VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Josef Gočár byl jedinečným architektem mnoha stylů

Praha - Josef Gočár patří mezi představitele silné generace architektů narozených ještě na konci devatenáctého století. Společným rysem jejich tvorby je, že za svého života vystřídali hned několik architektonických stylů.

22.6.2017
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Josef Gočár.Foto: ČTK

Počátek dvacátého století byl ve znamení neustálých změn, a tak není divu, že ani architektura nezaostávala. Největším těžištěm Gočárovy tvorby se ale bezesporu stal hlavně kubismus a funkcionalismus.

Upozornil na sebe projektem automatických mlýnů 

Důležitým a plodným obdobím Gočárovy kariéry je období kolem roku 1910, kdy se zabývá několika přelomovými projekty své kariéry. Upozornil na sebe projektem automatických mlýnů, které navhl v Pardubicích pro bratry Winternitzovy, budovou Wenkeova obchodního domu v Jaroměři a návrhem na přestavbu Staroměstské radnice, který mnohé Pražany doslova zvedl ze židle. Zakázky v hlavním městě na sebe nenechaly dlouho čekat.

Jednou z prvních staveb, kterou se v Praze zapsal do širšího povědomí, byla kubistická budova domu U Černé Matky Boží na Ovocném trhu z let 1911 1912. Tuto zakázku mu zadal obchodník František Herbst, který si zde přál vystavět moderní obchodní dům. Jiný názor však měli úředníci pražského magistrátu, kteří zastávali hledisko, že stavba by měla vhodně doplnit okolní kontext historických budov. Zajímavé je, že z původního kompromisu vznikla jedna z nejzajímavějších staveb pražského kubismu.

V budově se dnes nachází Muzeum českého kubismu 

V prvním patře se nacházela kavárna Café Orient, jejíž interiér Josef Gočár rovněž navrhl. Fungovala však pouhých deset let, neboť poté byla mezi zákazníky shledána jako nemoderní a po nějaké době byla uzavřena. Opětovně byla otevřena až v roce 2005 a dnes do svého interiérů láká zástupy turistů, fanoušků architektury i zvědavců. Někdy bývá označována jako jediná kubistická kavárna na světě. Zajímavostí je, že si zde můžete dopřát i tematicky laděné zákusky, například hranaté kubistické věnečky.

V budově se dnes nachází Muzeum českého kubismu, které zde bylo otevřeno po rekonstrukci v roce 1994. I když bylo mezitím několik let zavřené, dnes ale návštěvníci mohou opět obdivovat kubisticky laděné exponáty, včetně nábytku a předmětů denní potřeby.

Styl Legiobanky je označován jako národní styl

Slibně započaté období narušuje první světová válka, ale hned po válce na sebe Josef Gočár svými projekty upozorňuje znovu. Mezi lety 1921 1923 staví banku Československých legií v ulici Na Poříčí. Zde je patrný vývoj v jeho předválečném stylu. Ostré hranaté tvarosloví kubistické architektury vyměnil za měkčí obloučkové prvky a sochařská výzdoba se nese v duchu národní tematiky.

Někdy bývá styl Legiobanky také označován i jako styl národní. Gočár je sice jedním z prvních průkopníků této architektury, ale zdaleka ne poslední. Nový styl se mezi architekty překvapivě rychle ujímá a tak v dalších několika letech podobných staveb v Praze vznikne nespočet.

/ PETR RYSKA/ 

Život Josefa Gočára- Josef Gočár byl všeobecně respektovaná osobnost české architektury, ovlivnil řadu svých studentů a generace dalších architektů. Byl architektem, profesorem, urbanistou, ale navrhoval i nábytek a předměty denní potřeby.
- Za svůj profesní život Josef Gočár mnohokrát změnil styl. V jeho tvorbě najdeme jak kubistické realizace, tak stavby v národním stylu či ve stylu art deco. Konec jeho profesního života se pojí s funkcionalistickou architekturou.
- Vystudoval u slavného českého architekta Jana Kotěry, se kterým ho pojil celoživotně přátelský vztah. Když v roce 1923 Jan Kotěra zemřel, Josef Gočár za něj přebírá místo profesora na AVU. Stává se i jeho pokračovatelem v Hradci Králové, kde Kotěra započal s plánováním urbanistického směřování města. Kromě toho zde Josef Gočár projektuje několik staveb, včetně funkcionalistického Ambrožova sboru.
- V roce 1925 navrhoval Českosloveský pavilon na Světovou výstavu v Paříži, za který získal francouzský Řád čestné legie. Jeho stavbou se inspirovali mnozí další architekti.
- Ke konci života dospěl, i díky ovlivnění svými studenty, k funkcionalistické architektuře. Zemřel v roce 1945 v Jičíně.

FUNKCIONALISTICKÉ OBDOBÍ A VILY NA BABĚNejvětší koncentraci funkcionalistických staveb tohoto architekta nalezneme v Dejvicích, ve vilové osadě Baba. Osada Baba byla postavena na počátku třicátých let jako jedna z výstavních funkcionalistických kolonií, které v témže období vznikaly na několika dalších místech v Evropě. Záštitu nad kolonií převzal Svaz československého díla, jehož byl Josef Gočár rovněž členem. Budoucí stavitelé si nejdřívě zakoupili pozemek a na základě předložených typových projektů oslovili jednotlivé architekty, kteří jim navrhli dům přesně podle jejich potřeb. Z celkových třiceti dvou domků, zde Josef Gočár realizoval hned čtyři. Vily pro pana Kytlicu, Mauleho, Glücklicha (na snímku) a dramatika Stanislava Mojžíše-Loma. Až na poslední zmiňovanou vilu mají všechny horizontální charakter a vyznačují se použitím moderních pásových oken a výraznými vstupy. I přes věškerý um však již nezapřou jistou těžkopádnost, Gočárovu funkcionalistickému pojetí vlastní. Josef Gočár v té době však byl již ostříleným architektem, který si i přes všechny změny dobových stylů, vždycky podržel i svůj vlastní.

Téma - architekt Gočár, Gočárova Vila Glucklich na Babě, 20.6.2017

Autor: Redakce

22.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení