„Magická řada čísel jakoby vyjadřovala sílu, kterou je most obdarován,“ konstatoval primátor Pavel Bém. Dosud jedna z nejnavštěvovanějších památek přežila všechny pohromy, které se na město valily. Oslavu si podle Béma most zaslouží. „Je to poprvé v jeho historii. Nic takového se nikdy nekonalo,“ řekl.

Kronikáři se liší až o rok

Nad oním datem a časem, kdy měl být položen základní kámen, se ale vznášejí otazníky. Posuzovali ho historici z různých stránek. „Kronikáři se liší, někteří i o rok, a položení základního kamene posouvají i do roku 1358, kdy ovšem Karel IV. v Praze vůbec nebyl,“ konstatoval hlavní městský archivář Václav Ledvinka. Datum, které se považuje za skutečné zahájení stavby, odvodil historik Václav Tomek v 19. století. „Zdá se být reálné,“ míní Ledvinka.

Platil jiný kalendář

Den, který město zvolilo k oslavám, tedy noc z 8. na 9. července, se ve skutečnosti ale vůbec nemusí shodovat se dnem před 650 lety, kdy se gotický skvost začal stavět. V té době totiž platil juliánský kalendář. Od gregoriánského, který ho vystřídal v 16. století, se liší o několik dnů. Odborníci uvádějí, že juliánský je o 13 dní zpožděn za gregoriánským. „Podle juliánského by byly oslavy jindy, ale kalendářně jde o 9. červenec,“ připustil Ledvinka. Také hodina, 5.31, není až tak jistá. Šlo o letní či zimní čas? „Oslavy nebudou v historickém čase, ale v našem,“ konstatoval archivář.

Magie čísel má chránit

Vybrané datum zvolili astrologové, a to velmi pečlivě. Všechny tehdy známé planety byly nad obzorem, Slunce, Merkur a Saturn stály ve vzájmené konjunkci, čímž zrušily nepříznivý vliv saturnu. Slunce se nacházelo ve znamení Lva, tedy heraldického symbolu Království českého. Číselné vyjádření data a času založení Karlova mostu tvoří oboustranně symetrické číslo sestavené z řady po sobě jdoucích lichých čísel: 1357 (rok), 9 (den), 7 (měsíc), 531 (čas), tedy 1, 3, 5 ,7, 9, 7, 5, 3, 1. Magická řada měla most ochránit před povodní a útoky zlých mocností. Po oslavách dojde na dlouho odkládanou rekonstrukci Karlova mostu. Koncem července bude podle primátora most předán stavebníkům a zhruba v polovině srpna započne dvouletá oprava této významné památky.

Výročí si užijí i sběratelé

Praha - Sběratelé si mohou rozšířit sbírky. Česká pošta vydala u příležitosti oslav Karlova mostu známku v hodnotě 45 korun. Má dva primáty. Je to nejdražší česká známka a první známka na světě, která je noční. Zobrazuje most za umělého osvětlení. Podle grafického návrhu Adolfa Absolona ji vyryl Martin Srb, autor takřka devadesáti poštovních známek.

Známka je v prodeji již od 20. června 2007. Od stejného data pak mohou numismatici nakupovat i pamětní minci, kterou vyrazila Česká národní banka. Má hodnotu dvou set korun a je vyrobena ze slitiny 900 dílů stříbra a 100 dílů mědi. Užijí si i ti, kteří si oblíbili výpravné publikace. Ottovo nakladatelství vydalo knihu věnovanou jen Karlovu mostu. „Podařilo se nám to po dvou letech práce. Karlův most dosud neměl vydanou žádnou monografii, tímto se deficit podařilo napravit,“ řekl památkář Ondřej Šefců, který stál v čele kolektivu podílejícího se na vzniku publikace.

Kniha obsahuje více než 500 fotografií a ilustrací a shrnuje pohledy a nejnovější poznatky odborníků, kteří se problematikou mostu zabývají. Geologů, archeologů, konstruktérů i sběratelů pověstí. „Měla by řadu let obstát ve velké konkurenci na knižním trhu. Velký zájem o ni je i v zahraničí,“ dodal Šefců. Prodejní cena publikace je 1499 korun. (če)

Oslavy budou ve znamení legend i syrového středověku

Praha -Oslavy založení Karlova mostu plánované na tuto neděli8. července 2007a noc na pondělí oživí líté rytířské boje. Od dříve avizovaných divadelních představení a koncertů na vodě město nakonec ustoupilo, aby oslavy byly levnější. I tak přijdou zhruba na 3,2 milionu korun. Staroměstské náměstí bude v neděli patřit bitkám a potyčkám. Přichystány jsou tři turnaje. Doprovodnému programu budou dominovat kejklíři, bubeníci, pištci, zkrátka syrový středověk.

Oslavy přímo na mostě a přilehlém okolí naplánovali organizátoři na noc. „Pojali jsme je romanticky, v duchu pražských legend,“ konstatoval organizátor Zdeněk Bergman. Kromě kouzelníka Žita, bezhlavého templáře či Bruncvíka uvidí diváci na mostě živé kopie soch. Také v nočním programu vsadili organizátoři na zápolení rytířů, šermování a tanec.

V pondělí ráno v 5,31 kardinál Miloslav Vlk požehná základní kamen Karlova mostu a následovat bude mše v kostele sv. Františka z Assisi. Pražská informační služba v souvislosti s nadcházejícími oslavami otevře ve středu ve Staroměstské mostecké věži výstavu fotografií o obnově soch na jejím průčelí. Expozice bude k vidění i v noci z neděle na pondělí. (če)