VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karlův most vydává jeden objev za druhým

Praha 1 - Rekonstrukce Karlova mostu přináší každým dnem další cenné výpovědi o historii jedné z nejcennějších pražských památek.

24.4.2009
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Litinová roura, která vedla z mostu na Křížovnické náměstí. Neví se, k čemu sloužila, je stará a proč je zploštělá. Po úplném odkrytí se převeze do Muzea Hl.m. Prahy.Foto: Daut Kara

Podařila se objevit část původního zábradlí a dlažby, artefakty z poslední, poněkud nešťastné opravy mostu v druhé polovině minulého století, či úlomky vázy, která byla součástí jednoho ze sousoší. Odborníci pracující na mostě se dostali už z Malé Strany na Křižovnické náměstí a zde zažívají doslova žně. Při rozebírání mostovky a parapetů narazili na část původního zábradlí mostu.

„Překvapilo nás, že leží na hlíně. Zajímavým zjištěním byla jeho poloha. Leží pár desítek centimetrů vedle mostu na klenbě Křižovnického náměstí,“ řekl Daut Kara, zástupce společnosti Mott Mac Donald, která má nad rekonstrukcí stavební dozor. Cenný nález zkoumají nyní památkáři a archeologové. Jejich činnost nezpomalí opravu vozovky a parapetů mostu, která by měla skončit v průběhu příštího roku.

„Potvrzují se naše původní předpoklady, že když bude rekonstrukce pečlivá a pod dohledem památkářů, podaří se kromě záchrany Karlova mostu také získat řadu poznatků o jeho historii, které bychom se jinak nikdy nedozvěděli,“ řekl Pavel Kameník ze společnosti SMPCZ, která most opravuje.

Podle Ondřeje Šefců z Národního památkového ústavu byla nalezená část zábradlí rozebrána při přeměně Křižovnického náměstí v 19. století. Jelikož se v té době vytvářelo nové zábradlí, skončily původní kvádry pod povrchem.

Cenná váza

Onálezech při opravě Karlova mostu jako první informovalo Právo. Deníku se však podařily zjistit podrobnosti o dalším, zatím nezveřejněném nálezu. Na povodní straně devátého pilíře se našly úlomky vázy, která byla součástí sousoší sv. Antonína Paduánského.

„Úlomek je konzervován a poslouží jako předloha sekání nové kopie vázy, která se následně vrátí na původní místo,“ řekla vedoucí úseku restaurování a veřejné plastiky Galerie hlavního města Prahy Petra Hoftichová. Při rozebírání dlažby narazili pracovníci také na plochou litinovou rouru. „Vedla z mostu na Křižovnické náměstí a nikdo netuší, k čemu sloužila a jak je stará,“ dodal Kameník.

Po úplném odkrytí se roura převeze do Muzea hlavního města Prahy. I v této fázi rekonstrukce se pod dlažbou nachází výplň z tvrdého materiálu. Ta mostu nepřinesla nic dobrého, a proto se odstraňuje. Narazilo se i na výztužnou síť z minulého století, kterou tehdy nikdo nezabetonoval. U schodů na Křižovnické náměstí před Mosteckou věží se podařil odkrýt žlab, pravděpodobně původní chrlič.

Autor: Jan Puci

24.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení