VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Koleje začnou na jaře napřimovat

Praha - Správce železničních tratí na druhý pokus vybírá konsorcium firem, které dostaví mezi pražskou Hostivaří do Vršovic novu trať v prostoru zrušeného seřaďovacího nádraží.

16.1.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Foto: DENÍK/ Pavel Sonnek

Pro cestující z Benešovska do Prahy bude připojování nových traťových kolejí v oblasti Záběhlic, k níž je trať už zmodernizovaná při přestavbě železniční stanice Praha- Hostivař, znamenat výluky a případné cestování na hlavní nádraží odklonem přes Malšice a Libeň. A pro cestující do Vršovic nepohodlí při vystupování na provizorním nástupišti. Ty stávající se také podrobí modernizaci.

Projekt počítá s návazností na městskou autobusovou dopravou 

Trať v nové trase už zcela mine současnou vlakovou zastávku Strašnice, kde je v dosahu tramvajová zastávka. „To se budou lidi divit, až vystoupí v Edenu a budou mít daleko na tramvaj," poznamenala Anna Pavlíková z Čerčan, která do Prahy občas dojíždí.

Právě u nové stanice Eden projekt přeložky tratě počítá s návazností na městskou autobusovou dopravu. K pohodlnému přestupu na pražské tramvaje budou moci lidé z Benešovska využít předchozí, také nově zbudovanou, stanici Zahradní Město, kde se přímo z peronu bezbariérovým přístupem dostanou na tramvajovou i autobusovou zastávku v Průběžné ulici.

Zatím oficiálně nepotvrzeným vítězem je sdružení firem 

Výběrové řízení na zhotovitele není podle mluvčího Správy železniční dopravní cesty dosud ukončené (SŽDC). „Předpoklad zahájení prací je v dubnu letošního roku," upřesnil Marek Illiaš ze SŽDC. Výběrová komise dle jiného dobře informovaného zdroje vybírala ze šesti předložených nabídek, u nichž byla hlavním kritériem nabídková cena zakázky.

Zatím oficiálně nepotvrzeným vítězem je sdružení firem Metrostav, Swietelsky Rail a SMP s nabídkovou cenou 3,487 miliardy korun. Druhou nejnižší nabídku, 3,68 miliardy korun, podalo sdružení stavebních firem Eurovia, Strabag Rail a GJW Praha a třetí nejnižší 3,686 miliardy korun společnost Chládek&Tintěra, která si do sdružení přibrala rakouskou společnost Habau.

Ministerstvo provedlo audit 

Právě uvedená česká firma vloni výběrové řízení na stavbu vyhrála a už se mělo na jaře začít stavět. Zadavatel SŽDC ale řízení zrušil. Vítěz rozhodnutí napadl u Ministerstva dopravy a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ministerstvo provedlo audit s výsledkem, že zrušení tendru na trať mezi Hostivaří a Vršovicemi bylo zákonné, ale nikoliv dostatečně transparentně vysvětlené.

Po vypsání nového výběrového řízení firma stížnost u ÚOHS stáhla a do nového se přihlásila s rakouským partnerem. ÚOHS zamítl žádost o vydání předběžného opatření, které by zakázalo původní soutěž zrušit. Podle původního harmonogramu stavby měly vlaky z Benešova jezdit po napřímené trati v nové trase v roce 2019, ale nyní má stavba skluz jeden rok.

Čtěte také: Oprava trati přeruší od 30. ledna provoz tramvají na Spořilov

Autor: Ladislav Jerie

16.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení