paříži.

AUTOMIX.CZ

Toužíte po klasické škodovce? Na prodej jich je řada. Tyhle jsou nejzajímavější

Aut mladoboleslavské značky se na české inzerci povalují přímo hordy, v drtivé většině případů jde ale o běžné modely moderní éry. Co když ale sháníte škodováckou klasiku? I v tomhle případě je bohatý výběr.

Sobotka bude bilancovat s ministrem kultury Hermanem

Premiér Bohuslav Sobotka bude příští týden pokračovat v bilančních schůzkách, na kterých hodnotí splněné závazky z programového prohlášení vlády. Po úvodním jednání s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou ho ve středu čeká v Národní knihovně setkání s ministrem kultury Danielem Hermanem.

Senát: kožešinové farmy zmizí do ledna 2019

Senát schválil zákaz kožešinových farem od konce ledna 2019 beze změn. Období pro jejich likvidaci neprodloužil, nezvýšil ani výši kompenzace chovatelům, jak to část senátorů požadovala. Zákaz má přinést novela zákona na ochranu zvířat proti týrání, kterou dnes Senát přijal po dvouhodinové debatě. Normu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení