Až roční čekání Pražanů na peníze zněkterých sociálních dávek trvá již od loňského roku. Důvodem je nedostatek posudkových lékařů. Těch by pražský úřad práce měl mít podle tabulek 12, ve skutečnosti jich posouzení zdravotního stavu provádí šest. Na úřadech městských částí se tak kupí tisíce nevyřízených žádostí. Podle ministerstva práce a sociálních věcí je situace vPraze nejsložitější zcelé České republiky. Nejhůře je na tom Praha 6.Má jich na1800.

„Pokud nejsou žadatelé spokojeni sprací úředníků, měli by se obrátit na nadřízený orgán stím, že dochází kprůtahům a mělo by být zakročeno,“ popsal jeden zkroků, kteří mohou čekající udělat, právník Oldřich Choděra.

Tím je vpřípadě sociálních odborů ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), které vsoučasné době již stížnosti řeší. „Na MPSV dorazily urgence žadatelů osociální příspěvek vpočtu maximálně několika desítek,“ uvedl mluvčí ministerstva Jiří Sezemský. Stížnosti se týkaly dlouhého vyřizování žádosti a výše příspěvků.

Úředníci ministerstva musí stížnosti podle Oldřicha Choděry posoudit do půl roku. Pokud sjeho závěrem žadatel dávky nebude souhlasit, může se obrátit na soud žalobou škody způsobené nesprávným úředním způsobem.

Možnost bránit se soudní cestou potvrdil také advokát Tomáš Pelikán. „Podmínkou je, aby člověk, který podá žalobu na stát, prokázal, že mu vznikla škoda, byla porušena zákonná povinnosti státu a mezi škodou a porušením povinnosti existuje příčinná souvislost,“ popsal Pelikán.

Ktakovému případu by mohlo dojít například učlověka, který by si vzal kvůli nutnosti platit sociální služby půjčku. Úroky by pak mohl jako škodu vymáhat postátu.

Někteří lidé možnost soudního sporu zvažují. „Soudně bránit se rozhodně nebojím. Vpřípadě, že vdohledné době nebude žádost mé maminky vyřízena, zvážím stížnost na ministerstvo a následné právní kroky,“ řekl Jaroslav Šmíd, jehož matka žádá opříspěvek na bezmocnost osm měsíců vPraze4.

Případných žalob se ale MPSV neobává. „Zdůrazňuji, že všem žadatelům bude příspěvek vpřípadě přiznání vyplacen zpětně.Vdohledné době očekáváme významné zlepšení situace. Ke stabilizace vcelé republice dojde během několika týdnů, vPraze několika měsíců,“ dodal mluvčí MPSV Sezemský.

Jak ale upozorňují psychologové a terapeuti, čekání může mít ijiné následky. Spolu sreformami systému sociální péče a zdravotnictví může prodlužování výplaty peněz sociální dávky vést kpsychickým obtížím.

„Průtahy ve vyřizování žádostí mohou vést kbezradnosti, kdy člověk zahořkne, vnímá svět jako nepřátelské, arogantní prostředí, které je apatické vůči jeho problémům. Neustálé změny vbyrokratickém postupu a reformy mohou na člověka působit až destruktivním způsobem. To znamená, že to může probudit panické stavy, deprese a vkrajním případě mohou problémy vyústit až vsebevraždu. Samozřejmě jde osouhru více okolností,“ popsal možné vlivy psychoterapeut Lukáš Králíček, který pracuje se seniory.

„Každý je na tom jinak. Někdo se situací vyrovná, někdo čeká na každou korunu jako na smilování. Nesporně ale jde oselhání byrokratického aparátu, které může vést vsituaci permanentního zdražování všeho ke ztrátě důvěry ve stát. Nemůžeme se pak divit, že tolik lidí upadá do stavu pasivity,“ uvedl psycholog Slavomír Hubálek.

Na nedostatek posudkových lékařů vPraze upozornil Deník vúterý 15.ledna.