Až ve třicetistupňových vedrech jsou v současném tropickém počasí nuceni ležet pacienti některých oddělení pražských nemocnic. Většina z nich má totiž klimatizaci pouze na specializovaných jednotkách intenzivní péče, anesteziologicko-resuscitačních odděleních a operačních sálech.

Pacienti jsou tak odkázáni pouze na pomoc ze strany zdravotníků. Ti se snaží extrémní teploty snížit používáním mokrých prostěradel, stolních větráků a zvýšeným podáváním tekutin pacientům. „Víme, že je to nedostačující a klimatizace by pro naše pacienty byla to nejlepší, ale ačkoliv jsme o ni několikrát žádali, zatím bezvýsledně. Všechno je jen otázka peněz,“ posteskla si Deníku jedna ze zdravotních sester Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Ta zároveň dodala, že horké letní počasí nepřináší komplikace jen pacientům, ale i ošetřujícímu personálu.

Nejhůře je malým pacientům

Podobně jako ve vinohradské nemocnici řeší situaci i ve Fakultní nemocnici v Motole. Podle tiskové mluvčí Evy Jurinové to mají nejtěžší zejména malí pacienti hospitalizovaní v jižním křídle staré budovy. „Potom se ale snažíme o nadstandardní péči, sestry obzvláště dbají na pitný režim, rozvěšují po pokojích mokrá prostěradla a umísťují stolní ventilátory,“ dodala.

Ohroženi jsou i senioři

O nic lépe není ani obyvatelům domovů pro seniory. I tam chybí peníze na klimatizaci. Přitom právě senioři jsou ohroženi nejvíce. V horkých letních dnech totiž často nepociťují zvýšenou potřebu tekutin, a tak jsou ohroženi dehydratací. Ošetřující personál je musí hlídat více než jindy a v kritických případech starým lidem zavádět infuze.

Klimatizaci nemá například několik desítek obyvatel Domova pro seniory v Praze 8 - Kobylisích. Podobně jako v nemocnicích i tady řeší extrémní vedra podáváním většího množství tekutin. Využívají také žaluzií a snaží se více větrat.

„V současnosti necháváme vypracovat studii na instalaci klimatizace a i dalších úpravách do našeho domova, kolik to ale bude stát, zatím nevím, sdělila ředitelka domova Dagmar Leláková.

O něco lépe jsou na tom klienti Gerontologického centra v Praze 8. Těm je k dispozici nově přestavěný pavilon, který je podle slov ředitelky Ivy Holmerové dobře větratelný a vzdušný. I tak se ale seniorům ve dnech s extrémními teplotami věnuje zvýšená pozornost. „Snažíme se omezovat jejich denní aktivity a dodáváme zvýšené množství tekutin,“ dodala primářka.

Ani pacienti Hospicu Štrasburk v Praze 8 nemají klimatizaci. Podle vrchní sestry Milady Schubertové o ní ale ani neuvažují. Pacienti jsou totiž hospitalizováni v kamenné budově, která má navíc dostatečné větrání, takže teploty v ní létě nepřesáhnou 25 stupňů. I tak ale klienty hlídají v letních měsících o něco víc. Pacientům dodávají zvýšený příjem tekutin a případně i infuze.

JANA KOČVAROVÁ, MILADA MAŠINOVÁ