VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Když tělo selhává, pomohou čtyři tlapky

Praha – Její život je jako na houpačce. Kvůli roztroušené skleróze je Hana Černá  občas na vozíku, občas si vystačí  s berlemi. Bez koho by si už ale život nedovedla představit, je fenka zlatého retrievera Ešlinka, kterou dostala od občanského sdružení Helppes.

6.4.2013
SDÍLEJ:

BEZ TŘÍ A PŮL LETÉHO PARŤÁKA Ešlinky si už klientka občanského sdružení Helppes Hana Černá, která trpí roztroušenou sklerózou, nedovede svůj život představit. Na snímku s ředitelkou organizace Zuzanou DaušovouFoto: Deník / Veronika Cézová

Pražské neziskovky 7„Ešlinka? Ta je jedním slovem úžasná," chválí si svou čtyřnohou pomocnici šestapadesátiletá Hana. Fenka zlatého retrievera jí pomáhá už od rána. A celý den se nezastaví. Stále je co přemisťovat, stále je co podávat ze země.

Na důkaz, jak je fenka všestranná a pohotová, k ní Hanka naklání hlavu. „Ešlinko, pomoz mi sundat čelenku!"  A fenka jemně skousne okraj čelenky, přetáhne ji přes hlavu a podává Hance.

Zřetelné povely

Toto soužití trvá už skoro dva roky. „Jsme sehrané, ale začátky byly těžké. Hlavně pro mě, abych se správně naučila dávat povely." Zuzana Daušová, ředitelka sdružení Helppes – Centra výcviku psů pro postižené, jen souhlasně přikyvuje. „Povely, to je základ. Když teď řeknu povel Ešli, pojď sem, ale bez intonace, fenka samozřejmě nezareaguje. Proto naši trenéři tráví s klientem a jeho psím pomocníkem zpočátku i několik týdnů v bytě klienta tak, aby viděli, že si dotyčný dokáže o tu pomoc od pejska říci," vysvětluje ředitelka.

I po dvanácti letech je stále šťastná, že může pomáhat potřebným. „Jsem hrdá na to, že se mi podařilo založit organizaci, která má smysl. Zúročila jsem tak své dlouholeté zkušenosti ve výcviku psů a při práci s lidmi se zrakovým postižením ve prospěch lidí s nejrůznějšími handicapy."

Prestiž i v zahraničí

Ve spolupráci s odborníkem na pachové práce psů Stanislavem Beníškem vypracovala originální metodiku pro výcvik signálních psů pro osoby trpící diabetem či metodiku pro výcvik psích asistentů – průvodců pro osoby trpící autismem. Díky tomu se organizace Helppes stala prestižní a uznávanou nejen u nás, ale i v zahraničí.

Do budoucna má Zuzana Daušová velmi skromné přání. „Hlavní je udržet chod organizace, což v dnešní době není vůbec snadné, protože dopady finanční recese se samozřejmě promítají negativně i do neziskové sféry."

Kromě toho chce nadále uspokojovat všechny oprávněné žadatele o psí asistenci. „V našem státě jsou hrazeni vodící psi pouze osobám se zrakovým postižením, a to až do výše 350 000 korun. Naproti tomu ale lidé s jakýmkoli jiným zdravotním postižením, bez ohledu na závažnost svého postižení i potřebu asistenčního psa, nedostanou od státu na pořízení psího asistenta ani korunu. Proto chceme být i nadále schopni profinancovávat veškeré náklady klientům tak, aby v takto nastaveném systému nebyli diskriminováni."

Občanské sdružení Helppes ve zkratce:

Helppes předává zdarma speciálně vycvičené psí pomocníky: psy asistenční, signální, balanční, vodící, průvodcovské a canisterapeutické (léčebný kontakt psa a člověka) dospělým i dětským klientům s nejrůznějšími typy postižení.

Organizace již dvanáct let poskytuje uživatelům služeb komplexní servis od zaškolení žadatele o speciálně vycvičeného psa, přes jeho výuku a proškolení, předání psa a secvičení se psem, až po následný servis po celou dobu aktivní služby psa.

Helppes má osm pracovníků na hlavní pracovní poměr a dvanáct na dohodu o provedení práce. Jedná se o pozice ve vedení organizace, fundraisingu (systematická činnost, jejímž výsledkem je získání finančních či jiných prostředků na obecně prospěšnou činnost), pracovníky v sociálních službách, trenéry psů, lékařku  psychiatričku, mentální koučku, správce areálu, pečovatele o psy, instruktorky kurzů.

Průměrný roční provoz stojí kolem pěti milionů korun. Sdružení financuje své projekty hlavně z darů, sponzoringu, příspěvků jednotlivců, grantových programů, veřejné sbírky (včetně dárcovských SMS) a grantů městských částí. Významně také organizaci pomáhají dotace Ministerstva práce a sociálních věcí ČR a pražského magistrátu.

Autor: Veronika Cézová

6.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dopravní podnik Praha. Ilustrační foto.
6

DPP klesly za rok tržby o 157 milionů. Kvůli zlevnění ročního kupónu

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

AKTUALIZOVÁNO

Prezidentské volby proběhnou 12. a 13. ledna

Druhé přímé prezidentské volby se uskuteční v pátek 12. a v sobotu 13. ledna 2018. Termín dnes oznámil předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Oznámením data byla zároveň zahájena volební kampaň. 

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

Praha - První pražská veřejně přístupná rozhledna po 25 letech se brzy otevře veřejnosti. Doubravka XIV. z pera architekta Martina Rajniše vyroste do konce září v lesoparku Čihadla na Černém mostě.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení