VYBRAT REGION
Zavřít mapu

K dohodě s radnicí nedošlo, 
o parkovišti rozhodne soud

Praha - Lukrativní parkoviště pro 194 aut poblíž stanice metra Roztyly se stalo jádrem sporu, který v současnosti hýbe Jižním Městem. Místo stále spravuje zdejší sportovní oddíl FC TJ Háje - Jižní Město, který však již poněkolikáté dostal výpověď od zdejší radnice Prahy 11. Soud nyní dokonce řeší žalobu na vyklizení.

19.2.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Vít Šimánek

Městská část mezitím začala hledat nového provozovatele parkoviště a koncem loňského roku vybrala městskou společnost Jihoměstskou majetkovou a.s.. Výběr ostře kritizuje část opozice a považuje ho za netransparentní. Soukromá firma jednoho 
z opozičních zastupitelů navíc nabídla vyšší nabídku, a přesto neuspěla. Radnice však pochybení odmítá a tvrdí, že neúspěšný kandidát nedodržel podmínky.

Složitý případ kolem parkoviště pro dvě stovky aut uprostřed sídliště v ulici Gregorova sahá až do roku 1995, kdy magistrát hlavního města pronajal pozemek místnímu tradičnímu klubu FC TJ Háje za 120 tisíc korun ročně. Oddíl zde na své náklady vybudoval parkoviště a deklaroval, že všechny výnosy investuje do své mládeže.

Pražský magistrát převedl v roce 2002 parkoviště v Gregorově ulici na městskou část, která později pod vedením tehdejšího starosty Dalibora Mlejnského (dříve ODS, dnes Jižní Město – náš domov) smlouvu vypověděla. Zdůvodnila to tím, že chce vypsat nové výběrové řízení, jehož vítěz by do kasy radnice platil vyšší nájemné.

„Už se to táhne od roku 2008, kdy jsme byli šikanováni opakovanými výpověďmi nájmů. Spory přešly až v několik soudních řízení, přitom jsme zde léta fungovali bez jediné připomínky pronajímatele,“ vypráví předseda FC TJ Jan Horník s tím, že klub pokaždé odmítl parkoviště opustit. Po vzájemných výpadech pak radnice poprvé přistoupila 
k žalobě na vyklizení, což soud uznal.

Stáhnutí žaloby

Proti rozhodnutí soudu se však klub odvolal. Než však došlo k definitivnímu verdiktu, uskutečnily se na podzim roku 2014 komunální volby, kde dosud opoziční Hnutí pro Prahu 11 jasně zvítězilo a usadilo se na radnici. Nové vedení následně začalo s FC TJ Háje znovu jednat a na poslední chvíli žalobu na vyklizení stáhlo.

„Když jsme nastoupili na radnici, chtěli jsme se slušným způsobem chovat ke sportovním klubům, protože dělají práci, která je brána jako jedna z možných protidrogových prevencí. Zdálo se nám, že výpověď je věc nepřínosná zdejšímu sportu a žalobu jsme stáhli s tím, že bychom chtěli jednat o úpravách nájemní smlouvy,“ vysvětlil stažení žaloby starosta Jiří Štyler (Hnutí pro Prahu 11).

Podle něj ale sportovní oddíl následně odmítl přistoupit na navrhované úpravy. „Protože musíme postupovat s péčí řádného hospodáře, tak jsme poté dali žalobu na bezdůvodné obohacení na úkor městské části, ale snažili jsme se je mimosoudní cestou přimět k vyklizení parkoviště a předání majetku. K tomu nedošlo, proto byla opět podána žaloba na vyklizení,“ dodává starosta.

Jan Horník to však vidí jinak. „Od začátku jsme především chtěli, aby byla zajištěna podpora dvou sportovních areálů, které provozujeme. Máme tady přes 400 dětí a dostali jsme se do situace, kdy byl v minulosti tlak, aby náš tradiční klub skončil a byl nahrazen jiným. Nestojíme 
o parkoviště Gregorova, ale 
o transparentní podporu,“ řekl Horník.

Statisícové ztráty

Kroky současného vedení radnice se však vůbec nelíbí opoziční straně bývalého starosty Dalibora Mlejnského Jižní Město – náš domov. Podle jejího zastupitele Rostislava Korbela nebylo původní stažení žaloby na vyklizení nijak oficiálně zdůvodněno.

„Nová radnice rozhodnutím rady v prosinci roku 2014 odstoupila od sporu na základě jakési dohody, kterou nikdo nikdy neviděl. Dodnes FC TJ Háje bezesmluvně vydělávají na parkovišti v Gregorově a městské části platí velmi nízkou částku. Praha 11 tak ročně přichází o statisíce. Navíc se obě strany dohodly, že si budou náklady na soudní řízení platit zvlášť, což je ztráta dalších desítek tisíc,“ sdělil Korbel.

Kvůli podezření, že tímto postupem vznikla městské části škoda, podal loni v létě trestní oznámení na radnici Dalibor Mlejnský, který je však sám stíhán v jiném případu z minulosti.

Na podzim roku 2015 se radnice rozhodla vypsat záměr pronájmu parkoviště novému provozovateli. I v tomto případě má však Korbel zásadní výhrady. Sám se totiž mezi uchazeče přihlásil se svojí soukromou firmou, která se zabývá správou nemovitostí.

Vágní zadání soutěže

„V první fázi jsem na konci října nabídl nižší částku, ale žádal jsem, aby byla soutěž vypsána konkrétně, protože neobsahovala jakékoliv specifikace. Upozorňoval jsem na to, že na základě vágního zadání nemohu dát prozatím vyšší cenu, jelikož nemám pro svůj propočet dostatek informací. Moje připomínky vůbec nevzali v potaz,“ stěžuje si zastupitel Rostislav Korbel.

Tvrdí, že žádnou odpověď nedostal a následně zvýšil svoji nabídku na 440 tisíc korun za rok. Přišlo mu pak jen rozhodnutí z 9. prosince, že nezvítězil. Komise totiž vybrala nabídku Jihoměstské majetkové, která je stoprocentně vlastněna Prahou 11. Ta však nabízela „pouze“ 
400 306 korun ročně.

„O tom museli vědět, že to není nejvyšší nabídka. Letos na konci ledna jsem ještě vyzval starostu k jednání, dosud se nikdo se mnou nebavil,“ zlobí se Korbel.

Radnice pochybení odmítá. Podle ní byl od 15. října do 2. listopadu 2015 zveřejněn záměr pronájmu a v tomto období přišla Korbelova nabídka pouze jedna.

Nejvýhodnější nabídka

„Cenová nabídka společnosti Korbel facility podaná v řádném termínu byla ve výši 340 tisíc korun. Upřesnění podmínek společnosti Korbel facility, kde nabízejí nájemné ve výši 440 tisíc korun, bylo podáno po termínu, a tudíž tato nabídka nebyla zařazena mezi odevzdané v řádném termínu,“ vysvětlil mluvčí Prahy 11 Miroslav Dvořák.

„Naprosto jednoznačně 
z městské firmy přišla nejvýhodnější nabídka. Výběrové řízení vyšlo standardním vývěsem na úřední desku a trvalo 16 dní. Podle mého názoru bylo všechno zúřadováno, jak mělo. V tu dobu jsme vše posoudili tak, že nejvýhodnější nabídka byla od Jihoměstské majetkové. Nejsem si vědom toho, že pan Korbel podal nejvýhodnější nabídku,“ odmítá nedostatky při výběru nájemce starosta Štyler.

V každém případě vítězná společnost parkoviště Gregorova dodnes nepřevzala, protože zde stále zůstává FC TJ Háje. „To není na nás. My jsme si vzali právní zastoupení a postupujeme právní cestou a městská část to bude muset řešit. Jakmile bychom parkoviště vyklidili, ztratíme příjmy na provozní nájem dvou areálů, kde máme krajské středisko mládeže,“ prohlásil předseda Jan Horník.

Případ Gregorova tak opět stojí na místě. „Bohužel je nyní situace taková, že je zde bezesmluvní vztah a parkoviště je stále obsazeno. Proto nyní čekáme, jak rozhodne v této věci soud,“ uzavírá starosta Prahy 11 Jiří Štyler.

Čtěte také: Starostové: Praze chybí vize rozvoje města a stabilní pravidla

Autor: Matěj Ludvík

19.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dopravní podnik Praha. Ilustrační foto.

ÚOHS zrušil tendr pražského dopravního podniku na úklid metra

Řidič autobusu. Ilustrační foto.

Může stávka řidičů ochromit spojení Prahy s okolím?

Developeři letos v Praze prodají zhruba 6500 bytů

Praha - Developeři letos v Praze plánují prodat 6500 až 6600 nových bytů. V porovnání s loňským rokem to znamená stagnaci nebo mírný pokles. Ceny by se mohly zvýšit o pět až deset procent. Vyplývá to z odpovědí developerů, které oslovila. Nejvíce, zhruba 1400 bytů, chce prodat Central Group. Podle generálního sekretáře Asociace realitních kanceláří Jana Borůvky by bylo k uspokojení poptávky potřeba prodat o několik tisíc bytů více.

Údržba trati pro tramvaje ovlivní i provoz autobusů

Praha – V úseku Hradčanská–Prašný most nepojedou v noci na pátek tramvaje. Údržba trati si vyžádá obousměrné přesušení provozu, které začíná 50 minut po půlnoci a skončit má 20 minut před pátou ranní. Bude se to týkat tří linek, jejichž trasy budou odkloněny přes zastávku Pražský hrad.

AUTOMIX.CZ

Na prodej je Tatra 613 s mrazivou minulostí. Sloužila u KGB

Tu a tam se na aukčních portálech objeví něco opravdu speciálního. Jako třeba československá Tatra 613, která sloužila sovětské tajné službě KGB. Zvláštní také je, že je na prodej ve Spojených státech amerických.

Odborník: Praze pomůže, když zakročí proti vozům bez filtrů

Praha - Kromě nízkoemisní zóny by pražskému ovzduší pomohlo zejména zakročení proti autům, která mají odstraněný povinný filtr pevných částic. To tvrdí dopravní odborník Vratislav Filler ze sdružení Auto*Mat.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies