VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Josef Chochol a kubismus pod Vyšehradem

Praha - Kubismus se stal svého času celoevropským fenoménem, zejména v malířství a sochařství. Na našem území však pronikl i do architektury, což je dodnes světový unikát.

15.6.2017
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Po stopách architekta Chochola: Kovařovičova vila, 13.6.2017Foto: Deník / Cvrčková Klára

Každý rok se do Prahy sjíždí zástupy turistů a obdivovatelů kubismu, aby se přesvědčili o výjimečnosti těchto staveb. Jsou specifické i proto, že jich je i na našem území pouze poskrovnu. Lze si to vysvětlit několika důvody. Kubismu se ve své době věnovalo pouze pár architektů, pro mnohé ostatní tvůrce a také stavebníky byl tento stavební styl na svou dobu příliš radikální.

Realizace kubistických staveb byla častokrát znatelně dražší

V porovnání se zdobnými domy z předchozího období historismu a secese se tento sloh jevil razantně, příkře a velmi stroze. Vyznačuje se ostrými lomenými hranami a geometrickým členěním fasády, které dává rozehrát impozantní hře světla a stínu.

Další komplikací bylo, že realizace kubistických staveb byla častokrát znatelně dražší, čehož se mnoho stavebníků zaleklo a raději si vybrali levnější projekt. Občas tuto situaci řešili tak, že prolamované kubistické tvarosloví bylo na fasádě pouze lehce naznačeno. Naštěstí i přes svou odlišnost kubismus našel zalíbení u několika osvícených tvůrců a stavitelů.

Návrh budovy Osvobozeného divadla zůstal jen na papíře

Všechny zmíněné budovy spadají do kubistické vlny, která u nás trvala pouze několik málo let. Plynulý vývoj tohoto stylu narušila první světová válka. Po válce se sice kubizující tvarosloví opět nakrátko objeví v podobě rondokubismu, ale po několika letech již vývoj architektury pokračuje plynule dál směrem ke konstruktivismu a později funkcionalismu.

I Josef Chochol později ve své kariéře dospěl ke konstruktivistickým projektům. Jeden z jeho nejzajímavějších je návrh budovy Osvobozeného divadla z konce dvacátých let, který nakonec zůstal pouze na papíře. Rodinné domy a vily ale realizoval i později, jedna z jeho vil se nachází na pražské Hanspaulce. Josef Chochol byl geniální architekt mnoha tváří, jehož stavby dodnes zdobí naši metropoli.

Autoři: KATEŘINA RACKOVÁ a PETR RYSKA

Život Josefa ChocholaNarodil se v Písku v roce 1880
Autor hned několika kubistických domů pod úpatím slavného vyšehradského kopce
Studoval v Praze a ve Vídni
První velká zakázka: přestavba Brožíkovy síně na Staroměstské radnici mezi lety 19101911, tato zakázka se vyznačuje ještě příklonem k secesi a historizujícím stylům, Josef Chochol zde používá neobvyklou výraznou černo zlatou barevnost.
Poté se jeho tvorba razantně proměňuje a Chochol postupně získává několik důležitých zakázek, které z něj již navždy udělají jednu z ikon kubistické architektury

Článek vznikl ve spolupráci s projektem: Praha Neznámá

Autor: Redakce

15.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Na Dvořákově Praze Jiřího Bělohlávka nahradí Hrůša a Altrichter

Jiří Bělohlávek.

Bělohlávka v ČF zastoupí dirigenti Altrichter, Hrůša a Netopil

Vařit můžete i pod širým nebem

Nemusíte vařit jen v domě. Můžete si pořídit kuchyň, která bude stát pod oblohou, nebo alespoň pod krytým přístřeškem na zahradě. A není to ani tak složité.

Ostatky Horákové jsou 67 let po její popravě stále neznámo kde

Praha - Ani 67 let po justiční vraždě právničky Milady Horákové není zřejmé, jak komunistický režim naložil s jejími ostatky. 

Záchranáři nově sídlí v Radotíně. Na řadě jsou Ruzyně a Strašnice

Praha – Nové prostory v areálu hasičské stanice v Radotíně, kam přestěhovali svou výjezdovou základnu z průmyslového objektu v nedalekých Lahovicích stojícím na území ohroženém povodní, otevřeli v úterý pražští záchranáři.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies