VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karolínka má závažné poškození mozku. Málem ji zabila vlastní matka

Satalice - Když bylo Karolínce půl roku, její matka jí fyzicky ublížila tak, že děvčátko málem nepřežilo. Teď se Karolínce, která má nenávratně poškozený mozek i zrak, plně věnuje tatínek. Ten zanechal práce, studuje odbornou literaturu o lidském mozku a hledá další možnosti, jak Karolínce zlepšit zdravotní stav. Jednou z nich je i léčebná terapie, kterou pomohly uhradit peníze ze sbírky Srdce pro děti od společnosti Lidl.

22.6.2015
SDÍLEJ:

Symbolický šek předala Karlu Polcarovi a Karolínce mluvčí společnosti Lidl Jitka Vrbová.Foto: Lidl

Karolínce jsou dva roky. Děti v jejím věku už běhají a mluví. Karolínka se však nehýbe a jen občas vydá nějaký zvuk. Vyžaduje tak nepřetržitou péči.

V dubnu Karolínka díky penězům ze sbírky Srdce pro děti, kterou organizovala na prodejnách společnost Lidl ve spolupráci s nadací Život dětem, absolvovala speciální terapii, která spolu s rehabilitací spojuje poznatky z neurologie a neuro­plasticity mozku. „Díky rehabilitaci se nám podařilo rozhýbat jednu nožičku a odblokovat lopatku. Hlavně jsem se cviky naučil a pokračuji v tom doma," popsal tatínek.

Zázrak, že přežila

Úraz s životními následky Karolínce způsobila její matka, která špatně reagovala na dětský pláč a tehdy půlroční miminko fyzicky napadla.

„Měsíc před porodem mě partnerka i s první dcerou opustila s tím, že nechce, abych jí mluvil do výchovy. Podařilo se mi Karolínku mít u sebe těsně před osudným incidentem. Vidím ji jako dnes, jak tady leží a já ji přebaluji. Úplně normální miminko. Myslím, že to bylo nejhezčích 14 dní v jejím životě," zavzpomínal Karel Polcar.

O pár dní později už viděl svoji dceru nehybnou a v bídnémstavu. „Lékaři dodnes nechápou, jak mohla v tom stavu přežít," dodal tatínek, který neváhal opustit vedoucí funkci v práci a starat se o Karolínku.

Matka bez trestu

Kromě Karolínky má Karel Polcar ještě starší dceru Lucku, které je 13 let. „S ní řeším běžné věci, jako je škola a svačiny. Snažím si s ní hodně povídat," doplnil tatínek.

Také Lucie nemá dobré vzpomínky na svou matku, která jí způsobila zlomeninu pánve. Ta však naštěstí srostla. U soudu za tento čin dostala matka podmínku a za těžké ublížení na zdraví Karolínky si měla odsedět ve vězení 10 let a uhradit 4 miliony jako odškodné.

„Kvůli špatně napsanému rozsudku je však matka Karolínky na svobodě a nedočkám se ani odškodného, které by posloužilo na léčení a rehabilitaci," řekl Karel Polcar. Nehodlá se však vzdát a podal stížnost k Ústavnímu soudu.

Ovšem jeho životní cíl je jiný: „Chci, aby se Karolínka dokázala sama aspoň otočit a aby měla radost ze života."

Srdce pro dětiSbírka Srdce pro děti, která se koná vždy na konci roku na prodejnách Lidl pod záštitou Život dětem o.p.s, vynesla za uplynulé čtyři roky už 31 milionů korun.

Peníze ze sbírky slouží na zakoupení přístrojů, zdravotních pomůcek, léků, ošetřovacího materiálu nebo na ozdravné pobyty pro děti, které se potýkají například s nemocí „motýlích křídel", s mozkovou obrnou, autismem, onkologickým onemocněním nebo kombinovaným postižením.

Autor: Redakce

22.6.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení