VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Koncertní síň na Vltavské? Moc odvážné, varují odborníci

Praha - Myšlenka postavit novou koncertní síň opět ožila. Vyrůst by měla u stanice metra Vltavská. Vedení města dává této variantě zelenou, někteří odborníci ale poukazují na složitost místa a obávají se, že se vzniku sálu nedožijí.

5.6.2017
SDÍLEJ:

Navrhnout novou koncertní síň si zkusili studenti architektonických škol v rámci školních prací. Lokalitu Vltavské použil pro návrh student FA ČVUT Stanislav Bažant.Foto: vizualizace: archiv Ondřeje Císlera

Klárov, Štvanice, Těšnov nebo Lannova ulice u nábřeží Ludvíka Svobody. V těchto a dalších nejméně dvaceti lokalitách měla v minulosti vzniknout nová budova filharmonie. Zatím poslední varianta nabízí využití léta zanedbaného prostoru v okolí metra Vltavská.

Na novou podobu Vltavské má být vypsaná soutěž 

Lokalita v Holešovicích vzešla ze studie, kterou si nechal vypracovat magistrát. Plán se neobejde bez předchozí celkové proměny okolí, včetně změny vedení tramvajové tratě a v poslední době hojně diskutované zklidnění magistrály.

Náklady se počítají v několika jednotkách až desítkách miliard. Na novou podobu Vltavské má být vypsána mezinárodní architektonická soutěž, a stejně tak i následně na novou síň, která se má stát jakousi třešničkou na dortu celé proměny.

Bělohlávek o novou halu stál také 

Lokalitu Vltavské doporučuje také Spolek pro výstavbu nového koncertního sálu, jehož zakladatelem je architekt Josef Pleskot. „K jejím výhodám patří blízkost řeky i dopravní dostupnost. Nabízí se také symbolické spojení názvu stanice se Smetanovou Vltavou," uvedl minulý týden před Gremiální radou Institutu plánování a rozvoje, kde se nové místo pro sál projednávalo.

Zároveň i vzpomenul na nedávno zesnulého dirigenta Jiřího Bělohlávka, který jakožto člen spolku o novou halu velmi stál. Vltavská podle Pleskota patří k jedné z nejsložitějších variant, o nichž se dosud jednalo. Vidině, že by přesto koncertní síň mohla po letech čekání vzniknout, ale přispívá současná nálada ve vedení Prahy, které je ochotné investovat miliardy do nové moderní stavby.

„Zanedbanému místu může miliardová budova prospět"

„Jednou z důležitých rolí města je starat se o zanedbaná území a snažit se je oživit. Z toho hlediska je Vltavská to nejlepší, co můžeme nabídnout," podpořila návrh primátorka Prahy Adriana Krnáčová. Nápad vydat se složitější cestou a sál postavit na místě, které by nejprve vyžadovalo složitou rekonstrukci, schvaluje z podobných důvodů také Institut plánování a rozvoje. „Měli bychom směrovat investice za několik miliard právě tam, kde nás to nejvíc bolí, protože to může být impulsem pro jejich posun," vysvětlil ředitel IPR Ondřej Boháč.

Nápad řešit výstavbou koncertní budovy problémy metropole se ale některým odborníkům vůbec nelíbí. Varuje před ní například uznávaný architekt Miroslav Masák, podle něhož navíc není Vltavská pro filharmonii důstojným místem. Sál by raději viděl blíže k vodě a centru.

Pro pořádání koncertů v Praze souží Rudolfinum a Obecní dům

S tím se shoduje i názor architekta Ondřeje Císlera, který projekt koncertní síně rozpracovával se studenty architektury ČVUT. Za největší oříšek pokládá, vzhledem k tomu, že je sál navržen nad důležitým dopravním uzlem, technické řešení.

„Podmínky bychom měli přizpůsobovat síni, ne Vltavské," míní. Architekti mají obavy, že by se kvůli složitosti mohl projekt prodražit i protáhnout. „Jestli chceme dát příležitost tomu, aby síň vznikla, a chceme se dožít jejího otevření, pak hledejme reálnější místo," navrhl Miroslav Masák. Pro pořádání významných koncertů dnes Praze slouží Rudolfinum a Obecní dům. Jejich kapacity už jsou ale nedostatečné.

Autor: Andrea Karlíková

5.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Bělohlávek.

Bělohlávka v ČF zastoupí dirigenti Altrichter, Hrůša a Netopil

zahradní kuchyně

Vařit můžete i pod širým nebem

Ostatky Horákové jsou 67 let po její popravě stále neznámo kde

Praha - Ani 67 let po justiční vraždě právničky Milady Horákové není zřejmé, jak komunistický režim naložil s jejími ostatky. 

Záchranáři nově sídlí v Radotíně. Na řadě jsou Ruzyně a Strašnice

Praha – Nové prostory v areálu hasičské stanice v Radotíně, kam přestěhovali svou výjezdovou základnu z průmyslového objektu v nedalekých Lahovicích stojícím na území ohroženém povodní, otevřeli v úterý pražští záchranáři.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Praha změní plány, aby mohla dostat vlaky pod zem

Praha - Hlavní město musí změnit územně plánovací dokumentaci, aby v úseku mezi Dejvicemi a Veleslavínem bylo možno zahloubit budoucí novou podobu železnice do Kladna s odbočkou na Letiště Václava Havla Praha (a vyhovět tak zásadnímu požadavku Prahy 6).

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies