VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdybych bydlela u rodičů, asi bych nebyla tam, kde jsem teď

Praha /ROZHOVOR/ - Ještě když bylo Hance Abbasové z Prahy jedenáct let, bydlela s rodiči a bratrem v hlavním městě. Jak říká, patřili do sociálně slabé rodiny, což neblaze ovlivnilo další její osud. Následujících třináct let pak strávila v Dětském domově v Krnsku na Mladoboleslavsku. Teď se ale postavila na vlastní nohy. Vystudovala vysokou školu, našla si odpovídající zaměstnání a odstěhovala se zpátky do Prahy.

19.12.2015
SDÍLEJ:

HANKA ABBASOVÁ při shledání s tetou Jindřiškou v Dětském domově v Krnsku, kde se o ni jako jedna z tet starala. Obě dodnes spojuje blízký vztah.Foto: Archiv Hany Abbasové

Jak se zdá, její příběh má šťastný konec a může být motivací pro ty, kteří se ocitnou na stejné cestě. Avšak jednoduché to určitě neměla. 

„Maminka nemohla moc pracovat a táta nebyl schopný nás moc dobře finančně zajistit. Žili jsme ve špatných podmínkách, doslova ze dne na den. Občas se stalo, že nám nefungovala elektřina, netekla voda, občas jsme neměli ani co jíst. Poslední kapkou bylo, že mamka onemocněla schizofrenií a byla hospitalizovaná v psychiatrické léčebně," vzpomíná, jak začal její pobyt v krnském dětském domově.

Nejtěžší bylo podle ní zvyknout si na to, že už najednou nebydlí ve velkoměstě, ale na vesnici. Komfort, který byl předtím naprosto přirozený, byl diametrálně odlišný. Musela například počítat s tím, že autobus do obce zajíždí dvakrát denně a že tu fungují jen jeden obchod, který navíc večer zavírá.

Touha učit se

„Je pravda, že také ostatní děti, s nimiž jsem bydlela, byly úplně jiné než já. Už tehdy měly jiné preference, a tak jsem si s nimi moc nerozuměla. Trochu jsem si v jejich kolektivu připadala jako outsider," vypravuje dnes čtyřiadvacetiletá Hana Abbasová. Na druhou stranu, všechno zlé je pro něco dobré. A protože Hanka byla od malička tvrdohlavá a za vším si nekompromisně šla, touha po učení ji neopouštěla ani v domově. 

To pro ni mělo jednu nespornou výhodu. „Bylo obvyklé, že jsme bydleli po dvou. Jenže když jsem byla o pár let starší, často jsem se učila, a tak jsem měla i svůj „vlastní" pokoj, kde jsem mohla být sama a mohla jsem se tam schovat před světem," vysvětluje.

I přesto, že se musela lecčemu přizpůsobit, nevzpomíná na dětský domov ve zlém. „Během let jsem se velmi spřátelila s tetou Jindřiškou, se kterou jsme společně začaly trávit i volný čas a když jsem pak byla starší, staly se z nás kamarádky. Maximálně vstříc se mi vždycky snažil i pan ředitel Josef Povolný," říká s tím, že se v domově neměl nikdo šanci nudit. Vždycky byl pro děti připravený nějaký program.

Úkoly, služby, zábava

Často například vyráběli, malovali, ale také jezdili na výlety. Dokonce se stalo, že některé akce jim vrstevníci z „normálních rodin" záviděli. I přesto ale v domově nechyběl denní režim, který musel každý bez rozdílu dodržovat.

„Jakmile jsme například přišli ze školy, museli jsme si nejdříve udělat úkoly a až teprve poté jsme mohli jít brouzdat po internetu, nebo ven. Sešli jsme se pak na společné večeři a po ní následovaly služby. Někdo uklízel, jiný umýval nádobí, další vytíral společné prostory, vynášel koše nebo čistil koupelny," popisuje Hanka každodenní chod domova.

O víkendu si ale například mohli vybrat, co budou vařit. V pátek pak s tetami jezdívali na nákup. „To bylo užitečné. Alespoň jsme si udělali přehled, kolik co stojí," doplňuje.

Jak se zdá, v domově panují dobré podmínky. Přesto personál rodinu dětem nenahradí. I Hanka se při vyřknutí slova rodina cítila trochu ochuzená. „Kdybych zůstala doma a žila nadále ve špatných podmínkách, asi bych nebyla teď tam, kde jsem. Navíc jsem měla opravdu blízký vztah s tetou Jindřiškou, která mi vždy poradila a utěšila mě, když jsem měla nějaké trable," vysvětluje Hanka, která ani v domově nezapomněla na své rodiče.

Sama za sebe

Ze začátku s bratrem navštěvovali maminku každý víkend. Jenže jak čas plynul, jezdili za ní stále méně a méně. Později ji opět hospitalizovali v psychiatrické léčebně. V současné době už je v domově důchodců, který pečuje o klienty, kteří onemocněli schizofrenií.

„Teď za ní jezdím tak jednou do roka. Za to s taťkou jsem se vídala celkem často. Jezdil i za námi do Krnska. Jenže také on začal mít zdravotní problémy a před čtyřmi lety zemřel," říká Hanka, která si z pobytu v dětském domově odnáší řadu zkušeností. Od té doby je nebojácná, cílevědomá a spoléhá se jen sama na sebe.

Svou školní kariéru začala na Základní škole v Bezně a poté pokračovala na mladoboleslavské obchodní akademii. Další studijní cesta vedla už do Prahy na Vysokou školu finanční a správní, kde získala inženýrský titul.

Přestože vedení domova se jí snažilo s předstihem sehnat vlastní bydlení a zaměstnání, Hanka to tvrdohlavě odmítala a snažila se jednat sama za sebe. Po státnicích absolvovala třítýdenní studijní pobyt v Anglii a poté ji náhoda zavedla k setkání se zaměstnankyní jedné společnosti, která hledala mzdovou účetní.

Jelikož už při studiu pracovala jako asistentka mzdové účetní, přihlásila se do vstupního testu. V následujícím pohovoru uspěla, a tak se jí otevřela cesta k další etapě života. „Pokud se budete snažit, lze dosáhnout čehokoliv. Také se nenechte ničím odradit, vyhledávejte informace a zjišťujte možnosti nadací, které se zaměřují na pomoc dětem z dětských domovů. Je to to nejlepší, co můžete pro svou budoucnost udělat," vzkazuje Hanka.

Autor: Lucie Růžková

19.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Robbie Williams.

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení