VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kaplického blob na Letné dostal poslední ránu

Praha - Pozemky, určené původně pro novou budovu Národní knihovny, zůstanou v majetku města. Má na nich vyrůst park.

11.12.2008
SDÍLEJ:

KONEC. Národní knihovna do konce roku stavební povolení na novou budovu nesehnala, Praha jí tak slíbené pozemky na Letné nepřevedla a nad celým projektem se v tichosti zavřela voda. Definitivně.Foto: Future Systems

Knihovna podle návrhu Jana Kaplického dostala další ránu. A zdá se že definitivní. Zastupitelé ve čtvrtektotiž neprojednali usnesení o tom, že Národní knihovně prodlouží lhůtu na to, aby získala pro stavbu pozemky na Letné, které ji před více než dvěma roky slíbili.

Ani knihovna, ani hotel

„Pozemky zůstanou v majetku města,“ sdělil po jednání zastupitelského sboru primátor Pavel Bém (ODS). Dodal, že nehrozí, že na Letné bude stát hotel. Definitivní tečku podle jeho slov za dohady o blobu na Letné a o tom, co na pláni bude,či ne, udělí zastupitelé na lednovém nebo únorovém zasedání.

Podle primátorova náměstka Pavla Klegy (ODS) má město koncept, podle kterého preferuje na Letné zeleň. „Praha 7 a Strana zelených chtějí park, nechť tam tedy park je,“ sdělil včera Klega Deníku. Letné by měly dominovat parkové úpravy a prostor bude patřit i vodním plochám.

„Do dvou let se Letenská pláň promění v centrální městský park, Praha nepodpoří stavbu oceanária v blízkosti bývalého Stalinova pomníku a ani Národní fotbalový stadion na Letné stát nebude,“ napsal předseda kontrolního výboru František Hoffman (KSČM) v odpovědi poslankyni Parlamentu Kateřině Jacques (SZ), která v říjnu vystoupila před městskými zastupiteli a předala jim petici, již podepsalo sedm tisíc Pražanů. Její signatáři nesouhlasili se záměrem výstavby Národního stadionu.

Zastupitelé navíc podpoří změnu územního plánu. „Navrhneme, aby funkce pozemku, který byl původně vybrán pro možnou stavbu Národní knihovny, byla v novém územním plánu změněna na zeleň,“ doplnil Hoffman.

Lhůta v tichosti vypršela

V březnu roku 2006 městští zastupitelé rozhodli o tom, že Národní knihovna musí do konce roku 2008 předložit stavební povolení a pak se stane vlastníkem letenských parcel, které město knihovně přislíbilo získat za 31 milionů korun. Jenže jednání o stavbě blobu se zkomplikovala, nabrala zpoždění a už loni bylo jasné, že se stavební povolení do konce letošního roku nepodaří sehnat.

Zastupitelé měli ve čtvrtekposlední možnost prodloužit lhůtu pro zisk parcel. Podle očekávání ji neprodloužili a lhůta v tichosti vypršela.

Chobotnice se vrátí Kaplickému

Návrh knihovny podle projektu Jana Kaplického za pár měsíců zřejmě Česká republika nadobro ztratí. V současnosti architektonická podoba patří Národní knihovně. Na začátku března příštího roku ale vyprší další lhůta dvou let od vyhlášení výsledků mezinárodní architektonické soutěže.

Protože se stavbou knihovny v tomto rozmezí nezačalo, její návrh už bude patřit výhradně Kaplickému. Architekt českého původu působící ve Velké Británii dostane odstupné ve výši kolem 4 milionů korun a blob bude moci postavit kdekoli na světě.

Blob pohřbilo mlčení

Žádné překvapení se nekonalo.

Zastupitelé měli poslední možnost dát aspoň relativní šanci pro vznik knihovny podle Kaplického návrhu na Letné. Kdyby revokovali dva roky staré usnesení, ve kterém knihovně pozemky slíbili, blob by měl na čem stavět.

Jenže modrá radnice Prahy už dávno Kaplického stavbu odepsala. Stalo se tedy očekávané, respektive nestalo se nic. Žádné nové usnesení, které by dokládalo, že sliby z minula se mají plnit. Blob přišel o pozemky a Letná prý zůstane zelená.

Jenže kdo může takovým prohlášením věřit? Zvláště poté, co se smýšlení většiny pražských zastupitelů za ODS změnilo z prvotního obdivu extravagantní stavby v její nenávist.

Ve městě, jehož vedení tak často mění názor a slibuje nemožné, může Letenská pláň klidně sloužit třeba golfu.

Autor: Jitka Eisenhammerová

11.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení