„To, co mělo být opatřeno v rámci těch prohlídek, ty dokumenty, které měly odůvodňovat zahájení trestního stíhání, tak ty se při prohlídkách nenalezly," prohlásil advokát. Zdůraznil, že policie Janouška vyslechla pouze jako podezřelého, obviněn tedy nebyl.

Nadstandardní odměny

Podle dřívějších informací médií se policie zajímá o napojení Janouška na zakázky státních a polostátních podniků a následné vyvádění peněz na zahraniční konta – například o projekty Povodí Vltavy.

„Týkalo se to zakázek, které jsou uvedeny příkazech k domovním prohlídkám Okresního soudu v Ostravě, a týkalo se to výběrových řízeních, která jsou tam vyjmenována," uvedl pouze obecně advokát. Deník Mladá fronta Dnes přitom právě s odkazem na dokument ostravského soudu již dříve uvedl, že policie vyjmenovává pět předražených projektů v celkové hodnotě zhruba 150 milionů korun, z nichž měl Janoušek údajně nestandardní odměny.

Sedm lidí ve vazbě

Policie v polovině června v rámci rozsáhlé akce, při níž provedla domovní prohlídky u Janouška či lobbisty Iva Rittiga, obvinila celkem osm lidí. Ve vazbě je nyní sedm z nich, mimo jiné někdejší šéfka kabinetu expremiéra Petra Nečase (ODS) Jana Nagyová. Policie ji vzala do vazby kvůli podezření ze zneužití Vojenského zpravodajství a případu údajného uplácení bývalých poslanců ODS.

Zločinecká skupina

Vyšetřování ale začalo před rokem a půl prověřováním údajné organizované zločinecké skupiny složené z lobbistů Janouška, Tomáše Hrdličky, Rittiga a bývalého šéfa odboru pražských investic Jiřího Tomana. Případ dozoruje od počátku státní zastupitelství v Olomouci namísto Prahy, protože existovalo podezření, že se na trestné činnosti podílel také tehdejší žalobce z pražského vrchního státního zastupitelství Libor Grygárek.

„Některé z těchto osob klient zná, s některými spolupracoval, některé nezná vůbec. Vyjádřil se také k tomu, že to spojení s osobami, proti kterým je vedeno vazebně trestní řízení, tak s těmi se nezná vůbec, nebo se s nimi potkal při společenských příležitostech. Jinak vůbec nechápe to spojení," dodal advokát.

Policie dnes v kauze Nagyové vyslýchala také člena dozorčí rady Čepra Jana Klecha. Jeho výslech ale podle advokáta Nagyové Eduarda Bruny nic zásadního nepřinesl. Naplánován byl i výslech šéfa Úřadu vlády Lubomíra Poula, ten se však nakonec neuskutečnil.