VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kapacity školek rostou, i tak mají děti smůlu

Praha - Opustit matčinu sukni a poznat nové kamarády. I to může pro děti znamenat nástup do školky, do kterých začátkem března začínají zápisy. Některé ratolesti se však s takovou vidinou musí zatím rozloučit, protože nejsou dostatečně staré, aby mohly mateřinky navštěvovat.

5.3.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv VLP

Blízké zápisy do mateřských školPraha 1: 4. a 5. března
Praha 8: 16. až 18. března
Praha 15: 24. března
Praha 10: 24. a 25. března
Praha 12: 25. a 26. března
Praha 4: 25. do 26. března
Praha 5: 30 31. března

K předškolnímu vzdělávání se podle školského zákona přednostně přijímají děti v posledním roce před zahájením povinné školní docházky. Na mladší tak v plných školkách nemusí zbýt místo. A to i přesto, že na jednotlivých městských částech mají jimi zřizované školky kapacitu stovky až tisíce míst.

Někdy totiž místa, na které by mohlo nastoupit nové dítko, zabírají předškoláci, kteří dostali odklad nástupu na základní školu. „Odkladové děti většinou zůstávají ve školce, byť je jim nabídnuta docházka do přípravných tříd při základních školách," tvrdí Radmila Kleslová, starostka Prahy 10.

Nelze brát jako pravidlo pro všechny části Prahy, že v mateřince berou jenom předškolní děti. Někde takové případy nezaznamenávají. Kupříkladu na první městské části mají s přípravnými třídami zřizovanými obcí dobrou zkušenost.

Pohyb tajzvaně na domácí půdě

Děti se do nich přesouvají, aby nebyly ve školce. Většinou mají tyto přípravné třídy kapacitu pro patnáct dětí a poskytuje je šest ze sedmi základních škol, které městská část zřizuje.

Zároveň mohou třídy ratolestem pomoci i při nástupu na základní školu. Jelikož na ní už rok stráví, nemusí u nich být taková nervozita. Přece jenom už se pohybují takzvaně na domácí půdě.

Na děti okolo tří let však nemusí zbýt místo. Podobná situace se často stává i v dalších městských částech. Okolnosti tak nahrávají soukromým mateřským školám.

„Často k nám chodí malé děti, které se nedostaly do státní školky," říká Šárka Krutská, ředitelka Ekoškolky Vidoule. Soukromé školky, někdy speciální, tím, že jsou lesní či anglické, mají podle pedagožky výhodu oproti těm městským v možnosti dlouhodobé práce s dětmi.

Za tichem jezdí přes kus města

S malými človíčky tráví kupříkladu v Ekoškolce dva roky stavením lesního obydlí a jeho postupným zkrášlováním. „Děti si uvědomí, že o věci je se třeba starat a zároveň si vytvoří vztah k přírodě," říká Krutská. Zároveň je v soukromých školkách méně dětí, tudíž je tam více ticha a učitelky je spíše zvládají uhlídat.

Někteří rodiče dokonce do soukromých školek vozí své ratolesti přes celé město. Což je kupříkladu případ soukromé školky Montessor, jež je postavená na alternativním montessorském stylu výuky, při němž chybí tresty pro dítě a spíše se podporuje jeho činnost.

I přes zájem rodičů o podobná zařízení se však mnohdy stává, že děti mateřinku nedochodí. Alespoň podle zkušeností Šárky Krutské.

„Na poslední rok rodiče děti odhlašují a zapisují je do mateřských škol zřizovaných městskými částmi," objasňuje ředitelka. Rozhodují peníze. Zatímco soukromé školky mohou stát měsíčně až dvacet tisíc korun, obecné vyjdou na několik stovek.

Učitelky se necítí ohrožené

Pedagožky soukromých mateřinek nemají obavu z toho, že by jejich místnosti zůstaly prázdné. Věří, že rodiče neztratí zájem dávat k nim své ratolesti. Učitelky se necítí ohrožené, a to i přesto, že se postupně navyšují kapacity školek, které jsou zřizovány městskými částmi.

