VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karlínské ulice zaplavila voda, jinde lidi trápí její nedostatek

Praha - Městká část Praha 8 se v nedávné době několikrát dostala pod vodu. Úniky způsobily havárie i probíhající opravy.

13.7.2017
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Havárie vodovodního potrubí v ulici KřižíkovaFoto: Deník / Richard Horák

Dopravní problém – havárie vodovodního potrubí v Pernerově ulici, varovalo včera řidiče projíždějící Karlínem policejní dopravní zpravodajství. „Sjízdné se zvýšenou opatrností, voda zvedá poklopy. Nebezpečné pro projíždějící vozidla,“ upozorňovalo po deváté hodině. Voda se však v této oblasti objevila na komunikaci už v úterý.

Nejde o havárii 

Uprostřed noci na to Deník upozornil Richard Horák. Poukázal na to, že voda prýští na vozovku na dvou místech Křižíkovy ulice – v sousedících křižovatkách s ulicemi Březinova a Šaldova. Tedy nedaleko od Pernerovy. „Celý den a celou noc,“ upozornil.
Přehled aktuálních havárií, které Pražské vodovody a kanalizace zveřejňují na svých webových stránkách – včera dopoledne jich bylo 41, z toho tři v Praze 8 – nicméně malér v této oblasti neeviduje. Že nejde o havárii, potvrdil Deníku i Tomáš Mrázek z centrály firmy.

Prý se nejednalo o prasklé potrubí 

„V oblasti Karlína máme v úterý a ve středu plánovanou velkou výluku spojenou se snížením tlaku a pracujeme a opravách rozvodů,“ vysvětlil. Trocha vytékající vody podle Mrázka souvisí s odvzdušňováním; teoreticky by mohlo jít také o důsledek proplachů potrubí, které se provádějí po dokončení prací na potrubí, aby byla voda dodávaná odběratelům v pořádku. 
To, že se nejednalo o prasklé potrubí, ostatně věděl i Horák. Když se v místě pídil, co se děje, dozvěděl se, že by to mělo být „kvůli snížení tlaku“.  Voda vytékající bez užitku ho však nepotěšila. „V Praze je velké sucho, je málo vody – a okolo Křižíkovy jsou stromy, které nikdo nezalévá,“ naznačil, jaké využití vytékající vody by viděl přímo v místě.  Podle Mrázkových slov to však není reálné: zachycovat vodu při odvzdušňování nebo i z proplachů pro případné další využití by se dalo „jen těžko“.

Sucho, kam se podíváš


Jako problematické se vytékání velkého množství vody zdá zejména v porovnání s jejím dlouhodobým nedostatkem, který se v metropoli i jejím okolí projevuje. „Sucho začíná nabývat už téměř tragických rozměrů,“ okomentovala situaci před nedávnem radní pro životní prostředí Jana Plamínková.  
Podle jejích slov výrazným nedostatkem vody trpí momentálně například Chýně, malá obec za okrajem metropole. „Musíme to začít řešit, voda není tam, kde tradičně byla. Na suchu je třeba Sedlčansko či Rakovnicko,“ popsala radní. Přes Prahu tak v budoucnosti budou muset vést přivaděče, aby se potřebná voda do inkriminovaných oblastí dostala.

Autor: Jana Kašparová

13.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předseda ODS Petr Fiala poskytl 21. září v Praze rozhovor Deníku.
15

Petr Fiala: Vyčistíme právní džungli, ve které se už nikdo nevyzná

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO
4

Ultimátum taxikářů vypršelo. Na příští týden chystají protestní jízdu

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

Dnes končí astronomické léto, nastává podzimní rovnodennost

Dnes přesně ve 22:02 středoevropského letního času začne astronomický podzim. Slunce vstoupí do znamení Vah a nastane podzimní rovnodennost. To je okamžik, kdy se střed Slunce nachází právě nad zemským rovníkem, takže rovnoměrně osvětluje obě polokoule. Díky tomu mají den a noc téměř stejnou délku.

Jak se žilo v renesanci na Pražském hradě, ukázal oceněný výzkum

Kdo na Pražském hradě pěstoval alchymii nebo kdo si mohl dovolit tehdy módní malovanou keramiku, naznačuje výzkum archeoložky Gabriely Blažkové. Podrobně popsala a zařadila do širších souvislostí cenné nálezy z odpadních jímek, o kterých se sice vědělo již od 20. a 30. let minulého století, dosud se však jimi nikdo soustavně nezabýval. Blažková za svou práci dnes převzala cenu předsedkyně Grantové agentury ČR.

Výzkumu se v Česku daří, ocenění dnes získá devět projektů

Nejlepší projekty v základním i aplikovaném výzkumu ocení dnes dvě státní organizace, které poskytují peníze pro tuto oblast. Ceny jdou napříč obory, převezme je například archeoložka věnující se průzkumům v okolí Pražského hradu, hydrobiolog zaměřující se na stav Šumavy či firma, která vyvinula "rostoucí" endoprotézy pro děti. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení