VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jiří Karnecki: Za socialismu se z rybníků staly skládky

Praha - Nejstarší pražské rybníky vznikaly už ve 14. století. Zakládala je hlavně šlechta, která si pak pochutnávala na místních kaprech, zdejší nejoblíbenější rybě.

12.9.2016
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Jiří KarneckiFoto: DENÍK/ Klára Cvrčková

Kapry v pražských rybnících nalezneme i dnes, i když už ne v takové míře. Kdo na rybnících nejvíce zbohatl? Tyto a další zajímavosti prozradil Jiří Karnecki z magistrátního oddělení péče o zeleň.

Rybníkářství má v Praze dlouhou tradici. Do jaké doby až sahá?

Čím dál jdeme do historie, tím je Praha menší a menší. To znamená, že většina dnešních rybníků ležela historicky mimo území Města pražského. Je těžké říci, kam až historie pražských rybníků sahá. Nejstarší mapové podklady, se kterými běžně pracujeme, sahají do roku 1848.

Co když budeme brát v potaz i rybníky, které Praha postupně pohlcovala?

Jedna z velkých rybničních soustav vnikla ve 14. století na podnět Arnošta z Pardubic na Kyjsku v povodí Rokytky, dnešní Prahy 14. Jednalo se o Kyjský rybník, rybník v prostoru dnešního suchého poldru Čihadla, soustavu menších rybníků na Svépravickém potoce a možná i Velký Počernický rybník.

Sloužily rybníky dříve pouze k chovu ryb?

Ano, hlavním důvodem vzniku velkých rybníků byl chov ryb. Například Perštejnové na rybníkářství celkem zbohatli. Menší rybníky pak sloužily i jako zásobárna vody pro mlýny a hamry.

Jaké ryby se zde chovaly a jaké zde nalezneme dnes?

Nejčastěji se choval kapr a byl považován za větší delikatesu než například pstruh. V současné době je kapr pořád dominantní rybou. Chovají se ale i líni, štiky a candáti.

Jak se od roku 1848, kdy máte přesné podklady, měnily rybníky v Praze?

Od roku 1848 ubývaly spíše menší rybníky. Hodně jich zaniklo za socialismu, kdy často sloužily jako skládky odpadu. Na druhou stranu v této době došlo k největšímu rozvoji výstavby velkých retenčních nádrží a přehrad, jako jsou Džbán, Jiviny a Hostivař. Budeme-li tedy měřit vodní plochu, tak té určitě přibylo a naštěstí nadále roste.

Čtěte také: Vedro a sucho? Prahu ochladí nové rybníky 

Autor: Redakce

12.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení