VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kácení lip rozdělilo obyvatele Kbel

Kbely - Katusická ulice vKbelích přišla opolovinu stromů. Ze 60vzrostlých lip jich po pátku 4.ledna a víkendu zůstaly stát necelé tři desítky. Vykácet je nechala Městské část Praha 19.Podle ní lípy stínily domům a některé byly ve špatném zdravotním stavu. Skácením ale nesouhlasí někteří místí a občanské sdružení Obrana životního prostředí.

7.1.2008 2
SDÍLEJ:

Pokácené stromy v Katusické ulici v pražských Kbelích.Foto: Milan Jaroš

Vyřezáním poloviny stromů vyvrcholily několikaleté spory, které započaly vroce 2003, kdy úřad požádal opovolení kácení. Následovala série odvolání ze strany občanského sdružení Obrana životního prostředí a nový povolovací proces. Při něm vroce 2005sdružení založilo petici, do níž se během několika dnů podepsalo 168lidí.

„Chtěli jsme, aby byly stromy zachráněny, protože šlo ojednu znejhezčích alejí vPraze. Byla stejnověká a pouze zjednoho druhu listnáčů. Měla nejen estetický, ale také ekologický význam, protože vní našli útočiště ptáci nebo jiná zvířata,“ uvedl za organizátory petice předseda občanského sdružení Václav Drbohlav.

Snázorem ale nesouhlasí jiné občanské sdružení. „Stromy byly přerostlé, protože nebyly jako mladé dostatečně seřezávány. Větve tak šly až kdomům a stínily vbytech. Obrátili se na mě tři obyvatelé ulice, kteří měli potvrzení od očního lékaře stím, že se jim zhoršil zrak.

Lidé si stěžovali také na alergii na pyl,“ uvedl předseda sdružení Občané Kbel a sousedních obcí pro zlepšování životního prostředí Vladimír Menšík. Občanské sdružení proto vroce 2005založilo také peticina podporu kácení. „Podepsalo ji kolem tří set většinou místních lidí,“ dodal Menšík.

Většinou hlasů na petici pro kácení a záměrem obnovit zeleň argumentuje také radnice. „Ulice je na takový počet stromů vněkterých místech úzká a větve stínily bytům,“ uvedl místostarosta Prahy 19Vladimír Olmr (ODS). Podle něj na nezdravý některých stromů poukázal také dendrologický posudek, který byl vdruhém povolovacím řízení vyhotoven.

Sdůvody radnice ale někteří obyvatelé Katusické nesouhlasí. „Bydlím vprvním patře a lípy mně nijak nevadily. Naopak, vlétě stínily, čistily vzduch. Skácením rozhodně nesouhlasím,“ uvedla Gabriela Sirovátková. „Považuji to skoro za zločin. Stromy možná stínily, ale mě to nevadilo. Víte, jaká to byla nádhera, když kvetly?,“ dodala Zdenka Chrzová, která bydlí vbytě vpřízemí. „Kácení mě naštvalo, protože přírody je tu málo a každá zeleň má svůj význam,“ dodal obyvatel stejné ulice Pavel Petrík. Lidé se navíc shodují vtom, že kácení proběhlo vpátek odpoledne a vsobotu, kdy se nešlo dovolat pomociúřadů.

Část místních ale skácením souhlasí. „Nevadí mi to,“ řekl Deníku například Karel Jiránek ze Studené ulice stím, že jde údržbu zeleně.

Proti kácení nic nenamítá ani pražská inspekce životního prostředí. „Kácení bylo oprávněné, protože povolení kácet potvrdil odvolací orgán,“ sdělila za pražskou inspekci vedoucí oddělení ochrany přírody Milena Fantová. Její právníci ale nyní pro jistotu prověřují, zda nedošlo vprocesu povolování knějakým právním pochybení.

Stromy by nyní zčásti měla nahradit nová parkovací místa, zčásti nová zeleň. „Přímo do Katusické ulice vysadíme 14kusů stromů, které vytvářejí malé koruny a 20nových listnáčů,“ uvedl místostarosta Olmr. Zeleň vykácenou vKatusické ulici podle něj městská část nahradí také jinde. Například výsadbou ukbelského rybníku.

7.1.2008 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Návštěvníci se mohli v Zoo Praha rozloučit s dvouletým lachtanem Mamutem, který za pár dní zamíří do nového domova v Německu.
3

Pražská zoo se loučila s lachtanem Mamutem. Návštěvníkům představila jeho brášku

Jak reklamovat koupený dům či byt

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

/RECENZE, VIDEA, FOTOGALERIE/ Pro více než 50 tisíc fanoušků zpíval v nablýskané show zpěvák, bavič a tanečník. Pomyslnou tečku za letošními mega open airy udělal současný popový král Robbie Williams. Příjemným překvapením byla tentokrát i disco legenda Erasure, která rozhodně nebyla nutným zlem jako většina předkapel. Diváky příjemně "předvařila".

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

Praha - Kolem dvaceti kousků naservíruje v sobotu publiku na letišti v Letňanech britský zpěvák a tanečník. Nebudou chybět nové věci z desky The Heavy Entertainment Show, jež vyšla loni. Areál se otevře již v 15 hodin.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení