Devítijamkové hřiště chce v místě vystavět společnost Forest golf Resort. Místní ale požadují změnu územního plánu, aby to nebylo možné.

Známě tváře pro les

V sobotuse do Klánovich chtějí sjet také známé osobnosti, aby záchranu lesa podpořili. Na setkání v kulturním centru se chystá například Vilma Cibulková, Miroslav Etzler, Jaroslav Dušek či Jan Potměšil. Účast ale přislíbil také bývalý prezident Václav Havel.

„Výsledek referenda bude mít vliv nejen na to, jak to s lesem dopadne, ale také na personální složení našeho zastupitelstva. Zastupitel Jaroslav Brabenec (KDU-ČSL) a současný starosta Jaroslav Losert (nezáv.) totiž slíbili, že v případě vítězství zastánců lesa složí svůj mandát,“ řekla zastupitelka za Stranu zelených Zorka Starčevičová.

Přijdou lidé k urnám?

Aby bylo referendum platné, muselo by se v něm vyjádřit třicet pět procent oprávněných voličů. Občanská sdružení a členové výboru pro referendum ale věří, že takový počet lidí přijde. „Kdykoliv se konaly volby, byla u nás účast daleko vyšší než průměr v Česku. Atmosféra ja navíc napjatá a začátek listopadu je termín, kdy už mají všichni po dovolených a ještě nejezdí na hory,“ uvedl člen výboru pro referendum Jiří Karban.

To, zda se mýlil nebo ne, bude jasné jižv sobotuvečer.

Firma Forest Golf chce v Klánovicích obnovit devítijamkové hřiště, které tu bylo otevřeno za první republiky a uzavřeno v komunistickém režimu. Odpůrci ale argumentují, že by projektu musely ustoupit stovky stromů. Místní už několikrát pořádali demonstraci před magistrátem a dokonce v lese sloužili mši za jeho zachování.

Vedení Forest golfu ale před několika týdny udělalo tah, který nikdo nečekal. Požádalo totiž ministerstvo pro životní prostředí, aby přestalo projednávat posuzování projektu EIA.

ČTĚTE VÍCE:Klánovický golf jde na čas k ledu

Podle výkonné ředitelky společnosti Moniky Bažantové totiž ministerstvo neplní úlohu nezávislého orgánu státní správy. „Celá věc je příliš zpolitizovaná. Zvažujeme proto další postup a právní kroky v celé záležitosti. Klánovický golf stal jedním ze stěžejních politických témat Strany zelených, která od roku 2006 významně ovlivňuje chod ministerstva životního prostředí, “ napsala Deníku v tiskové zprávě Bažantová.

I kdyby dopadlo referendum ve prospěch odpůrců kácení, nemají dotyční úplně vyhráno. Výsledkem se totiž musí řídit místní zastupitelstvo, ale ne magistrát, který bude mít poslední slovo.