„V novém školním roce plánujeme otevřít dvě nové třídy mateřských škol. Jejich kapacita by se tak měla zvýšit o 48 až 56 dětí," prozrazuje Jiří Bigas, mluvčí Prahy 4.

Čtvrtá městská část má asi tři a půl tisíce míst ve školkách. Kapacitu chtějí ještě během příštího roku rozšířit o 112 míst.

Na Praze 11 přibyly v únoru nové třídy, díky čemuž se kapacita zvýšila o 56 míst. O stejný počet se zlepší situace i na Praze 10, jakmile tam dokončí rekonstrukci pavilonu školky Na Sychrově. Větší změny však provedla radnice už loni, kdy otevřela celkem čtyři školky pro 198 dětí.

Přesně 151 míst loni zařídilo i vedení Prahy 6. Podle zástupce starosty šesté městské části Jana Laciny v blízké době další podobné kroky už neplánují. Nyní jejich mateřinky pojmou skoro tři tisíce dětí, což je oproti roku 2001 nárůst přes tisíc míst.

Rezidenti mají všude přednost

Všechny části hlavního města však s navýšením kapacity školek nepočítají. „V blízké době neplánujeme otevírat nové školky nebo navyšovat kapacitu tříd," sdělila Veronika Blažková, mluvčí Prahy 1. Podle ní totiž není nic podobného potřeba. Stačí, že se přijmou ratolesti rodičů, kteří bydlí na Jedničce.

Potomci „domácích" se totiž na mnoha školkách berou přednostně. Podmínkou je většinou trvalý pobyt předškoláka a alespoň jednoho zákonného zástupce. Děti z jiných částí metropole mají kvůli malé kapacitě prozatím smůlu. Což potvrzuje i zástupce starosty Prahy 5 Vít Šolla. „Děti, které nejsou s trvalým bydlištěm v páté městské části, by u nás opravdu dostaly šanci až jako poslední," říká zastupitel.

Za přetlak na zápisech však mohou i sami rodiče. Mnoho z nich podává přihlášky na více institucí, čímž se tak školky zahlcují přihláškami, které nakonec nevyužijí a dítě nastoupí jinde.

Čtěte také: ČVUT otevírá školu zaměřenou na přírodovědné a technické disciplíny

Autor: Benedikt Lederer

5.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Patronem soutěže se stal Jakub Štáfek Lavi z kultovního seriálu Vyšehrad (na snímku). „Chance je zábavná, odvážná a drzá, stejně jako on,“ řekla mluvčí firmy Markéta Světlíková.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Nový šéfdirigent České filharmonie Byčkov má smlouvu na pět let

Ředitel České filharmonie (ČF) David Mareček dnes v pražském Rudolfinu za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) podepsal pětiletou smlouvu s novým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu filharmonii povede po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi. Semjon Byčkov byl jmenován šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie od sezony 2018/2019. Orchestru se současně ujmou dva hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Soud zaslal lobbistovi Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu

Městský soud v Praze zaslal v pátek lobbistovi Marku Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu. ČTK to řekla mluvčí soudu Markéta Puci. Kdy musí Dalík nastoupit do vězení, sdělí mluvčí až poté, co si lobbista zásilku vyzvedne.

Středoškoláci půjdou volit. Chtějí o zemi rozhodovat

Maturitní třída pražského víceletého gymnázia. Skupina dívek, které letos poprvé půjdou volit, se baví, komu dá hlas. Katka váhá mezi TOP 09 a ODS, Karolína, Vendula a Veronika to hodí Pirátům, Anna topce.

Bývalá ministerská náměstkyně žaluje stát kvůli svému odvolání

Bývalá náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Taie Kolaříková podala žalobu na stát kvůli svému odvolání z funkce. Tvrdí, že ji ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) odvolal v rozporu se služebním zákonem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení