„Úřad už odeslal materiál pro schůzi vládní dislokační komise, kde navrhuje dvě alternativy řešení situace. Pokud o objekt projeví zájem organizační složka státu, bude na ni převeden v řádu týdnů," vysvětlila po jednání se zástupci Kliniky ředitelka úřadu Kateřina Arajmu. Druhou variantou je podle ní transparentní výběrové řízení.

Arajmu požádala vyjednávače, aby kolektiv Kliniku ve čtvrtek nebo v pátek opustil. „Jsme schopni jim tam třeba na čtrnáct dnů ponechat věci, aby si je mohli postupně odstěhovat," dodala. V opačném případě úřad podnikne „všechny kroky, abychom hájili zájmy státu". Co konkrétně to bude znamenat, nevysvětlila.

Úřadu hrozí i pokuta od stavebního úřadu v řádu statisíců korun, což ředitelka nechce připustit.

Veřejný zájem

Podle zástupců Kliniky se jednalo o tom, zda je provoz centra ve veřejném zájmu. „Naše právní analýza tvrdí, že ÚZSVM může prodávat jen objekty, jejichž zachování není ve veřejném zájmu. Debatovali jsme o tom, jestli naše činnost je ve veřejném zájmu nebo ne," řekl novinářům po hodině a půl jednání Jakub Ort z kolektivu Kliniky.

Podle ředitelky absenci veřejného zájmu dokládá i to, že dostala desítky dopisů a emailů od odpůrců Kliniky. Na podporu akce dnes do vstupních prostor úřadu přesunul svou schůzku kolektiv rodičů s dětmi Mamatata, který se obvykle schází na Klinice.

Ve čtvrtek večer pokračoval v centru běžný program – filmová projekce a kurzy angličtiny a němčiny. „Jednání skončilo neúspěchem, hrozí vyklizení domu. Dnes je dost možná poslední možnost navštívit Kliniku a užít si ji tak, jak ji známe," uvedli aktivisté v prohlášení.

Výzvu k opuštění budovy nepovažují za oprávněnou. „Aby (kolektiv) předešel nehospodárnému zacházení s majetkem státu, zdvořile žádá a navrhuje, aby mu byla výpůjčka prodloužena do doby, než dojde k upřesnění dosud nevyjasněného právního stavu nemovitosti," píše v reakci na výzvu k vyklizení domu.

Babišova nabídka

V úterý 8. března se bude situací kolem Kliniky zabývat zastupitelstvo Prahy 3, které svolala opozice. Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) na jednání pozvala ministry financí a vnitra. Ministr financí Andrej Babiše (ANO) ve středu Kliniku navštívil. Odpoledne se měl spolu s jejími zástupci sejít se starostkou, nakonec ale spolu jednali bez nich.

Babiš ve středu večer na twitteru uvedl, že budova je ve špatném stavu a aktivisté z ní musejí odejít. Prý jim také nabídl budovu jinou. „V současné době nám ani nebyl nabídnut žádný jiný dům, jak ministr tvrdí," reagovali aktivisté na facebooku.

Squatteři budovu obsadili koncem roku 2014, po několika měsících a svolení vlády se jim podařilo objekt vypůjčit. „Celý rok jsme se snažili poctivě dodržovat smlouvu a ochotně jsme jednali. Teď má být unikátní projekt zrušen jen na základě zástupného argumentu. V takovém případě považujeme občanskou neposlušnost za legitimní," uvedl kolektiv v prohlášení v poslední den platnosti smlouvy.

Náročný proces

ÚZSVM smlouvu centru neprodloužil s odůvodněním, že budova v majetku státu nemá platnou kolaudaci. Jako vlastníkovi budovy by mu hrozila za obývání domu zkolaudovaného pro jiný účel pokuta od stavebního úřadu. Aktivisté to považují za záminku, protože o chybějící kolaudaci se vědělo po celou dobu. Účel užívání budovy lze podle nich změnit, podle mluvčího úřadu je to ale náročný proces.

Na podporu centra v minulosti demonstrovaly stovky lidí. V centru fungovala například komunitní prádelna, knihovna, kavárna, pořádají se tam přednášky či koncerty. Programy jsou zdarma nebo za dobrovolný příspěvek. Především svépomocí aktivisté budovu i opravili. Odmítají dotace samosprávy a velkých sponzorů.

Čtěte také: Centrum Klinika dál jedná s úřady, zatím se ze Žižkova nestěhuje